Siyaset

Yıldırım, KESK’lilere yönelik soruşturmaları sordu

Yıldırım, KESK’lilere yönelik soruşturmaları sordu

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması isteğiyle TBMM’ye soru önergesi verdi.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “Hükümetin 3 günlük ulusal yas ilan ettiği 10 Ekim Katliamı nedeniyle KESK-DİSK-TMMOB-TTB olarak 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilen greve katıldıkları gerekçesiyle ya da bu esnada yapılan basın açıklaması nedeniyle KESK’in yüzlerce üyesine soruşturmalar açılmış, çeşitli cezalar verilmiş, kimisi de gözaltına alınmıştır. Başta iş güvencesi ve kıdem tazminatı olmak üzere KESK’li üyelerin iş güvenceleri ellerinden alınmak istenmektedir.

29 Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilen greve katılan binlerce kamu emekçisi hakkında soruşturma açılmış. Her gün bir ilimize ya da ilçeye müfettişler gidip bir günde yüzlerce emekçinin ifadesini almaktadırlar. Milli Eğitim Bakanlığı Rehberlik ve Denetim Başkanlığı tüm Valiliklere gönderdiği 29.12.2015 tarihli yazıda greve katılanların isimlerinin kendilerine bildirilmesini istemiştir. Bakanlık şimdi oluşturduğu listelerde yer alan kamu emekçileri hakkında onlarca Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararlarına, uluslararası sözleşmelere rağmen hızla soruşturma açmaktadır.

Yine Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi bildirisine imza attıkları gerekçesiyle şu ana kadar 600’ün üzerinde akademisyene soruşturma açılmış, kimisi işten çıkarılmış, kimisinin bölüm başkanlığı görevi elinden alınmış, kimisi de açığa alınmıştır. Sadece düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik değil aynı zamanda çalışma hakkına yönelik te bir ihlal söz konusudur.

7 Ağustos 2015 – 7 Şubat 2016 tarihleri arasında 284 KESK’ li sürgün edilmiştir. Bu sürgünlerin çoğunluğu sendika şube yöneticileridir. Sürgünlerle şubeler fiilen kapatılmak istenmektedir. “ dedi.

Yıldırım, “Bu bağlamda;

  1. KESK üyelerine yönelik son 6 ay da kaç idari, kaç adli soruşturma açılmış, kaç kişi görevden alınmış, kaç kişi sürgün edilmiş, kaç kişiye maaş kesim cezası, kademe durdurma cezası verilmiş?

2.KESK’li üyelere iş bırakma eyleminden dolayı soruşturma açıp eğitim-öğretimi aksattıkları gerekçe gösterilirken soruşturma açmak üzere gönderdiğiniz Milli Eğitim müfettişlerinin ders saati içerisinde öğretmenleri ifade vermek üzere dersten alıkoymalarını da eğitim-öğretimi aksattığı anlamına geliyor mu?

  1. 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet kapsamında kaç KESK üyesinin evine baskın yapılmış, kaç üye gözaltına alınmıştır.

4.Başbakana ve Cumhurbaşkanına hakaret kapsamında kaç KESK üyesine soruşturma veya dava açılmıştır?

  1. Daha önce sendikalarının almış olduğu kararlara uyarak iş bırakma eylemlerine katılan üyelere yönelik açılan soruşturmaların tümü Danıştay tarafından hukuka uygun bulunmadığı gerekçesiyle geri dönmesine rağmen tekrar aynı gerekçelerle bu tür soruşturmaların açılmasıyla ne amaçlanmaktadır?

6.Üyesi oldukları sendikanın aldığı kararlara uyarak temel hak ve özgürlükler kapsamında, yasalar, genelgeler, yargı kararları ile güvence altına alındığı bir hukuk devletinde bu tür soruşturmalarla amaçlanmak istenen nedir?

  1. Hükümetin 10 Ekim Katliamı nedeniyle 3 günlük ulusal yas ilanı kararını almış olmasına rağmen KESK-DİSK-TMMOB-TTB’nin 12-13 Ekim tarihlerinde gerçekleştirdikleri greve katıldıkları gerekçesiyle KESK’in yüzlerce üyesine soruşturmalar açılması ve üyelerinin cezalandırması arasında bir çelişki yok mudur?” diye sordu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu