Spor

370 Sporcu mindere çıktı

Güreş Grup Müsabakaları Tamamlandı

370 Sporcu mindere çıktı

 

Adıyaman’da, okullar arası 13-14 yaş Yıldızlar Serbest ve Grekoromen Güreş Grup Müsabakaları 16 ilden yaklaşık 370 sporcu, 60 idareci ve antrenörün katılımı ile Yeni Mahalle Spor Salonunda final müsabakası yapıldı.

Okullar arası 13-14 yaş Yıldızlar Serbest ve Grekoromen Güreş Grup Müsabakaları 16 ilden yaklaşık 370 sporcu, 60 idareci ve antrenörün katılımı ile Yeni Mahalle Spor Salonunda 3 gündür devam eden güreş müsabakaları ile final gerçekleştirilerek, dereceye girenlere ödülleri verildi.

Final karşılaşmasına Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Gençlik Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, çok sayıda sporcu ve vatandaşlar katıldı.

Malatya’dan gelen sporcu Muhammet Mustafa Koçit, yaptığı açıklamada, “Yarı finalde elendim, ilk iki maçım güzel geçti. Hiç puan vermedim, üçüncü maçta ise işim rast gitmedi diye yenildim. Yarı finalde güzel dinlendim, otelimiz güzeldi. Devletten Allah razı olsun, tabi herkesin hedefi olduğu gibi millilik oradan da bir üste yükselmek. Eğlencesi için gelenlere tavsiye etmem, güreş öyle canı sıkıldığında gelip gidilecek bir spor değil. Devamlı gelmek isteyenler gelsin” dedi.

Uluslararası Güreş Hakemi Mehmet Ilgıt da “13-14 yaş okullar grup müsabakası Adıyaman’da yapılıyor. Bende Malatya bölgesinden uluslararası güreş hakemi müsabakalarına 260 sporcu  iştirak etti. Bu da bölge şehirler arasında çok güzel bir katılım, en yüksek katılım oldu. Çok çekişmeli müsabakalar oldu. Bu müsabakalarımızda ilk 4’de giren sporcularımız Türkiye şampiyonasında kendi bölgelerini, kendi illerini temsil edecek. Bizim açımızdan da önemli olan bu sakatlığın olmaması ve çocukların güreşe en azından bu yaşlarda başlıyor olmaları heyecan verici. Müsabakalar onları yetiştiren hocalarımıza, antrenörlerimize ve kafile başkanlarına, okul müdürlerine özellikle teşekkür ediyorum, yüksek bir katılım oldu. Yine Adıyaman’da çok güzel bir misafirperverlik gördük, çok güzel bir salonda müsabakalar geçti, bu anlamda da Adıyaman Gençlik Spor Hizmetleri Müdürlüğüne, Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Müsabakalarımıza Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yaklaşık 16 hakem iştirak etti, şuanda hatasız gidiyor, bizim için önemli olan budur” dedi.

 

Ülke Zor Günlerden Geçiyor

Sporun önemli olduğunun altını çizen Ilgıt, şöyle devam etti:

“Tabi biliyorsunuz ülkemiz zor günlerden geçiyor. Bu vesileyle de gerçekten buna en güzel ilaç çocuklarımızı spora yönlendirmemiz gerekiyor. Güreş te amatör bir spor ve mücadele isteyen bir spor, gerçekten bu anlamda çok farklı bir spordur, ailelerimize tavsiyelerimiz gerçekten bu anlamda hiç çekinmesinler, bütün illerde, bütün ilçelerde, güreş merkezlerimiz var, bu yerlere hiç çekinmeden çocuklarını göndersinler ve çocuklarımız eğitimleriyle beraber güreş sporunu hiç zorlanmadan yapacaklardır. Çok rahat olsunlar, bu anlamda güreş çok güzel bir spor, ferdi bir spor ve özellikle bizim bu bölgeye hitap eden bir spor, bu anlamda gerçekten çekinmesinler, çocuklarımızı çok rahatlıkla gönderebilirler. Bundan sonraki amacımız; özellikle bölgemizde çocukların yetişmesi, bizi olimpiyatlara kadar taşıması, bunu gerçekten istiyoruz. Neden bölge illerimizden bir güreşçimiz, bir sporcumuz, olimpiyatlarda ülkemizi temsil etmesin, neden bir güreşçi işte Adıyamanlı bir çocuğumuz, Malatyalı bir çocuğumuz, Elazığlı bir çocuğumuz bu bizim için çok önemli, hedefimiz tabi önce ülkemizi milli takımda bu çocuklar temsil etmeleri daha sonra bu milli takım seviyesinde başarılar sağlamaları kesinlikle hayalcilik değildir. Daha dün güreş eğitim merkezinde yeni başlayan çocuklarımız Taha Akgül, Rıza Kayaalp, bu çocuklar buralarla başladılar, şuan işte olimpiyat şampiyonu oldular, dünyaya isimlerini duyurdular, ülkemizi dünyaya duyurdular, bu anlamda hedef tabi olimpiyatlar, hedefimiz büyük”

Osmaniye Güreş Antrenörü Halil Aksu ise “Osmaniye ilinden geliyoruz. Serbest güreş takımı 24 kişi geldik. Gayet güzel geçiyor, okullararası yıldızlar müsabakasına hemen hemen 15 il geliyor. İnşallah ilk 3’e giren çocuklar buradan Türkiye şampiyonasında boy gösterecekler. Orada da inşallah müsabakalarda yarışarak bu çocuklar geleceğin alt yapısı, inşallah gençlerde büyüklerde alt yapı olarak çocuklarımızı çalıştırıyoruz, inşallah daha iyi yerlere getirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Beden Eğitimi Öğretmeni Resul Yıldırım ise “Buraya okullararası güreş müsabakası için geldik. 15 ilin katıldığı grupta 10 sıkletle Malatya’yı temsil etmek için öğrenciler getirdik. İlk gün müsabakalarda gümüş ve bronz madalya aldık. Madalya dün başlayan bugün devam eden serbest tane final yapacağız, maçları bugün yapılıyor. Final maçlarından bir tanesini alarak üçüncülük elde ettik. 73 kilogramda da final müsabakası olacak, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Aileler çocuklarını spora yönlendirsinler, spor çocuğun hem başarı yönünden hemde manevi yönden gelişmesine en büyük katkı sağlayan spordur. Özellikle güreş sporsu, ata sporu, çocuğun özgüvenini, cesaretini, yaşadığı hayatta yaparak her şeyi öğrenebilirsin, kötü alışkanlıklardan uzak durabilir. Özellikle son günlerde internet çılgınlığı var, onun önüne geçmek için çocuklarını spora göndersinler, her şey ders değil tamam derste başarılı olsunlar ama sporda manevi yönden çocuklara çok büyük katkılar oluyor. Çok büyük şampiyonluğa çıkabilir. Ailelerin her çocuğu en az bir spor dalına yönlendirmelerini istiyoruz. Obezite çılgınlığı var, son zamanlarda bunun önüne geçmek için de çocukları spora göndersinler, herhangi bir branş olabilir” şeklinde konuştu.

Adana Gençlik Hizmetler Spor İl Müdürlüğü Antrenörü Gökhan Yıldız da “Bizimde güreş eğitim merkezi olarak sporcularımız katıldı. 3 tane finalimiz 4 ve 5 tanede maçımız var, maçlar güzel, salon, atmosfer muhteşem. Bu taraflara böyle spor salonları komplekslerin yapılması genç nesillere ve genç nüfuza etki edecektir. Çünkü ülkemiz iyi bir spor kariyerine sahip olimpiyatlarda da en büyük başarıyı zaten güreşten elde ediyoruz. Bunlar bizim geleceğimiz olacak” dedi.

Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı ise şöyle konuştu:

“İlimizde 3 gündür Okullararası Yıldızlar  Güreş Müsabakaları devam ediyor. Bu müsabakalarımızda sporcularımızı misafir ediyoruz. İllerimizden sporcularımızla birlikte yaklaşık 400 kişi katılım gösterdiler. Güzel turnuvalar seyretmekteyiz, ata sporumuz güreşe ev sahipliği yapmaktan Adıyaman ili olarak memnunuz, ben müsabakalara katılan tüm sporcularımıza başarı dileklerimle birlikte derece yapan çocuklarımızın bir üst grupta derece yapmalarını temenni ediyorum.Hepsine başarılar diliyorum, ilimizde tabi 3 gündür devam eden ana lig runovalarıyla birlikte ana ligde karete müsabakaları Cumhuriyet Spor salonunda, yine yüzme spor salonunda okullararası yüzme il birinciliği müsabakaları devam etmekte. Bugün son final müsabakaları yapıldı. Tekrar ben tüm sporcularımıza başarılar diliyorum, buradan evlerine sağ selim dönmelerini diliyorum. Ve üst grupta dereceye giren tüm sporculara başarılar diliyorum”

Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu da “Güreş turnuvası Adıyaman’ımızda olmasından dolayı yetkililere teşekkür ediyorum. 17 ilden yaklaşık 400 sporcumuz buradalar ve hepsi de Adıyaman’da olmaktan mutlular. Adıyaman’da maneviyatları bozulmadan, huzur içerisinde güreş müsabakaları yapıldı. Bundan sonraki güreş müsabakalarını yine Adıyaman’da yapılması kendilerin talebi, bizde seve seve ev sahipliği yapmaya hazırız. Ben sporcularımıza teşekkür ediyorum, bundan sonraki dönemlerde de yine başarıların devam etmesini diliyorum. Buradan organizeye ev sahipliğini yapan bütün arkadaşlara da sporcuları memnun bıraktıkları için hocalarına, antrenörlerine teşekkür ediyorum. Adıyaman’a yine bekliyorum” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya ise şöyle konuştu:

“Adıyaman’da Cuma gününden beri misafir ettiğimiz 400 sporcuyu bugün uğurluyoruz. Serbest sitil final müsabakaları bitti. 17 şehirden 400 sporcu var. Adıyaman için güzel bir organizasyon oldu, milli eğitimin pansiyonlarında, yurtlarında çocuklarımızı misafir ettik. Şuanda gayet memnunlar, herhangi bir şikayetleri yok. İnşallah bir sonraki final müsabakalarına buraya gelirler, olması için bizim için büyük bir kazanç, spor her kötülükten uzak tutuyor. 13-14 yaşındaki çocukları bu kadar keyifli bir halde ayrılmaları hepimize mutluluk ve gurur verici”

Final sonunda ise Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya, Gençlik Spor İl Müdürü Seyit Ahmet Bağcı, dereceye girenlere madalyalarını takdim ederek, hatıra fotoğrafı çektirdiler.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu