Yaşam

Erkeklerin alışveriş çılgınlığı

Alışverişte kadınlara yetiştiler

Erkeklerin alışveriş çılgınlığı

 

Mağaza mağaza dolaşmasalar da kadınlar kadar alışveriş yapıyorlar! Alışveriş denildiğinde akla ilk kadınlar gelse de erkekler de alışverişe zaman ayırıyor.

Bağımlılık geliştirmede kadınlar riskli grup olarak tanımlanırken erkeklerde yaş düştükçe alışveriş takıntısı görülme oranı artıyor. Erkekler, kadınlar gibi mağaza mağaza dolaşmayı sevmiyor ama hayalini kurdukları ürünü internette inceleme zamanları göz önüne alındığında en az kadınlar kadar alışverişe vakit ayırıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Feneryolu Polikliniği Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver, alışveriş yapan tarafın daha çok kadınlar olduğu bilinse de erkeklerin de en az karşı cins kadar alışverişe zaman ayırdığını söylüyor.

‘Alışverişkolik’ kitabının yazarı da olan Dr. Ünsalver, kadınların alışveriş yapmaktan keyif aldıklarını dile getirmekten çekinmediklerini, erkeklerin alışverişi “koleksiyon” amaçlı yaptıklarını söylediklerini belirtiyor.

 

Alışveriş, kadının işi

Cinsel kimliklere atfedilen roller bağlamında kadınların bağımlılık geliştirme yönünden erkeklere oranla daha riskli taraf olduğunu belirten Ünsalver, bunda çocukluk döneminin etkisinin göz ardı edilmemesi gerektiğine vurgu yapıyor.

“Çocukluk çağından itibaren kız çocuklarına sunulan oyuncaklarda kıyafet giydirme çıkarma, market malzemeleri gibi alışverişe özendirici seçenekler sunulmaktadır. Birçok toplumda, alışverişin çoğunu kadınların yapması beklenir. Çalışan kadınların sayısı artmış olmasına rağmen, halen birçok evde temel alışverişi kadınlar yapmaktadırlar.”

Bazı erkeklerin bir yandan kadınların alışveriş merakından dert yanıp, diğer yandan bu davranışı destekleyici olabildiklerinin altını çizen Ünsalver, kadın ve erkeğin alışverişteki motivasyonunun farklı olduğunu ifade ediyor.

 

Kadınlar bakmak erkek ise hemen almak istiyor!

“Kadınlar için alışveriş davranışında işlevsellik (ekonomik ve işe yarar olması), duygusal bağ kurma, sosyal etkileşim ve kimlikle bağlantılı hedefler alışverişe motivasyonu sağlarken, erkekler için işlevsellik daha ön planda geliyor. Erkekler mağazada fazla vakit geçirmeden, hızla ürüne odaklanıp satın almayı gerçekleştiriyorlar. Oysa kadınlar için vitrinlere bakmak, kıyafetleri denemek, fiyatları karşılaştırmak ve zaman kısıtlamasının olmaması alışveriş töreninin önemli ve keyif verici parçalarını oluşturuyor.”

 

Aşırı ve sorunlu alışveriş erkeklerde de görülüyor…

Ünsalver yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçların kadınlar kadar erkeklerde de aşırı ve sorunlu alışveriş davranışının var olduğunu ortaya koyduğuna işaret ediyor.

“Özellikle yaş düştükçe, alışveriş takıntısı olan erkeklerin sayısında bir artış gözleniyor. Orta yaş grubundaki erkekler, özellikle teknoloji ürünleri ya da arabalar gibi pahada ağır mallara daha fazla ilgi duyarken, genç yaş grubundaki erkekler, tıpkı kadınlar gibi kişisel bakım ürünleri ya da kıyafetlere de ilgi duyuyorlar. Genç erişkin erkeklere hitap eden reklamlarda kaslı ve yakışıklı genç adamların ünlü bir markanın parfümünü kullanarak ya da belli bir marka pantolonu giyerek tüm güzel kızları peşinden sürüklediği resmedildiğinde, genç erkeklerin tüketiminin artması şaşırtıcı değil.”

Yrd. Doç. Dr. Barış Önen Ünsalver erkeklerin kadınlar gibi mağaza mağaza dolaşmasalar da alışverişe ayırdıkları zamanın en az kadınlar kadar olduğunu vurguluyor.

 

Dolaşmasalar da kadınlar kadar zaman harcıyorlar…

“Teknoloji ürünlerinin modelleri sürekli yenilenirken, çoğunlukla erkekler bu takipte oldukça hızlı olabiliyorlar. Çoğu erkeklerden oluşan tüketiciler, internette oluşturdukları forumlarda yeni çıkan elektronik ürünlerin özelliklerini tartışıyor, birbirlerine tavsiye ediyor ya da yeni modeli çıkan ürünü hemen satıp elden çıkarmak istiyorlar. Kadınlar gibi mağaza mağaza dolaşmayı sevmeyen erkekler, internette bir siteden diğerine gire çıka aslında bir şey satın almasalar da sonuçta vakitlerini satın alma hayalini kurdukları bir ürünü inceleyerek geçiriyorlar. Bunun, bir kadının vitrinleri inceleyip çeşit çeşit kıyafet denemesinden pek bir farkı yok sonuçta.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu