Çocukları Sanal Dünyaya Mahkum Etmeyin

27 Haziran 2015 Cumartesi, 08:07

Çocukları Sanal Dünyaya Mahkum Etmeyin

Bilgisayar oyunlarının çocukları gerçek dünyadan koparıp, sorumlulukların olmadığı sanal dünyaya bağladığını, çocuklarda birkaç yıl sonrasında depresif belirtiler görüldüğü uzmanlar tarafından belirtildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Zirve Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölüm Başkanı Doç. Dr. Hidayet Tok, “ Yaz tatilinde çocukları sanal dünyaya mahkum etmeyin.” dedi.Çocuklari-Sanal-Dünyaya-Mahkum-Etmeyin

Yurtdışında yapılan araştırmalar video oyunları veya internet üzerindeki oyunları oynayan çocukların gerçek dünyadan kopup, sorumlulukların olmadığı sanal dünyaya bağlandığını belirten Tok, “ Oyunlarla daha fazla vakit geçiren çocukların birkaç yıl sonrasında depresif belirtiler gösterebiliyor. Bilgisayar oyunlarının kişinin zamanın nasıl geçtiğini anlamadan, dışarıdaki hayatı kaçırmaya sebep olan bir tarafı var. Oyunların gerçekçiliği sayesinde dünyevi dertlerden uzaklaşıp, yapmak istenilmeyen sorumluluklar akla gelmediği için de rahatsız olunmuyor. Oyun sonrasında biriken işler fark edildiğinde, oyun esnasındaki rahatlığı özleyip, zamansızca tekrar oyun oynamaya başlanıyor ve kişilerin zaman içinde gerçek dünyaya yabancılaşıp sosyal kaygı, depresyon gibi sonuçlara maruz kalınıyor.” diye belirtti.

Tok, “Bilgisayar ve internette geçirecekleri süreyi belirleyin ve bu süreyi aşmasına izin vermeyin. Kurallarınız net olursa ve çocuk bunu alışkanlık haline getirirse zorluk yaşamazsınız. Yaşlarına uygun eğitim programları ve bilgisayar oyunları alın. Belli bir bilince ulaşana kadar bilgisayar başında geçirdiği süre kadar yaptığı çalışmaları da denetim altında tutun.” tavsiyelerinde bulundu.

Çocuklara eğitim hedeflerine uygun oyunlara yönlendirin diyen Tok, “Çocuğun bilgisayarda yaptığı çalışmaları onunla paylaşın. Bilgisayar kullanıcısıysanız evde gereğinden fazla bilgisayar başında zaman geçirmeyerek çocuğunuza olumlu örnek olun. Çocuğunuz internet kullanıyorsa onun için uygun olan sitelerin listesini belirleyerek girdiği siteleri kontrol altına alın.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz