Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“Yeni Hükümet istikrarı sürdürmeli”

26 Haziran 2015 Cuma, 08:43

Adıyaman MÜSİAD Şube Başkanı Yıldırım:

“Yeni Hükümet istikrarı sürdürmeli”

Müsiad Şube Başkanı Şerif Yıldırım, Müsiad olarak daha önce istikrarın devamı için yayınladıkları ilanın arkasında olduklarını belirterek, koalisyon hükümetinin de istikrarı sürdürecek şekilde kurulmasını dilediklerini belirtti.

Ülkemiz, seçimi geride bıraktı. Millet, iradesini ortaya koydu. Şimdi, bu irade doğrultusunda söz söylemek ve o sözün gereğini yerine getirmek, siyasetçilerin görevidir. Bir STK olarak, görüş ve beklentilerimizi söylüyoruz ama siyaset mekanizmasının iç işleyişine müdahil olma niyetimizin olmadığını da vurgulamak isterim. MÜSİAD olarak, seçimden önce, beklentilerimizi, bir ilanla, kamuoyuna duyurmuştuk. Seçimden sonra da, YK’muz, geçmişte görev yapmış genel başkan, yöneticilerimiz, şube başkanlarımızın değerlendirmelerini alarak, nihai görüşlerimizi kamuoyuyla paylaştık.” dedi.

Yıldırım, “Özetle ifade etmek isterim ki: Bugün yapılacak olan, seçim sürecindeki üslubun bir kenara bırakılıp, seçmenin verdiği mesajın iyi anlaşılması ve hızla, yeni hükümet seçeneklerinin değerlendirilmesidir. Yeni Hükümetin, hak ve özgürlükler noktasındaki kazanımlardan ve ekonomik hedeflerden vazgeçmemesi, öncelikli bir konudur. Daha güzelini elde etmek adına, geldiğimiz noktayı yeterli bulmasak da, ekonomimizin 12 yıl içinde geldiği yer ve refah seviyemiz, hepimiz için, çok önemli, ortak bir kazanımdır. Askeri vesayetin kaldırılmasından, kişisel hak ve özgürlüklere kadar, geniş bir alanda elde ettiğimiz kazanımlarımıza sahip çıkmak da, ortak önceliğimiz olmalıdır. Yıllarca mücadelesini verdiğimiz, başörtüsü ile eğitim gibi, garip bir kamusal alan tarifiyle, inancından dolayı kızlarımızın çalışmasına konan engellerin ortadan kaldırılması gibi, demokratikleşme, eğitim, sağlık, ulaşım gibi pek çok alanda, önemli gelişmeler elde ettik. Tek parti iktidarının, hızlı karar alma, hızlı yönetme imkânı, iyi kullanıldı. Bugün, milletimiz, bir partiye tek başına iktidar imkânı tanımazken, en azından bu dönemde, bir koalisyon Hükümeti kurulması yönünde irade beyan etti. Kanaatimize göre de, öncelikli görev ve sorumluluğu, en fazla oy alan partiye yüklerken, diğer 3 siyasi partimize de, mecliste yüksek temsil hakkı vererek, ciddi sorumluluk vermiştir. Önceliğimiz, Huzur, Güven ve Pozitif İstikrar ortamının devamıdır.” dedi.

Koalisyonun kimler arasında olacağı kadar, sağlıklı ve uzun soluklu devamı için, koalisyon protokolünün detaylarının da önemli olduğunu söyleyen Yıldırım, “Seçim sonuçlarının, bir özeleştiriyle, toplumsal ve siyasal bir fırsata dönüştürülebileceğine inanıyoruz. STK’lar olarak, biz de özeleştiri yapmalıyız. Ülke sorunlarına, zamanında ve doğru yaklaşımlarla gidip, sağlıklı çözümler üretebiliyor muyuz? Siyasetin bizi etkilemesi, hangi boyutlarda? Siyasal Özeleştiride, Seçim Sistemi, Seçim Barajı, Siyasal Partiler Kanunu, tekrar değerlendirilmelidir. Çözüm süreci, hem barış, hem de sosyal ve ekonomik sonuçları itibarıyla önemlidir, ancak, devletin zafiyete uğratılmasına da, izin verilmemelidir. Eğitim reformu, hızlı ve adil işleyen hukuk devleti reformları, yatırım ortamının iyileştirilmesi ve diğer yapısal reformlar, devam etmelidir. Diğer taraftan, bürokrasi, yeni hükümet kurulana kadarki dönemde, zafiyet göstermemelidir. Ekonomimiz, seçim sonuçlarından kısa vadede etkilenmeyecek kadar güçlüdür. Ancak, bizim gündemimizde, siyasi partilerimizin koalisyonu varken, güneyimizde başka koalisyonlar kurulmaya çalışılıyor. Etrafımızda belirsizlikler çemberi var. Dolayısıyla, hükümet belirsizliğinden kurtularak, en erken Kasım ortasında yapılabilecek erken seçim ve yılsonuna sarkacak yeni hükümet hesaplarından, uzak durmamız lazım. Tüm siyasi partilere seslenerek diyoruz ki; Aslolan, milletin mesajını öne alıp, bu meclisten, hızlı bir koalisyon çıkarmaktır. Koalisyon görüşmelerinde, masaya, samimiyetle ve sonuç almak amacıyla oturulmalıdır. Bunun sonunda, sağlıklı bir hükümet kurmak, istisnasız tüm parti liderlerinin görev ve sorumluluğundadır. Bu çabalara rağmen bir hükümet kurulamazsa, elbette erken seçim yapılacaktır. Seçim süresince dile getirilen, Yeni Türkiye, Yaşanacak Türkiye, Demokrat ve Özgür Türkiye gibi söylemlerin hepsinin altına imza atarız. Çünkü, bunların hepsini hak ediyoruz. Siyasi Partilerimiz de, bunu gerçekleştirmek için siyaset yaptığına göre, çözüm, siyasetin elinde ve sorumluluğundadır. Şimdi, Milletimiz, siyasetten bunu bekliyor.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz