Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

Yıldırım, Ankara Patlamasını Sordu

11 Ekim 2016 Salı, 17:38

 Yıldırım, Ankara Patlamasını Sordu

 

10 Ekim 2015 tarihinde Ankara’da meydana gelen bombalı saldırı sonrası başlatılan soruşturmanın akibetini, HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, soru önergesinde, ” 10 Ekim 2015 tarihinde ülkenin içinde bulunduğu ağır çatışma ve baskı ortamından çıkması, diyalog ve müzakereler ile çözüm sürecinin tekrardan başlaması, kalıcı ve anlamlı barışın en kısa zamanda sağlanabilmesi için Ankara’da, KESK, DİSK, TMMOB, TTB kurumlarının çağrısı ve onlarca kurum ve kuruluşun katılımı ile “Savaşa İnat Barış Hemen Şimdi” şiarıyla Emek, Barış ve Demokrasi mitingi düzenleme kararı alınmıştı. On binlerce insan Ankara Tren Garı önünde toplanmıştı. Saatler 10.04’ü gösterdiği sırada Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısı gerçekleştirilmiş, Ankara’da on binlerin barış çağrısı bombalar ile karşılık bulmuş, IŞİD’in saldırısı sonucunda 101 kişi yaşamını yitirmiş, 500’ü aşkın kişi ise yaralanmıştı. Dün 10 Ekim Ankara katliamının anması dolayısıyla Eski hipodrom yönünden Gar önüne girmeye çalışan ailelere ve kurum temsilcilerine de gazlı müdahale yapılmış ve çok sayıda kişi gözaltına alınmıştır.” dedi.

Yıldırım, şu soruların cevaplandırılmasını istedi; “Bu Bağlamda;

10 Ekim 2015 Ankara katliamıyla ilgili etkin, tarafsız ve adil bir soruşturma yürütüldü mü? Yürütüldüyse soruşturma şuan hangi aşamadadır?

2015 yılı içerisinde demokrasi güçlerine yönelik kaç tane bombalı saldırı gerçekleştirilmiştir? Bu saldırılarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir? Kaç kişi yaralanmıştır?

10 Ekim 2015 Ankara katliamının hemen ardından olay yerine ambulanslardan önce Tomalar gelip yaralılara ve yaralıları kurtarmaya çalışanlara biber gazı sıkmıştır. Bu insanlık dışı uygulama emrini kim vermiştir?  Biber gazı sıkan güvenlik güçleri hakkında herhangi bir işlem yapılmış mıdır?

Ankara 10 Ekim saldırısında FETÖ’cü güçlerin, odakların işbirliğiyle yapılmış olma ihtimali üzerine yeniden bir soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?

Katliamın yıl dönümü dolayısıyla yapılmak istenen anma etkinlikleri hangi amaçla yasaklanmaktadır? Anma etkinliği için bildiri dağıtanlar neden gözaltına alınmaktadır?

10 Ekim Ankara katliamını lanetlemek için gerçekleştirilen grev ve etkinlikler nedeniyle yüzlerce KESK üyesi hakkında soruşturmalar açıp çeşitli cezalar verilerek ne amaçlanmaktadır? 10 Ekim Ankara katliamı dolayısıyla kaç KESK üyesine soruşturma açılmıştır?

10 Ekim Ankara katliamının anması dolayısıyla Eski hipodrom yönünden Gar önüne girmeye çalışan ailelere ve kurum temsilcilerine yapılan gazlı müdahale sizin bilginiz dâhilinde mi yapıldı?”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz