Siyaset

“Yeni anayasa özlemi 2015’te gerçekleşecek”

Aydın, 2014’ü değerlendirdi, 2015’ten beklentilerini anlattı

“Yeni anayasa özlemi 2015’te gerçekleşecek”

 

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, yeni Türkiye’nin inşası adına, milletin iradesinin karşısında ne varsa bütün bunları bertaraf etmek adına yepyeni Anayasa’ya ihtiyaç olduğunu belirterek, “Millet, inanıyorum ki 2015 seçimlerinde de muhalefeti cezalandıracak ve AK Parti’ye, yeni Anayasa yapma noktasında gerekli olan sayısal çoğunluğu verecektir. Yeni Anayasa özlemimizi inşallah 2015’te gerçekleştireceğiz” dedi.

Aydın, 2014 yılını değerlendirdi, 2015 yılına ilişkin beklentilerini anlattı. 2014 yılının Türkiye’nin geleceği ve siyaset açısından önemli girişimlerin olduğu bir yıl olduğunu belirten Aydın, “2014’te milletin iradesini gasp etmeye çalışan paralel yapı ve onunla kol kola gezen, ‘siyasetçiyim’ diye geçinen bir kısım insanlar karşısında dimdik duran, millet ve milletin iradesi adına mücadele eden bir iktidar oldu. AK Parti, paralelle mücadelesini sonuna kadar sürdürdü. Bu yapı ile mücadelemiz 2015’te de aynı kararlılıkla sonuna kadar sürdürülecektir” dedi.

Aydın, 2014’te, çözüm sürecinde çok önemli adımlar atıldığını, demokratikleşme adına önemli düzenlemeler yapıldığını, Meclis’in çok önemli yasalara imza attığını kaydederek, milletin hem 30 Mart yerel seçimlerinde hem de 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, AK Parti’ye, Hükümete ve Türkiye’nin geleceğine karşı girişilen bütün operasyonları sandığın dibine gömdüğünü söyledi.

Milletin; 2014 yılında iradesine sahip çıktığını, kararlı bir şekilde millet iradesine sahip çıkan Hükümetin, AK Parti’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yanında durduğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

“Millet; yerel seçimde, iftiralar, haksız, mesnetsiz ithamlar ve iddialar olmasına karşın, ’17-25 Aralık operasyonları darbe operasyonuydu, milletin geleceğine ve Türkiye’ye karşı girişilen bir teşebbüstü’ dedi, bütün bu oyunları ve tezgahları 30 Mart’ta boşa çıkardı. Bizi en sağlam olduğumuz yerden vurmaya çalıştılar. Biz yolsuzlukla, yoksullukla ve yasaklarla mücadele ederek bu noktaya geldik. Yolsuzluk algısı oluşturmak suretiyle, yolsuzluk perdesi arkasında, milletin iradesini gasp etmeye çalıştılar ama bu millet iradesine, iktidarına sahip çıktı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi, bu milletin tarihinde ilk kez bu şekilde yapılan seçim oldu. İlk defa millet kendi kendine oy verdi, Cumhurbaşkanını, reisini kendisi seçti. Yeni Türkiye’nin kapısını sonuna kadar açtı. Parlamenter sistemde ilk turda seçilmek kolay değildir ama ilk turda yüzde 52 oyla bu millet iradesine sahip çıktı, kendisi gibi yaşayan, düşünen ve milletin sorunlarına çare bulan Cumhurbaşkanının yanında oldu. Bununla birlikte AK Parti de değişim süreci başladı. Çünkü, biz şunu biliyorduk ki AK Parti’deki değişim Türkiye’yi etkileyecek bir değişim. Çünkü, AK Parti’nin kaderi eşittir Türkiye’nin kaderi. Büyük bir hassasiyetle, titizlikle hiç bir fitneye meydan vermeden mutabakatla, konsensüsle, oybirliği ile yeni başbakanımızı en kısa sürede seçtik ve AK Parti Grubu olarak Başbakanımızın arkasında durduk. Böylece Cumhurbaşkanlığında güçlü bir Cumhurbaşkanı, Hükümetin başında güçlü bir Başbakan oldu.”

 

Çözüm sürecinden taviz vermeyeceğiz

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, eski Türkiye’ye dair ne varsa onları bir tarafa bırakıp, yeni Türkiye’nin inşası ve ihyası için yapılması gerekenleri adım adım yapmaya başladıklarını söyledi. Aydın, çözüm sürecinden asla taviz vermediklerini ve bundan sonra da vermeyeceklerini bildirdi.

Ahmet Aydın, 2015 yılından ciddi beklentileri olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“2015’te yeni Anayasa’yı yapmak istiyoruz. Çünkü geçmişte bütün siyasi partiler, millet adına taahhütte bulunmasına rağmen, bu taahhütlerine uygun davranmadı. Yeni Anayasa yapımı noktasında, bir şekilde hep sorun çıkarmaya çalıştılar. Biz bu konuya hiç bir önyargı ile yaklaşmadık, Uzlaşma Komisyonu’nu kurduk. Bütün muhalefet partilerinden fazla milletvekilimiz olmasına rağmen, komisyona herkes eşit oranda üye verdi. Uzlaşma Komisyonu 60 maddede uzlaşma sağladı, ‘gelin bunları çıkaralım’ dedik. Ancak muhalefet çark etti, sözünde durmadı. Bu millet de her iki seçimde muhalefeti sandığa gömdü.

Yeni Türkiye’nin inşası ve ihyası adına, milletin iradesinin karşısında ne varsa bütün bunları bertaraf etmek adına, gerçek manada egemenliğin millete ait olduğunun tesisi ve tescili anlamında, mutlak surette millete ait olan kapsayıcı, kucaklayıcı yepyeni bir Anayasa’ya ihtiyacımız var. Bütün bu kazanımların muhafazası, bugüne kadar AK Parti iktidarında her alanda yapılan hamlelerin millet adına muhafazası ve bunun üzerine çok daha yenilerinin eklenmesi adına yeni Anayasa’yı önemsiyoruz. Bu manada, millet inanıyorum ki 2015 seçimlerinde de muhalefeti cezalandıracak ve AK Parti’ye, yeni Anayasa yapma noktasında gerekli olan sayısal çoğunluğu verecektir. Bu millet için olmazsa olmaz, yeni Anayasa özlemimizi inşallah 2015’te gerçekleştireceğiz. Çözüm sürecini inşallah, 2015’te birliğimizi, dirliğimizi, kardeşliğimizi pekiştirmek suretiyle olumlu manada nihayete erdireceğiz. Paralel yapıyla mücadelede ciddi mesafeler aldık, bu mücadeleden millet adına kazançlı çıktık. İnşallah 2015’te de kalan artıklar ne varsa paralelle mücadelede, onlarla sonuna kadar mücadele edeceğiz.”

Aydın, 2015 yılından bir beklentilerinin daha olduğunu kaydederek, “Artık yeni Türkiye’de eski muhalefet anlayışı ile muhalefet yapılmaması lazım, yeni muhalefet anlayışına ihtiyaç var. Muhalefetin bu şekilde siyaset yapması, bizim işimizi kolaylaştırıyor. Seçimlerde hakikaten rakipsiz bir şekilde gitmeye devam ederiz. Ama bu muhalefet anlayışının siyaseten bize faydası olsa da millete zararı oluyor. Ülke yararına olan bir muhalefet değil. Millet adına proje üretmeyen, milletin dertleri ile dertlenmeyen, milletin sorunlarının çözümü noktasında adım atmayan bir muhalefet var. Biz bu muhalefet anlayışının değişmesini istiyoruz” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu