Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Yıldırım, Maaş Kesintisinin Sebebini Sordu

10 Ocak 2017 Salı, 17:27

HDP Milletvekili Yıldırım’dan Soru Önergesi

Yıldırım, Maaş Kesintisinin Sebebini Sordu

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a, Eğitim Sen’li öğretmenlere uygulanan maaş kesintisini sordu.

Yıldırım, “4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun 18. Maddesi gereği “Kamu görevlileri, iş saatleri dışında veya işverenin izni ile iş saatleri içinde sendika veya konfederasyonların bu kanunda belirtilen faaliyetlerine katılmalarından dolayı farklı bir işleme tâbi tutulamaz ve görevlerine son verilemez” kararına rağmen; Eğitim Sen’in 20.12.2015 gün ve 117 sayılı kararı ile “Bölgede yaşanan çatışmalı ortamın son bulması, öğretmenlerin, öğrencilerin can güvenliğinin sağlanması, sağlık ve eğitim hizmetlerinin aksamaması, barış ve huzurun bir an önce tesis edilmesi talebiyle 21 Aralık Pazartesi günü bir saat derslere girilmemesi kararı alınmıştır. Yine aynı gerekçeyle 29.12.2015 tarihinde bir günlük iş bırakma kararı doğrultusunda derslere girmeyen birçok Eğitim Sen üyesi, açığa alınarak veya ihraç edilerek işlerine son verilmiştir. Bakanlığınızca açığa alınmış olan 11 bin 543 öğretmen görevine iade edilirken Valiliklerin açığa aldığı yüzlerce öğretmenin açıkta olma durumları hala devam etmektedir.

Açığa alınıp daha sonra görevlerine iade edilen öğretmenlerden Bakanlığınıza bağlı Milli Eğitim Müdürlüklerinin okul müdürlerine verdiği inisiyatif doğrultusunda maaşlarından 30/1 oranında bir kesinti yapılması, bunun bir alt cezası olan ‘kınama’ veya kesintinin bir üst cezası olan ‘kademe ilerleme durdurulmasının uygulanması önerilmiştir. Bu tür cezalar da öğretmenlerin sicillerini olumsuz yönde etkilemektedir. Maaş kesintisi uygulaması öncelikle Adıyaman ve Hatay illerinde uygulanmıştır.” Diyerek, şu sorulara cevap istedi;

“Bu bağlamda;

Sendikanın aldığı karar doğrultusunda hareket eden Eğitim Sen üyelerinin kasıtlı olarak verilen görevi yapmamak kapsamında nitelendirilmesini ne ile açıklıyorsunuz?

Valilerin açığa aldığı yüzlerce öğretmenin akıbeti nedir? Bu kişiler neden hala açıkta bekletilmektedir? Bu kişiler ne zaman görevlerine döneceklerdir?

AHİM den döneceği bilinmesine rağmen bu cezaları vermekteki amacınız nedir?

İhraç ettiğiniz Eğitim Sen üyelerini ne zaman görevlerine iade etmeyi düşünüyorsunuz?

Açığa alınıp göreve iade edilenlere uygulanan cezalar bilginiz dâhilinde midir?

Bu ceza uygulaması tüm iade edilen öğretmenlere uygulanmakta mıdır?

Okul idaresini ve öğretmenini karşı karşıya getirecek bu ceza uygulamasının inisiyatifinin okul idaresine verilmesindeki amaç nedir?

Açığa alarak cezalandırdığınız öğretmenleri görevlerine iade edildikten sonra ikinci bir kez ceza uygulanmasındaki amaç nedir?”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz