Son Dakika
17 Temmuz 2018 Salı

Dünya şampiyonu Artık Adıyamanlı

13 Aralık 2014 Cumartesi, 09:47

Dünya şampiyonu Artık Adıyamanlı

 

2007’de Dünya Gençler ve 2011’de Universiade şampiyonu olan dünyaca ünlü İtalyan eskrimci Martino Minuto, Türk vatandaşlığına geçti. Adıyaman Gençlik Hizmetleri Kulübü sporcusu yapılan Minuto, 2016 Rio Olimpiyatları’nda Türkiye adına yarışacak.

Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, İtalyan eksrimci Martino Minuto’nun Türk vatandaşlığına geçirilerek, Türkiye ve Adıyaman’ın sporuna kazandırdıklarını belirtti.

Sporcunun 5 yaşında İtalya’nın Monza kentinde eskrime başladığını vurgulayan Bağcı, sporcunun kariyerinde Dünya Kupası, Avrupa Şampiyonaları, bireysel ve takım olarak madalyalar kazandığını aktardı.

Adıyaman’ın eskrimde adından sıkça söz ettiren illerin başında geldiğinin ifade eden Bağcı, şunları kaydetti:

“İtalyan eskrimci Martino Minuto, federasyonumuz ve ilimiz milli takım antrenörlerinin yoğun çabaları sonucu Türk Eskrim Milli Takımı ve Adıyaman eskrimine kazandırıldı. 2016’da Rio’da yapılacak Olimpiyat Oyunlarında ülkemizi ve kentimizi temsil edecek.”

 

Sırada Ukraynalı Mazur Var

Bağcı, Ukrayna Eskrim Milli takımlarında görev yapan antrenör Yuriy Mazur’un da Adıyaman’da antrenörlük yapması için çalışmalar başlattıklarına işaret etti.

 

Başkan Bilgin: Transferlerimiz Sürecek

Eskrim Federasyonu Başkanı Müminhan Bilgin ise konuyla ilgili olarak hurriyet.com.tr’ye yaptığı açıklamada, dünya çapında sporcu transferlerinin süreceğini söyledi. Martino Minuto’nun 2007’de Dünya Gençler, 2011’de de Universiade şampiyonu olduğunu vurgulayan Bilgin, “Milli takımımızda Adıyaman Gölbaşı’ndan çok başarılı iki sporcu var. Martino’yu Türk vatandaşı yapabilmemiz için bir kulübe kayıt yaptırmamız gerekiyordu, kendisini Adıyaman Gençlik Hizmetleri’nin kulübünün sporcusu yaptık. En az Martino kadar başarılı sporcu transferlerimiz sürecek” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz