Yaşam

Kurban Alırken Dikkat

Kurban Alırken Dikkat

Vatandaşların kurbanlık alırken dikkat etmesi gereken en önemli özelliğin sağlıklı olması gerektiğini belirten Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, bunun hem İslami açıdan, hem insan sağlığının olumsuz etkilenmemesi için zorunlu olduğunu söyledi.

Bayrama sayılı günler kala kurban pazarları hareketlenirken, Bursa Veteriner Hekimler Odası, kurbanlık alımında dikkat edilmesi gereken hususlar ve etlerin tüketilmesi ve saklanması konusunda vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, “Kurban kesinlikle besili ve sağlıklı olmalı. Fiziksel ve psikolojik hastalığı ya da özrü bulunmamalı. Küçükbaşlarda küpeli olmasına, büyükbaşlarda veteriner hekim sağlık raporu olmasına dikkat etmeli. Sağlam kurban etlerinin lezzet ve vitamin kaybı olmaması için de saklanma koşullarının önem taşıyor. Kesilen etleri 24 saat sonra tüketmeli. Etler en az 6 saat beklettikten sonra buzdolabından alınmalı” diye konuştu.

Büyük ve küçükbaş hayvanlarda aranan yaş kriterine dikkat edilmesini isteyen Sağlam, sağlık yönünden göz önüne alınması gereken hususlara da değinerek, şu uyarılarda bulundu:

“Küçükbaş hayvanların kulak küpesi, büyükbaş hayvanların veteriner sağlık raporu olmalıdır.  Hayvanların sağlıklı ve verimli olması önemlidir. Zayıf, yeni doğum yapmış ya da ileri düzeyde gebe hayvanları kurban olarak kesemeyiz. Ağız, burun, göz, meme veya cinsel organlarından akıntı gelmesi hastalık belirtisidir. Ayrıca rahat nefes alamayan ve öksüren hayvanları da sağlıklı kabul edemeyiz.  Ağız ve burun içinde yaralar bulunmamalı. Hayvanda kene, pire gibi parazitler olmamalı. Sindirim sistemi rahatsızlığı olan hayvanlar ile vücudunda ödem oluşmuş ve topal olan hayvanlar kurban edilemez. Ayrıca hayvanın psikolojik açıdan da sağlık olması gerekir. Saldırgan, aşrı tepki veren ya da çevreye karşı ilgisiz olması,  hayvanın ruh sağlığının bozuk olduğunu gösterir.”

Vatandaşların hayvanın fiziksel özelliklerine bakarak verimli olup olmayacağını anlayabileceğini ifade eden Sağlam, hayvanı göğüs çevresinin geniş olması, kuyruk sokumu ve kalçanın dolgun ve yuvarlak olması, sırt çizgisinin düz ve dolgun olması ve boynun kısa ve etle dolu olması gibi kriterlere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

Kurban etlerinin saklanması ve tüketilmesiyle ilgili de önemli uyarılarda bulunan Sağlam,  kurban etlerinin hemen tüketilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Sağlam, “14 derecenin atında, hava almadan en az 5-6 saat bekletilip etin soğutulması gerekiyor. Kesilen hayvanın kanının tamamen akıtılması önemlidir. Hemen tüketirseniz çok sert olması nedeniyle hazmı da zordur. Bekleme yaparsak, kaslar ete dönüşür ve yumuşar. En uygunu 24 saat sonra yemektir. Etlerinin öncelikle güneş görmeyen yerlerde temiz kaplarda bekletilip, daha sonra tüketilmesinin, ya da buzdolabına konulması çok önemlidir. Etin buzdolabında 0-2 derecede 6 gün, buzlukta ise 2 hafta saklanabilir. Derin dondurucu da yanı -18 derecede 3 ay süreye çıkabilir. Etlerin buzları çözüldükten sonra tekrar buzdolabına konulması son derece sakıncalıdır” dedi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu