Siyaset

Tüm ülke tek yürek

81 ilde Demokrasi ve Şehitler Mitingi

Tüm ülke tek yürek

 

FETÖ’nün hain darbe girişimine karşı destan yazan Türk milleti, yurdun dört bir yanında 3 haftadır sürdürdüğü demokrasi nöbetlerini, Yenikapı’da 5 milyon kadar kişinin katıldığı tarihi mitingle taçlandırdı. “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde her görüşten milyonlar, tüm dünyaya birlik ve demokrasi dersi verdi. Mitinge katılan devletin önde gelen isimleri darbelere karşı birlik mesajları verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yenikapı’da düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”nde yaptığı konuşmada, “Şayet darbe başarılı olsaydı bin yıldır bizim olan bu coğrafyanın kimlere altın tepsi içinde sunulacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. Arkalarındaki güçleri çok iyi biliyoruz, vakti saati geldiğinde hesaplarını önlerine koyacağız” dedi.

Yenikapı’da halka seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, imansız olanların, imanlı olanların karşısında dayanamadığını söyledi. FETÖ terör örgütünün birçok sinsilikleri hesap ettiğini ancak; milletin imanını, inancını hesap edemediğini belirten Erdoğan, “Hükümet askeri liselerin kapatılmasına yönelik bir açıklama yaptı. Bazı eski askerler bunun yanlış olduğunu söylediler. Onlara sesleniyorum; işte oradan yetiştirilmiş olan o FETÖ’cüler işte bu olayı yaptılar. Şimdi biz de diyoruz ki, harp okullarımız duracak. Bu ülkenin liselerinden yetişenler rahatlıkla gelsin buraya girsin. Bundan sonra benzer teşebbüste bulunan herkes milletimden aynı cevabı alacaktır” dedi.

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişiminin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bunu gerçekleştirenleri değil, onları harekete geçiren güçleri de çok iyi değerlendirmeliyiz. Bunlar, ülkemize yönelik tehdidin görünür maşalarıdır. Biliyoruz ki bu oyun onların boyunu aşar. Arkalarındaki güçleri çok iyi biliyoruz, vakti saati geldiğinde hesaplarını önlerine koyacağız. Elbette bu örgütü tüm boyutları ile ortaya çıkarmalı ve hukuk içinde ortadan kaldırmalıyız” diye konuştu.

Türkiye’nin; silahlı kuvvetlerinden yargıya, polis teşkilatından istihbarat kuruluşlarına, okullardan hastanelere kadar her yere sızan ihanet şebekelerine karşı güçlü olması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, FETÖ ihanet çetesinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki etkinliğinin önünü açan davaların yeniden inceleneceğini söyledi. Erdoğan, şaibeli tüm işlemlerin gözden geçirileceğini belirterek, “Örgütün gayri meşru şekilde elde ettiği güçle dizayn etmek istediklerini yeniden kendi tabii seyrine oturtmalıyız. Yakın tarihteki tüm olayları masaya yatırıp değerlendirmeliyiz. Kimse kapatılan yurtlardan, evlerden dolayı endişeye kapılmasın. Devletimizin ilgili kurumları, sivil toplum kuruluşlarımız çok daha iyisiyle bu boşluğu dolduracaklardır. Hükümetimiz çok önemli adımlar attı, atmaya devam ediyor. Siyasi partilerimiz ve medyamızın da bu süreci çok iyi değerlendirmeli. 15 Temmuz gecesinden beri atılan her adımda 79 milyon tek yürek oldunuz, tek ses oldunuz. Demokrasi nöbetini farklı yürüttünüz. Yenikapı Meydanı’nda bugün demokrasi nöbetini taçlandırıyorsunuz. Daha güçlü bir ülke için devletin yeniden yapılandırılması sürecini inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz. 15 Temmuz bir yönüyle ordumuz içine sızmış ihanet şebekesi mensuplarının başlattığı bir darbe girişimidir. Bu girişim aynı zamanda bir terör eylemidir. 15 Temmuz ülkemizi işgal girişimidir.

Şayet darbe başarılı olsaydı bin yıldır bizim olan bu coğrafyanın kimlere altın tepsi içinde sunulacağını hepimiz gayet iyi biliyoruz. 15 Temmuz gecesi bu gerçeği hep birlikte gördüğümüz için sokaklarda omuz omuza mücadele ettik. O gece insanlar partisini değil, kendi çıkarını değil ülke ve millet olarak topyekün istiklalimizi ve istikbalimizi düşünmek suretiyle mermilerin önünde kucak kucağa şehit oldu, gazi oldu. Bu milletin mayası sağlamdır, mayası” açıklamasında bulundu.

Tum-Ulke-Tek-Yurek-(3) Konuşmasında, Yozgat’tan 6. sınıf öğrencisinin kendisine gönderdiği mektuba da yer veren Erdoğan, küçük çocuğun; “Saldırıdan çok korktum. Kendi kendime düşündüm. Bu ülke kolay kazanılmadı ki, bu kadar kolay kaybedilsin. Keşke büyük olsaydım da ben de bir şeyler yapabilseydim. Tamirine katkıda bulunmak için harçlığımı meclise gönderdim” dediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizim fiziki sınırlarımız başka, gönül sınırlarımız başka. Yarınlar onlar için bekledikleri gibi olmayacak. Bumerang gibi onları vuracak. Beslesinler o teröristleri, yarın onlara çarpacaklar.”

 

Meclisimiz ikinci kez gazi oldu

Meclis Başkanı İsmail Kahraman, “Dünyada gazi unvanı olan tek parlamento TBMM’dir. Partiler darbenin karşısında olduğunu dünyaya duyurdu. Meclisimiz ikinci defa gazilik payesini hak etti. Milletin bağrını, kalbini bombaladılar. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Marmaris’ten halkımıza seslendi, meydanlara çağırdı. Bu çağrı bana Bayrak şiirini hatırlattı. Vatansever güvenlik güçleriyle halkımız bütünleşti, demokrasi kazandı. Darbeler tarihi sona ermiştir. Milletimiz demokratik tecrübesi ve azmiyle bir fitneyi def etti. İnşallah akıl ve gönül birliğiyle tüm zorlukları birlikte aşacağız. Bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara karşı ülkemizi en ileriye taşıyacağız. Sırt sırta, omuz omuza daha ileri gideceğiz. Allah’tan başka kimsenin önünde eğilmeyeceğiz. Millet, devletsiz; devlet, ordusuz olmaz. Ordumuzun yeri kışladır. Ancak vatan müdaafası için kışladan çıkar. Millet olarak tarih yazmaya devam edeceğiz. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize şifa diliyorum. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere darbenin engellenmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”

 

Bu Tarihi Birlikteliği Gözümüz Gibi Koruyacağız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, “Buradan açık ve seçim ifade etmek istiyorum. Siyasette meydana gelen bu birleştirici tabloyu bozmayacağız. Uzlaşmayı, işbirliğini daha da güçlendireceğiz. Türkiye’yi milletimizle, siyasi partilerimizle 2023 hedeflerine taşıyacağız. Kürt ile Türk ile bunların arasına girenler işte bu hainlerdi. Kürt ve Türk arasındaki bu mikropları temizleyeceğiz. Terör örgütlerini aradan çıkaracağız. İnşallah Türk Kürt alevi – sünni arasındaki muhabbeti daha da geliştireceğiz. Aramıza giren bölücü terör örgütünü de milletimiz arasından çıkaracağız. Hangi mezhepten olursa olsun bizi birbirimize düşürmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Bir olursa ulaşamayacağımız hiçbir iş yok. Bu tarihi birlikteliği gözümüz gibi koruyacağız, intikam duygusu ile değil adaletle, hukukla hareket edeceğiz. Bu terör örgütü mensuplarından şehit ve gazilerimizin hesabını soracağız. Demokrasiden taviz vermeyeceğiz, özgürlüklerimizi daha da geliştireceğiz. Düşmanlarımızı azaltacak, dostlarımız çoğaltacağız. 15 Temmuz Türkiye’nin mikroplarından temizlendiği gündür. Bugün Türkiye temizlik yapıyor. Devleti kilitleyen, ekonomi daralta unsurları teker teker ortadan kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Milletimiz Hainlere Gereken Cevabı Vermiştir

Genel Kurmay Başkanı Hulisi Akar, “Milletimize ihanet eden bu alçaklara layık oldukları cevap verilmiştir. Bu rezaleti Türkiye Cumhuriyeti devletine, TSK’ya ve asil milletimize yaşatan hainler en ağır şekilde cezalandırılacaktır.

Burada özellikle şunu belirtmek isterim, 15 Temmuz akşam saatlerinde TSK bünyesinde yuvalanan terörist hainlerin darbe girişiminin, halkımızın peygamber ocağı olarak adlandırdığı TSK’nın ezici çoğunluktaki mensuplarıyla kesinlikle hiçbir alakası yoktur.

Bu nedenle, asker elbisesi içine girmiş eli kanlı caniler ile görevinin başında olan, bölücü terör örgütü PKK ve diğer tehditlerle de canla başla mücadele eden TSK’nın kahraman mensuplarını ayırt ederek davranması bizlere güç vermiştir. Bundan dolayı teşekkür ediyorum.

Asil milletimizin gözünü budaktan esirgemeden, canı pahasına, milli iradenin hakimiyeti için gösterdiği kahramanlık her türlü takdirin üzerindedir.”

 

Hep Birlikte Mücadele Edelim

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Demokrasiye sahip çıkmalıyız. Tankın üzerine çıkan herkese şükranlarımı sunuyorum. Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir diyor anayasa.Vatandaşlar eşit ve birliktedir. Kimliği ne olursa olsun kanun önünde eşittir.

Cumhuriyet bizimdir yaşatmak hepimizin görevidir. Demokrasiye sahip çıkmak zorundayız. Parlamanter sisteme karşı yapılan darbe girişimine karşı parlamento dik durarak gereken karşılığı vermiştir. FETÖ terör örgütü yargıda yuvalandı.

Bir hakim Pensilvanya’dan aldığı talimatla karar veriyorsa o hakim hakim değildir.FETÖ terör örgütünü artık tüm dünya biliyor. Türkiye’yi düzlüğe çıkarmak hepimizin görevidir. Hep birlikte mücadele edelim. Birlikte kardeşçe yaşamak için mücadele edeceğiz.”

 

Hiçbir hain, çıldırmış ve hayasız…

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Birliğimizi kararlı bir şekilde korumalıyız. Kutuplaşma ve ayrışmaları bıçak gibi kesmeliyiz. 15 Temmuz bir milat ve dönüm noktasıdır. Bu ruh devam ettikçe hiçbir hain, çıldırmış ve hayasız bize yanaşamayacaktır. Yeni bir sayfa açalım milli bir uzlaşma ile Türkiye düşmanlarını şaşırtalım. Vatan sahipsiz değildir, millet yetim değildir, bu devlet öksüz değildir.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu