Bağımlılık yaşı düşüyor

21 Mayıs 2016 Cumartesi, 09:35

Yeşilay’dan Bağımlılık ve Gençlik Konferansı

Bağımlılık yaşı düşüyor

 

Adıyaman Yeşilay Cemiyeti tarafından, ‘Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Seminerleri’ tüm hızıyla devam ediyor.

Gençlik Haftası nedeniyle Kahta Gençlik Merkezinde “Bağımlılık ve Gençlik”  konulu konferans verildi.

Kahta İlçesi Gençlik Merkezinde Yeşilay Cemiyeti Adıyaman Şube Başkanı Hakan Özöncel’in verdiği konferansa çok sayıda Genç ve Öğrenci katıldı.

‘Türkiye Bağımlılıklarla Mücadele Seminerleri’ kapsamında Kahta ilçesinde gençlerle ile bir araya gelen Adıyaman Yeşilay Cemiyeti, bağımlılık konusunda birbirinden önemli bilgiler verdi.

Yoğun bir katılımın sağlandığı seminerde konuşan Adıyaman Yeşilay Cemiyeti Başkanı Hakan Özöncel, “Alkol, sigara, uyuşturucu madde, kumar gibi zararlı alışkanlıkların tüm dünyada tehlikeli boyutlarda yaygınlaşmaya başlaması ülkemizi de tehdit eden bir problemdir. Lise ve üniversite öğrencileri ile çalışan gençlik üzerinde yapılan araştırmalar özellikle sigara ve alkol başlama yaşının 20 yaşın altına düştüğünü ve kültürel faktörlerin etkisi ile içme oranında büyük bir artış olduğunu göstermektedir. Bu bulgularda aile ve toplumun kontrolünü gerekli kılmaktadır. Zararlı alışkanlıkların yerleşmesini çoğaltan şey toplumların bu alışkanlıklara bakış açısıdır. İslam ülkeleri ve Hindistan da toplumsal olarak alkolü yasaklamaları bireysel düzeyde olumlu sonuç vermemiştir. Çocukları ve gençleri bu maddelerin yarattığı alışkanlıkların etkileri konusunda bilinçlendiren toplumlar alışkanlıkların yerleşmemesinde daha başarılı olmuşlardır” diye konuştu.

Özöncel konuşmasının devamında şunları söyledi: “Hiçbir alkol bağımlısı bir gün bağımlısı olacağı düşüncesiyle alkole başlamamıştır. Paket, paket içilen sigaralarla sağlığını bu kadar tehlikeye atan nikotin bağımlısı sigara içmeye başladığı ilk günlerde belki sadece arkadaşlara özenmek vakit geçirmek, akranları gibi davranmanın dışında bir şey düşünmemiştir. Sorunlardan ve kaygılardan kurtulmak için bir doktor kontrolü olmaksızın birkaç yatıştırıcı ilaç alan genç insan bu ilaçlara bağımlı hale geliverdiğini belki de ancak bağımlılık aşamasında fark etmiştir. Bu gün sahip olduğu ahlaki değerleri hiçe sayarak kumar tutkusu ile hem kendi hem de yakınlarının yaşamını altüst eden kumar bağımlısı belki de gençlik yıllarında heyecan arayışının ve psikolojik olarak gelişmemişliğinin farkında olsa bu ağır soruna gereken önlemleri kendisi bulabilir. Gençlik yıllarında ve daha ileriki yaşam içinde kişiliği geliştirmek ve yaşamı çok olumsuz etkileyecek maddeler hakkında bilgi sahibi olmak pek çok genci koruyabilirdi. Güzel bir gelecek için her ferdin üretmesi gerektiğinin altını çizerek; toplum ve fert olarak geleceğimizi inşa etme adına hedeflerimizin olması gerekir. Geleceğimizi Hayal etmemiz gerekiyor. Unutmayalım ki hayal etmek sıradan bir Mehmet’i ‘Fatih’ yapmıştır ve siz birer Fatih adayı olmalısınız.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz