Siyaset

“Yeni Türkiye’de milletin önceliği var”

AK Parti ve CHP’de Bayramlaşma

 “Yeni Türkiye’de milletin önceliği var”

AK Parti  ve CHP Adıyaman İl Başkanlıklarında partililer ile bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

AK Parti Parti binasında gerçekleştirilen bayramlaşma törenine AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, milletvekilleri Murtaza Yetiş, Mehmet Metiner, Adıyaman Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Halil Fırat, Merkez İlçe Başkanı Abdurrahman Dimez, Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, AK Parti MKYK Y. Üyesi Mustafa Alkayış ve partililer katıldı.

Parti binasındaki bayramlaşmada partililer birbiriyle bayramlaştıktan sonra konuşmalara geçildi. Bayramlaşmanın açılış konuşmasını İl Başkanı İbrahim Halil Fırat yaparak, Kurban Bayramı’nın hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Fırat, “Allah birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde bizi böyle güzel günlere kavuşturmayı nasıp etsin inşallah. Kurban Bayramının gözyaşının dinmesine vesile olmasını temenni ediyorum. Ülkemizdeki birlik ve beraberliğin tüm İslam Alemi’ne örnek olmasını diliyorum. Türkiye’nin büyük bir ülke olduğun 49 rehinemizi burnu bile kanamadan aldığımızda gösterdik. Yanı başımızdaki bu yangının ülkemize sıçramaması için tezkere çıktı. Ülkemizde misafir ettiğimiz Suriyelilere elimizden gelen desteği sağlıyoruz” dedi.

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu’da partililerin bayramını kutladıktan sonra belediyeyle ilgili konuşarak, “Belediyede her gün biraz daha ilerilere doğru adımlar atıyoruz. Başarısız olduğumuz ve beklentileri karşılayamadığımız konu ise iş konusudur. Ama kazanı dolu aldık. İlave işçi alımı kazanın taşmasına neden oluyor. İnşallah ilerde belediye olsun diğer kurumlar olsun milletvekillerimiz desteğiyle işçi alımlarında çözüm bulacağız” dedi.

AK Parti MKYK Yedek Üyesi Mustafa Alkayış ise konuşmasında İslam dünyasında ki kara bulutların dağılması temennisinde bulunarak, bir ve beraber olarak bu bayramları idrak etmeyi arzu ettiklerini söyledi.

AK Parti Milletvekili Murtaza Yetiş, Yeni Türkiye yolunda Adıyaman’ın da Türkiye gibi emin adımlarla ilerlediğini belirterek, “Bölgede kaosun yaşandığı bir süreçte güçlü Türkiye güçlü bir başbakan ile 2015 seçimlerinin start veriliyor. ‘Yeni Türkiye yolunda, yeni anayasa’ sloganıyla 2015 seçimlerinin hazırlıkları sürdürüyoruz. Bölgede huzuru ve istikrarı istiyoruz. Bundan 11 yıl önceki Irak teskeresi günlerce konuşulmuştu. Bu konu üzerinde günlerce yorumlar yapılmıştı. Bu gün böyle değil. Çıkardığımız tezkere daha kapsamlı olmasına rağmen 11 yıl önceki gibi günlerce tartışması yaşanmadan çıkartıldı. Bu gün gücünü milletten alan bir Türkiye var. Milletimiz AK Partiye güveniyor. Teskerenin bölgede istikrara vesile olacağını inanıyoruz. Biz bölgede IŞİD ve PYD’ye kurban edecek değil huzur getirecek bir çözüm istiyoruz” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner ise konuşmasında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç başta olmak üzere seçilmişlerin önüne geçmek isteyen atanmışlara ağır eleştiriler getirdi.

Milletvekili Metiner konuşmasında Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’a yönelik, “Sen bu ülkede hükümdar değilsin, şah değilsin, o cübbeni çıkartacaksın. O cübbenin altında hükümete parlamentoya müdahale etmeye asla müsaade etmeyeceğiz. Yeni Türkiye’de bu şekilde çalışan, bu şekilde faaliyet gösteren bürokratik bir vesayet organı olarak çalışan Anayasa Mahkemesi’ne yer yoktur. Ben kendi adıma söylüyorum; ey Haşim Kılıç, senin başında olduğun Anayasa Mahkemesi’ne zinhar saygı duymuyorum. Cübbeni çıkartacaksın.

Anayasa Mahkemesi’nin aldığı kararlar parlamentonun iradesini yok saymaktır. Jet hızıyla Anayasa Mahkemesi’nde bir karar alındı, iptal kararı çıktı. Haşim Kılıç beyefendi bir açıklama yaptı. İptal kararı, parlamentonun iradesini yok saymasıdır. Anayasa Mahkemesi’nin varlığını, bu şekilde kabul etmemiz mümkün değil. Parlamento, meclis kanun çıkartacak atanmış üyelerden oluşan Anayasa Mahkemesi her seferinde millet iradesinin temsilcisi olan millet meclisinin almış olduğu kararların Anayasa’ya aykırılık iddiasıyla iptal edecek” dedi.

Metiner, Kobani’ye de değinerek, “Bizim için Suruç ne ise Kobani (Ayn el Arap) de odur” dedi.

 

Metiner, “Hükümetin IŞİD’le bağlantısı var” iddialarına sert tepki göstererek, IŞİD’in bir terör örgütü olduğunu ve Kobani’nin düşmesinin Suruç’un düşmesi olduğunu savundu.

Hükümetin hiçbir zaman IŞİD gibi bir terör örgütüyle bağlantısının olmadığını belirten Metiner, “Hükümetimizin hiçbir zaman IŞİD gibi terör örgütü ile bağlantısı olmadı fakat manidardır ki ABD’nin, Batı’nın ve Pensilvanya’nın basın organları CHP ve MHP birlik olarak hükümetimizi IŞİD’le bağlantı kurmaya çalışıyorlar. Buna PKK’nın savaş baronları da katıldı. Herkes bilsin IŞİD bir terör örgütür, terör örgütü çetesidir. Türkiye düşmanları bu çeteyi Türkiye’ye doğru sürmeye çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

Çözüm sürecine de değinen Metiner, sürece silah ve şantajlarla kimsenin zarar veremeyeceğini vurguladı.

Seçimlerle ve demokratik yollarla mücadele etme zamanı olduğunu anlatan Metiner, şunları kaydetti:

“Bizim için Suruç ne ise Kobani de odur. Oradaki Kürtler bizim kardeşimizdir. Artık şimdi silahların değil seçimlerle ve demokratik yollarla mücadele etme zamanıdır. Silah ve şantajlarla çözüm sürecine kimse zarar veremez. Kandildekiler eğer kendilerine güveniyorlarsa silahlarını bıraksınlar, demokratik yollarla iktidara gelsinler ne istiyorlarsa  getirsinler fakat silah zoru ile bölgesel hakimiyete asla müsaade etmeyeceğiz. İnşallah Kobane düşmez. Süleyman Şah Türbesi’ne saldırı olursa ve Kobani’deki Kürt kardeşlerimize bir katliam yapmaya yeltenirse karşısında bizi bulur.”

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ise konuşmasında, İslam aleminde akan kanın ve göz yaşının dinmesini temenni ederek, “Rabbim ailenizle birlikte huzurlu ve mutlu bayramlar geçirmesini temenni ediyordum. AK Parti ilk kurulduğunda hiçbir şey eskisi gibi olmayacak dedik. Gelinin noktada bunu görüyoruz. Artık eski Türkiye’nin kotlarını görmek mümkün değil. Yeni Türkiye’de değişim ve dönüşüm noktasında atılacak adımları atıyoruz. Türkiye artık eski Türkiye değil. Artık milletin önceliği var. Artık dışarıya muhtaç olan bir ülke değiliz. Bu gün her kesime kucak açan bir ülkeyiz. Türkiye dünyanın her neresinde olursa olsun insanlığa yardım etmektedir.  Söz konusu insansa bizim için gerisi teferruattır” ifadelerini kullandı.

 

CHP’de Partililerle Bayramlaşma

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman İl ve ilçe başkanlıklarında bayramlaşma töreni düzenlendi.

İlk partinin il başkanlığı binasında gerçekleştirilen bayramlaşma törenine İl Başkanı Bilal Doğan, Merkez İlçe Başkanı Hanifi çavuş, kadın ve gençlik kolları yetkilileri ve partililer katıldı.

Birbirleriyle bayramlaşan partililer, bayramın iyi geçmesi dileklerinde bulundular. Burada bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Bilal Doğan, mübarek Kurban Bayramı’nın kan ve göz yaşının durmasına vesile olması temennisinde bulunarak, tüm İslam Alemi’nin bayramını kutladı.

Bilal Doğan, yıllardır İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının olduğunu vurgulayarak, son olarak da IŞİD’in Kobani ve Rojava’da vahşet yaptığına dikkat çekti. Akan kanın durması temennisinde bulunan Doğan, mübarek kurban bayramının başta İslam Alemi olmak üzere tüm dünyaya huzur ve barış getirmesi dileklerini ifade etti.

İl başkanlığında gerçekleştirilen bayramlaşmanın ardından ilçe teşkilatları ziyaret edilerek buralarda da bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu