Yaşam

Üzüm çekirdeği ununun sucuk üzerindeki etkileri araştırıldı

Üzüm çekirdeği ununun sucuk üzerindeki etkileri araştırıldı

 

Adıyaman Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şükrü Kurt, üzüm çekirdeği potansiyelin değerlendirilebilmesi ve et ürünlerinin daha sağlıklı bir hale getirilebilmesi amacıyla bilimsel bir çalışma gerçekleştirdi.

“Üzüm Çekirdeği Ununun Olgunlaşma ve Depolama Aşamalarında Sucuğun, Fiziksel, Kimyasal, Duyusal ve Mikrobiyolojik Özellikleri Üzerindeki Etkileri” adıyla yürütülen proje Üniversite Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (ADYÜBAP) tarafından desteklendi.

Üzüm çekirdeğinin önemli oranda mineral, vitamin ve fenolik bileşenler içerdiğinden dolayı kıymetli bir yan ürün olduğunu literatür taramasında ortaya çıktığını belirten Kurt, taze üzümlerin, pekmez, pestil ve çeşitli içecekler gibi ürünlere işlenmesinden sonra açığa çıkan üzüm çekirdeklerinin, yeterince değerlendirilememesi ve atıl duruma gelmesinin ülke ekonomisinde önemli kayıplara sebep olduğunu ifade etti.

Kurt, proje aşamasında yapılan araştırmalar ve projenin sonuçlarıyla ilgili şöyle konuştu:

“Proje kapsamında yapılan çalışmada, öğütülmüş üzüm çekirdeği ilave edilen sucuklar, fermentasyon ve olgunlaşma sürecinin ardından soğuk depolama işlemine tabi tutulmuşlardır. Bu süreçte, sucukların fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal kalite özellikleri ile ilgili analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda üzüm çekirdeği ununun, sucukta yağ oksidasyonunu kısmen engellediği ve sucuğun mikrobiyolojik kalitesi üzerinde olumlu etkilerinin olduğu öne çıkmıştır. Bu çalışma ile üzüm çekirdeğinin sucuk türü kuru fermente et ürünlerinde %3 seviyesine kadar kullanılabileceği sonucuna varılmıştır. Böylece hem ülke ekonomisine katkı sağlanabilecek ve hem de daha sağlıklı sucuk üretilebilecektir.”

Kurt, projeye desteklerinden dolayı Rektör Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye teşekkür ederek, kendilerinden aldığı katkılarla daha güzel projelere imza atacaklarını sözlerine ekledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu