Yaşam

“Muharrem ayı, gönüllerin matemidir”

Alevi Kanaat Önderi Doğan:

“Muharrem ayı, gönüllerin matemidir”

 

Alevi Kanaat Önderi Hasan Doğan, Muharrem orucunun sadece nefsin terbiyesi için tutulmadığını söyledi. Doğan, yaptığı açıklamada, Muharrem ayının yüreklerin parepare, dillerin acı, gönüllerin matem ayı olduğunu ifade etti.

Muharrem orucunun sadece nefsin terbiyesi için tutulan bir oruç olmayıp kendini idrak etmenin, yolu doğru sürmenin, eksiğini gediğini bilmenin, özüne doğru yol almanın, ekranını doğru sürmenin yolu ve insanları iyiye, güzele yönelmesine davet etmenin kapısı olduğunu vurgulayan Doğan, “O sebepledir, oruç iman ile imam, imam ile umum arasındaki köprüyü ihtiva eder ki bu biz Müslümanlar için bu çok önemlidir. İnancın doğru kanallardan, rehberlerden, mürşitlerden alınmasını önemseyen bu adap selef ile halef arasındaki yaşam biçimi, hayata bakış açısı, ibadeti kendini mensup bildiği Kur’an-ı Kerime, Hz. Muhammed’e ve onun Ehlibeytine bağlı olarak inanın ruhuna ve benliğe sirayet ederek vuku bulur. İşte biz inanlar, Kerbela’da şehit düşenlerin anısına tuttuğumuz bu orucun manası da bu erkandan gelir. Bunun için selam olsun doğruya iz sürenin, selam olsun hakka baş verenin” dedi.

Muharrem orucunun, Hz. Adem’den beri günümüze gelen bir ibadeti yerine getirirken aynı zamanda Hz. Hüseyin’in şahsında Ehlibeyte, Ehlibeytte temsilini bulan insanlık değerlerine bağlılıklarını yinelediklerini aktaran Doğan, şöyle devam etti:

“Yezide ve Yezitte sembolleşen bütün kötülüklere lanet olsun. On günlük olarak tutulan Muharrem orucu, Hz. Hüseyin ve Ehlibeyt şahsında Muharrem orucu on iki günlük olarak tutulmaya başlanan bu oruç yas-ı matem orucu olarak da bilinir. Ayrıca, on iki imam orucundan önce üç gün tutulan  Masum-u Pak orucu da  var. Masum-u Pak Orucu Küfe’de  şehit edilen Müslim Bin Akil ile ve çocukları İbrahim ve Muhammed için tutulur. Bugün  29-30 Eylül ile 1 Ekim’de Masum-u Pak orucu, 2 Ekim ile 13 Ekim arasında Muharrem orucu tutulur. Muharrem orucu tutulduktan sonra Kerbela’da Hz. Zeynep’in kurtardığı İmam Zeynal Abidin için on iki farklı tattan yapılan Aşure ile şükran edilir.

Niyet edilen oruçların Allah’tan kabul olmasını, kötülüklerin son bulmasını dua ederim. Ülkemizin birliğe, dirliğe ihtiyaç duyduğu şu dönem insanların kendini insanlıkta bularak yeni bir yaşamın filizlenmesini temenni derim”(PHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu