Siyaset

“Süreç, çözüme götürmeli”

Fırat, Çözüm Sürecinin Devam Etmesi Gerektiğini Belirtti

“Süreç, çözüme götürmeli”

 

Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, çözüm sürecinin devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çözüm sürecinin başladığı ilk günden bu yana Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan herkes tarafından desteklendiğini ifade eden Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, gelinen bu aşamadan sonra çözüm sürecinin rafa kaldırılmaması gerektiğini savundu.

Çözüm sürecinin başlatıldığı ilk günden bu yana Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 30 yıla aşkın bir süredir devam eden bir çatışmanın son bulması için etkin bir rol aldığını hatırlatan Adıyaman Ticaret Borsası Başkanı Mahmut Fırat, “Çözüm sürecinin ilk başlatıldığı günde akil insanlarla, aydınlarla, devlet erkanıyla, siyasilerle yapılan toplantılarda da bu sürecin önemi her defasında dillendirilmiştir. Bu süreçle birlikte 30 yıla aşkın bir süredir devam eden bir çatışma süreci son bulmuştu. Böylelikle bu ülkenin evlatları ölmeyecek ve bütün insanlar kardeşçe yaşacaktı. Böylesine önemli bir mutabakatın hükümet ve Kandil tarafından kabul görmesi tüm Türkiye’de taktir toplamıştı. Bizlerde bu bölgede yaşayan bireyler olarak çözüm sürecinin başlatıldığı ilk günden bu yana bu sürece destek verdik. Bugün gelinen noktaya baktığımız zaman çözüm süreciyle birlikte önemli bir safhanın kat ettiğini görmekteyiz. Böylesine önemli bir projenin kesinlikle rafa kaldırılmaması gerekiyor. Bu sürecin başlamasıyla birlikte bölge içerisinde ekonomide ve yatırımlarda önemli gelişmeler yaşanmaktayken, bugün bu sürecin durdurulması bizleri üzmüştür.  Öncelikle bu süreçle birlikte anaların ağlamaması bizleri en çok sevindiren durum olmuştur. 30 yıla aşkın bir süredir çocuklarını büyüttükten sonra bir tabutun içinde gören annelerin feryatlarının son bulması çözüm süreciyle gerçekleştiği için bu süreç mutlaka ama mutlaka devam etmelidir” dedi.

Çözüm sürecinin bitme noktasına ulaşmadan devam ettirilmesi gerektiğini belirten Başkan Mahmut Fırat, “Çözüm süreci bu topraklarda adaletin, barışın kardeşliğin inşa edilmesi için yıllar sonra yakalanmış önemli bir fırsattı. Bu sürecin başlamasıyla umutlar yeşerdi. Ancak son günlerdeki gelişmeler 2,5 yıldır yaşanan çatışmasızlık ortamını bitirmekle kalmayıp geri dönülmesi çok zor olacak vahim bir ortama kapı aralamakta. Bugüne dek farklı ve hatta karşıt pozisyonda yer alanların birlikte ses vermelerinin ve barışa sahip çıkmalarının önemli olduğunu düşünüyor ve toplumun tüm kesimlerini de siyasi yönelişleri ne olursa olsun geri dönüşü olmayacak can kayıpları ve toplumsal ruh halinin bozulması tehlikesine karşı duyarlı olmaya çağırıyorum. Gün anlayışı, çözümü, adaleti, barışı yükseltme günüdür. Barışın yol alması, demokrasinin tüm kurum ve kurallarıyla işlemesi için demokratik bir anayasayı ivedi olarak hayata geçirmeliyiz. Taraflar arasındaki sorunların temeli olan güven bunalımının samimi adımlarla her iki tarafça giderilmesi gerekir. Yeniden çatışmasızlık tanzim edilmeli, barış için atılan adımlardan geriye gidilmemeli, süreç kontrolden çıkmamak ve barışa ulaşmak üzere kurgulanmalıdır” şeklinde konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı