Yaşam

“Kamusal alan, engellilere uygun olmalı”

Halk Sağlığı İl Müdürü Kutlu:

“Kamusal alan, engellilere uygun olmalı”

 

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. H.Mustafa Kutlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda kamusal alanların, binaların ve toplu ulaşım araçlarının, engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesinin gerektiğini belirtti.

Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. H.Mustafa Kutlu, “Engellilik yalnızca engeli olan birey ve ailelerinin değil, tüm toplumu ilgilendiren önemli bir konudur. Huzurlu ve güvenli bir toplum oluşturulmasının yolu, engelli bireylerimizin de toplumun ayrılmaz birer parçası haline getirilmesi ile mümkündür. Çeşitli zorluk ve engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve toplumla bir bütün halinde, yaşamlarını onurlu bir şekilde sürdürmek için ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli bireyleri sadece “Engelliler Günü”de değil her fırsatta onlara sahip çıkarak eşit ve değerli olduklarını göstermeliyiz. Genel olarak engellilik beş ayrı başlıkta ele alınmaktadır: zihinsel, görme, işitme ve konuşma, ortopedik ve süreğen engelliler. Tüm engelli bireylerin karşılaştıkları genel sorun ayrımcılık ve dışlanmadır. Oysa biz biliyoruz ki herkesin insan onuruna yakışır bir hayat sürdürme hakkı bulunmaktadır. En önemli ön yargı tüm engellilerin bakıma muhtaç olduklarının sanılmasıdır. Bu nedenle diğer bireylere sağlanan haklardan uzak kalmaları önemli bir sorundur. Engelli bireylerin hayatlarını özgürce yaşamalarının önündeki engellerin kaldırılması toplumun tüm kesimlerinin ortak görevidir. Ekonomik ve sosyal yaşama entegre olabilmenin yolu öncelikle iş ve eğitim olanaklarının sağlanması ile başlamaktadır. Öte yandan bu olanakların kullanılması için tüm fiziksel çevrenin de engelsiz bir şekilde tasarlanması gerekmektedir. Yaşadıkları binalardan başlamak üzere ulaşım araçları, yollar, kamu binaları, lokanta, dükkân, market gibi sosyalleşme alanlarının tümü engelli bireylerin kullanımına uygun olmalıdır.” dedi.

Kutlu, “Kamusal alanların, binaların ve toplu ulaşım araçlarının, engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Tüm bu uygulamaların gerçekleştirilmesi, toplumuzun gelişmişliğini gösterdiği kadar başta engellilerin kendisi ve ailelerinin bedensel ve ruhsal sağlıkları olmak üzere toplum sağlığı açısından da kazanımlar sağlayacaktır. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle Bize onurlu yaşam mücadelesiyle örnek olan tüm engelli vatandaşlarımızın Engelliler Gününü kutluyor ve engellerin kalktığı bir toplumda mutluluk ve sağlıkla yaşamayı diliyorum.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu