Siyaset

Türkiye, Suriye Topraklarında

Sınır DAEŞ’ten temizleniyor

Türkiye, Suriye Topraklarında

 

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. Tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldığı kaydedildi. Askeri kaynaklar, Suriye’de düzenlenen harekatın adının “Fırat Kalkanı” olduğunu açıkladı. Askeri kaynaklar, Topçu ve ÇNRA ile tespit edilen 81 hedefe 294 atım yapıldığını, atışlara devam edildiğini açıkladı. Havada bekler pozisyonda olan 2 F-16 ile anlık tespit edilen hedeflerin vurulduğu bildirildi.

Suriye’nin Cerablus kentinde terör örgütü IŞİD, YPG ve Özgür Suriye Ordusu arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, sınırın Türkiye tarafında ise Gaziantep’in Karkamış ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki mahalleye onlarca tank, fırtına obüs, zırhlı personel taşıyıcı ve askeri mühimmat konuşlandırıldı.

Özgür Suriye Ordusu ve YPG güçlerinin Suriye’nin Cerablus kentinde sıkıştırdığı İŞİD militanları arasında çatışmalar şiddetlenirken, sınırın Türkiye tarafında ise askeri hareketlilik sürüyor. Gaziantep’in Karkamış ilçesine 10 kilometre uzakta bulunan Soylu Mahallesi’nde onlarca tank, obüs ve zırhlı personel taşıyıcı ve askeri mühimmat konuşlandırıldı. Askeri araç ve birliklerin terör örgütü IŞİD üyelerinin sızma ihtimaline karşı hazır bekletildiği öğrenilirken, sızmalara karşı tüm sınır birliklerinin de alarma geçtiği öğrenildi. Öte yandan AFAD ekipleri tarafından da bölgede sahra hastanesi kurulduğu bildirildi.

 

SURİYE SINIRINA TANK, OBÜS VE MÜHİMMAT KONUŞLANDIRILDIArtık bu işi çözmemiz gerekiyor

Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatılan operasyona yönelik açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sabah 04.00 itibariyle Suriye’nin Kuzeyinde ülkemizi tehdit eden DAEŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz, güvenlik güçlerimiz başlatmış durumda. Bir millet onuru ve gururu ile vardır. Bir millet istiklal ve istikbal mücadelesine iman etmesi ile vardır. Şuanda da ne yazık ki, Suriye’den ülkemize, Gaziantep, Kilis bölgelerine yapılan bu tür saldırılar artık işi bir yere kadar getirdi. Artık son, dedik ki bu iş burada noktalanması lazım, bu sabah 04.00 itibariyle bu süreç başladı. Artık bu işi çözmemiz gerekiyor. Birileri meydan okuyor ‘Suriye Türkiye için şöyle olacak’ diye, onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiye’ye tehdit unsuru oluşturacak olan kim olursa olsun onlara karşı bu millet ordusu ile polisi ile korucusu ile ve milleti ile vardır, var olacaktır. Bu milletin, bu ülkenin arkasında kendi vatandaşlarımızla birlikte dünyanın her yerinden yüz milyonlarca kardeşimizin duası vardır. Allah’ın izni ile önümüze çıkan tüm engellerin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bugün geleceğimize 15 Temmuz sabahı olduğundan daha emin, güçlü ve umutlu olarak bakacak bir yerde bulunuyoruz” diye konuştu.

 

Karkamış’a düşen roketler inceleniyor

Sabah saatlerinde Suriye’nin Cerablus kentinden atılan 2 adet havan mermisi, Karkamış ilçesindeki Karşıyaka Mahallesi Cami lojmanına ait bahçeye isabet etti. Herhangi bir can kaybı ve yaralanan olmazken, sokaktaki elektrik telleri zarar gördü. Düşen roketlerin ardından olay yerine sağlık ve polis ekipleri sevk edilirken, çevrede geniş güvenlik tedbirleri alındı. Olay yeri incelemesinin tamamlanmasının ardından ise bölgeye sevk edilen bomba imha uzmanları ise havan mermisinin düştüğü bölgede inceleme başlattı.

 

Askeri kaynaklar: 63 hedefe 224 atım yapıldı

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Koalisyon Hava Kuvvetleri tarafından Suriye’nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi amacıyla askeri harekat başlatıldı. Tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldığı kaydedildi.

Askeri kaynaklar, bu sabah saat 05.45’de Suriye kuzeyinde başlatılan harekatın amacının hudut güvenliğini sağlamak, DEAŞ ile mücadele kapsamında Koalisyon Güçlerine destek vermek, Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamak olduğunu belirtti.

Bu kapsamda; saat 04.00’da Sınırdan Topçu ve ÇNRA atışları başlatıldı, saat 04.05’de daha önceden belirlenmiş belli noktalardan geçiş için iş makineleri geçitler açılmaya başlandı. Saat 05.45’te Topçu ve ÇNRA atışları sona erdi. Saat 06.08’de ilk Hava harekatı icra edildi.

Turkiye-Suriye-Topraklarinda-(10)Yapılan açıklamada, herhangi bir kara harekatının başlatılmadığı, geçit açma faaliyetlerinin devam ettiği belirtildi. TOPÇU ve ÇNRA atışları sonucunda tespit edilen toplam 63 hedefe 224 atım yapıldığı belirtildi.

Hava harekatına Türk Hava Kuvvetlerine ait F-16’lar iştirak etti. Şuan itibarıyla Keklice’de ve Cerablus bölgesinde tespit edilen bölgelere F-16’larla hava taarruzu icra edildiği bildirildi. Türkiye tarafında konuşlu bulunan tankların da Suriye tarafındaki anlık çıkış ve görülür DEAŞ hedeflerini vurduğu kaydedildi.

 

F-16’lar vurmaya devam ediyor

Suriye’ye sıfır noktasındaki Karkamış’ta sabah 04.00’te başlayan Cerablus harekatı kapsamında belirlenen noktalar Türk jetleri tarafından vuruluyor

Türk Silahlı Kuvvetleri ve koalisyon güçleri tarafından tarafından, sınır güvenliğinin sağlanması için başlatılan Cerablus harekatı kapsamında belirlenen noktalar Türk F-16’ları tarafından vurulmaya devam ediliyor.

Gaziantep’in Karkamış ilçesinde sınıra sıfır noktada 2 gündür yaşanan askeri hareketliliğinin ardından bu sabah 04.00’de TSK ve koalisyon güçleri tarafından harekat başlatıldı. Bölgenin terör örgütü DAEŞ’ten temizlenmesi, hudut güvenliği ve yeni bir göç dalgasının engellenmesi hedeflenen harekat kapsamında ilk olarak topçu birlikleri tarafından belirlenen noktalar vurulmaya başlandı. Ardından havalanan Türk jetleri 06.05’de belirlenen noktaları vurmaya başladı.

Özgür Suriye Ordusu’nun da Cerablus çevresinde DEAŞ mensupları ile çatışmalarının devam ettiği bölgede jet sesleri duyuluyor. Cerablus merkezinin dışında bulunan bazı bölgelerden ise dumanlar yükseliyor.

Cerablus’un Karkamış’a yakın bölgelerine yönelik başlayan atışlar, an itibariye daha iç kesimlere kaymaya başladı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu