Siyaset

“Terörün Kaynağı da, Menfaat Sağlayan da Batıdır”

Bakan Güllüce’den Batı Ülkelerine Tepki

“Terörün Kaynağı da, Menfaat Sağlayan da Batıdır”

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Adıyaman’da katıldığı MÜSİAD Genel Kurulunda batı ülkelerini eleştirerek, “Terörün kaynağı kendileridir. Menfaat elde eden yine kendileridir. Onlar Filistin’de öldürdüklerinin, Suriye’de katlettiklerinin hesaplarını versin” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Adıyaman temaslarına Valilik ve Adıyaman Üniversitesi ziyaretiyle başladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce ilk olarak Adıyaman Valiliğini ziyaret etti. Vali Mahmut Demirtaş ve kurum müdürleri tarafından karşılanan Bakan Güllüce, Valilik şeref defterini imzaladı. Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, kentle ile ilgili kısa bir bilgilendirme yaptıktan sonra, Güllüce’ye ziyarete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Güllüce, Adıyaman’a ikinci defa geldiğini belirterek, “Adıyaman’da bakanlığımızla ilgili görüşmemiz olacak. Yapılan işleri yerinde göreceğiz. Belediye başkanları ile oturup ne yapabileceğimizi görüşeceğiz. Türkiye’de ve dünyada yaşamaya örnek il Adıyaman, faklı kültürlerin bir arada olduğu bir kentimiz. Diğer illerimize Adıyaman’ı örnek gösteriyoruz” dedi.

 

Müsiad Genel Kuruluna Katıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) Adıyaman 3. Olağan Genel Kurulu’na katıldı. Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen genel kurul, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Faaliyet ve mali raporların okunmasının ardından MÜSİAD Şube Başkanı Şerif Yıldırım açılış konuşmasını yaparak, Adıyaman’ın deprem bölgesi olduğuna ve kentsel dönüşümün önemine dikkat çekti.

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu ise konuşmasında, Adıyaman’ın temel sorunlarını sıraladı.

Adıyaman’ın isminin ‘Adıyaman’, soy isminin ‘huzur’ olduğunu kaydeden Mustafa Uslu, “Adıyaman, hem doğunun hem batının güzel illerinden bir tanesidir. Adıyamanlı olmaktan gurur duyuyorum. Adıyaman huzur kentidir. Benim burada bakanımdan birkaç hususta özellikle yatırımcılarımız için taleplerimiz olacak. Yatırımcılarımız yatırım yaparken mevzuatta bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. Bunun aşılması için Sayın Bakanımızdan destek bekliyoruz. Adıyaman’da kentsel dönüşüm noktasında bazı yerleşim birimlerimizin acilen kentsel dönüşüme ihtiyacı vardır” dedi.

Tekstil ve konfeksiyon sektörünün yaşadığı sıkıntıları dile getiren ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Uslu, Bakan Güllüce’den Gümrük Müdürlüğü talebinde bulunarak şunları söyledi; “Adıyaman tekstilde özellikle konfeksiyon dalında kümelenmeyi başaran ilk ildir. Ama son teşvik yasasında Adıyaman’ın 5. bölgede değerlendirilmesi şu anda 20 fabrikamızın kapanmasına neden oldu. Özellikle emek yoğun olan tekstil sektöründe işletmelerimiz olumsuz etkileniyor. 5. Bölgede olmamız nedeniyle işveren sigorta payında da ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Önümüzdeki günlerde teşvik revizyonuna gidileceği duyumunu alıyoruz. Bu konuda en azından emek yoğun sektörlerinde Adıyaman’ın 6. bölge statüsünde değerlendirilmesini sizlerden özellikle talep ediyoruz. 302 milyon ihracatı olan 140 milyon ithalatı olan bir ilden bahsediyoruz. Diyeceksiniz ki rakam çok küçük 302 milyon dolar bir şey değil. Adıyamanlı birçok sanayicimizin İstanbul ve Mersin üzerinden ihracat yaptığından dolayı ihracatımız rakamlara yansımıyor. Adıyaman’ın Güneydoğu’nun parlayan bir yıldızıdır”

Konuşmalar sonrasında ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Adıyaman’ın sorunlarını içeren dosyayı Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’ye takdim etti.

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu da, iş adamlarının birlikteliğinin önemine işaret ederek, birlikten kuvvetin doğacağını vurguladı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, asırlık projelerin AK Parti iktidarıyla bir bir hayata geçtiğini belirterek, sulama projelerini hızla sürdürdüklerini, insanların yaşam şartlarını yükseltmek istediklerini ve şan şöhret düşkünü olmadıklarını ifade etti. Aydın ayrıca, Adıyaman’a gümrük kurulmasıyla ilgili çalışmalar başlatıldığını ve kentten direkt ihracat yapılmasını sağlamak istediklerini aktardı.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, MÜSİAD’ın yurt içi ve yurt dışındaki faaliyet noktalarının artırılacağını ve bunu iş adamlarının dünyada hak ettikleri yere gelebilmelerini sağlamak, ülkemizin içeride ve dışarıda ticaret hacmini artırabilmek için yaptıklarını vurguladı. Olpak, 2013 yılında Gezi olaylarıyla başlayan, 17 ve 25 Aralık operasyonlarıyla devam eden süreçte, toplumsal ve siyasal huzuru bozmaya çalışan olaylara rağmen, büyüme oranlarının Avrupa ülkelerine göre yüksek olduğunu ifade etti.

Nail Opak, 2014 yılının ilk 9 ayında Türkiye’nin yüzde 2,8, Avrupa ülkelerinin  aynı dönemde yüzde 0,2 büyüdüğünün altını çizdi. Olpak, 2013 yılında 65 milyon dolar cari açık verilirken, şu anda açıklanan rakamlarda cari açığın 18 milyon dolar azaldığını söyledi. Olpak ayrıca, hükümetten isteklerini de dile getirerek, seçimlerin 5 yılda bir yapılmasını, işletmelerin üzerindeki yüksek enflasyonlu dönemlerde getirilen geçici vergilerin uzun vadeli finansman yükü olduğunu, geçici vergi uygulamasının kademeli olarak kaldırılması, vadeli KDV uygulaması konusunun değerlendirilmesi gerektiğini aktardı.

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Avrupa’daki İslamofobi hareketiyle İslamın örselenmek istendiğini ve terörün her türlüsünün kötü olduğunu belirterek şunları söyledi: “Barış ve esenlik dini olan İslam’ın şiddet ve terörle anılmasını kabul etmiyoruz. Terörün iyisi, kötüsü olmaz. Terör terördür. Avrupa’daki İslam karşıtı eylemler kötü olabilecek sonuçlar doğurabilir. Müslümanların ya da herhangi bir başka dinin hassasiyetleriyle oynanması son derece yanlıştır. Peygamber efendimizin resminin çizilmesi kesinlikle kabul edilemezken, karikatürlere aktarılması da kabul edilemez”

Vali Mahmut Demirtaş da  konuşmasında, Adıyaman’ın tarım ağırlıklı potansiyeli olduğunu ve sanayide son dönemde gösterdiği performansın kentin ekonomisini ileriye taşıyacağını aktararak, “Türkiye’deki mermer rezervinin yüzde 15’i yani 3 milyar tonu Adıyaman’dadır. Mermer Adıyaman’ın önemli ihracat kalemi olacaktır” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Türkiye’nin en önemli sorununun kalite olduğunu vurguladı. Türkiye’nin can derdi ile uğraştığı dönemlerde batı ülkelerinin sanayide ilerlediğini ve Türkiye’den bir dönem beyin göçü yaşandığını aktaran Bakan Güllüce, Türkiye’nin yeni yeni sanayileşen ve güçlenen bir ülke olduğuna işaret etti.

 

Bakan Güllüce, Batı Ülkelerini Eleştirdi

Müslümanların ‘terör’ kelimesiyle yan yana gelmesine tepki gösteren Bakan İdris Güllüce, sözlerini şöyle sürdürdü: “1820’den beri biz terörle muhatap bir milletiz. 1820’den beri teröre can vermiş insanlarız. Bulgaristan’daki terör insanlarımızı şiş kebap yaptırmış. Doğu Anadolu’da 1 buçuk milyon insan kaybetmişiz. Balkanlar’da teröre 3 buçuk milyon insan kaybetmişiz, soykırımlara uğramışız. Son 30-40 yılı herkes biliyor. Ama biz tarihe baktığımızda facialar yaşamışız. Kim bizi terörle özdeş tutabilir ki? Terbiyesizlik ediliyor, ahlaksızlık ediliyor, hedef saptırılıyor. Onlar Filistin’de öldürdüklerinin, Suriye’de katlettiklerinin hesaplarını versinler. Müslümanlara kalkıp da hedef saptırmanın anlamı yok. Bizi savunmaya almanın da anlamı yok. Bizim terörle ilişkimiz yoktu falan demeye de ihtiyacımız duymuyorum. Terörün kaynağı da kendileri. Sonuçları oluşturulan, menfaati elde edilen de Batıdır”

MÜSİAD Genel Kurulu’na Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, Milletvekilleri Mehmet Erdoğan, Salih Fırat, Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü,  ATSO Başkanı Mustafa Uslu, Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, TÜMSİAD Başkanı Erkan Çakmak, AK Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, Eski İl Başkanı Halil İbrahim Fırat, Kadın Kolları Başkanı Ayla Pektaş, İşkadını Aysel Uçar, ilçe belediye başkanları, kaymakamlar, MÜSİAD üyeleri katıldı.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu