Yaşam

Ergenlik dönemi, sorunları ve çözüm yolları

Anne babaların en çok sıkıntı yaşadığı konu anlatıldı

Ergenlik dönemi, sorunları ve çözüm yolları

 

Adıyaman Merkez Halk Eğitimi Merkezinde görevli Usta Öğreticilere yönelik ‘Ergenlik Dönemi, Sorunları ve Çözüm Yolları ’ konulu seminer gerçekleştirildi.

Seminere Halk Eğitimi Merkezinde görevli Usta Öğreticiler katıldı.

HEM Müdürü Aziz Özbilgiç, açılış konuşmasında, “kurum olarak Rehberlik servisimizin koordinasyonuyla her ay düzenli olarak usta öğreticilerimize bir seminer planladık ve bunun üçüncüsünü bugün gerçekleştiriyoruz. Bu tür çalışmalarla Kurslarda görevli usta öğreticilerimizin sosyal ve kültürel ihtiyaçlarını karşılamak ve uzman desteğiyle nitelikli bilgiler kazandırmayı amaçlıyoruz” dedi.

Seminer Rehberlik Araştırma Merkezinde görevli Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen Orhan Yalçındağ’ın sunumu ile devam etti.

Yalçındağ, “Anne-Baba olmak, dünyanın en zor ve en güzel mesleğidir. Ergen ebeveyni olmak daha da zordur. Olumlu çocuk yetiştirmenin ilk şartı,  olumlu anne-baba olmaktır.  Çocuk yetiştirmenin belirli bir mesaisi yoktur. Kişiliğin temellerinin atıldığı yer ailedir. Temeller ne kadar sağlam ve bilinçli atılırsa, kişilik oluşumu da o kadar sağlıklı olacaktır. Ergenlik döneminde yapılacak bir hata, sonraki dönemleri de etkilemektedir. Bu yönü ile hayati öneme sahiptir. Bir başka ifade ile ergenlik dönemi, gömleğin ilk düğmesidir. İlk düğme yanlış iliklendiğinde, sonrakilerde hep yanlış gidecektir. İnsan hayatında her dönem karşılanması gereken psikolojik ve fizyolojik ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlar karşılanmadığında, sonraki dönemlerde çeşitli sıkıntılara sebep olur.

 

Anne-Babaların, Davranışlarını Etkileyen Başlıca Sebepler

Yalçındağ sunumunda anne ve babaların davranışlarını etkileyen başlıca sebepleri de şöyle sıraladı; “Anne ve babanın kendi çocukluk yıllarındaki yaşantıları, Ailedeki çocuk sayısı,  Aile içinde eşler arasındaki ilişkinin niteliği(ev atmosferi). Toplumun kültürel değerleri, Ailenin sosyo-ekonomik durumu.”

 

Aileye Öneriler

Ailelere öneride de bulunan Yalçındağ, “Kuşak çatışması, ergenlerle yetişkinler arasında ki iletişim kopukluklarından oluşur. Bu kopukluğu önleyerek iletişimi sağlıklı şekilde kurup sürdürebilmek önce yetişkin kuşağın görevidir. ‘Benim gençliğimde…..’ diye başlayan konuşmalardan kaçının. Hak ve sorumluluklarını dengeli kurmasına yardımcı olun. Arkadaşın vereceği olumsuz etkileri en aza indirgemek için, çocuğunuzun arkadaşını tanımaya çalışın ve kontrolü tamamen onlara bırakmayın.  Arkadaşlarıyla dışarı çıkmak istiyorlarsa, gideceği yer konusunda mutlaka bilgi alın ve kaç saat dışarıda kalabileceğini önceden birlikte belirleyin…

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu