Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“Sol Kesim Başkanlık Sistemine Karşı”

07 Mayıs 2015 Perşembe, 09:30

Burhan Kuzu, ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ni Anlattı

“Sol Kesim Başkanlık Sistemine Karşı”

Ak Parti İstanbul Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Anayasa Komisyon Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu, Adıyaman’da ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ni anlattı.

Adıyaman Belediyesi ile Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Adıyaman İl Temsilciliği tarafından ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ konulu konferans, Adıyaman Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Ak Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Talha Gönüllü, Baro Başkanı Hasan Demir, Ak Parti İl Başkanı Seyfettin Bilen, Ak Parti Milletvekili Adayı İclal Yalçın Tutuş, TÜGVA İl Temsilcisi Yunus Emre Pektaş, belediye meclis üyeleri, kurum müdürleri, STK Temsilcileri ile çok sayıda vatandaşın katıldığı konferansta, ‘Yeni Türkiye ve Başkanlık Sistemi’ en ince detayına kadar anlatıldı.

Konferansın başında Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu kısa bir selamlama konuşması yaparak, böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan dolayı memnun olduğunu ifade etti. TÜGVA İl Temsilcisi Yunus Emre Pektaş ise TÜGVA hakkında kısa bir bilgi sundu. Daha sonra TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Burhan Kuzu mikrofona davet edildi.  Katılımcılara hitabeden Burhan Kuzu, konuşmasının başında başkanlık sistemini dünyadaki örnek uygulamaları ve Türkiye için neden bir ihtiyaç olduğunu örnekleriyle anlattı.

Seçim barajının indirilmesi durumunda bunun tekrar koalisyon hükümetlerine dönüş olacağını, kalkınma hızının düşeceğini ve Türkiye’nin kaosa sürükleneceğini kaydeden Kuzu; “Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar hep tek partinin iktidar olduğu dönemlerde kalkınmıştır” dedi.

Parlamenter sistemde tüm yetkinin yürütmede olduğunu ifade eden Burhan Kuzu, başkanlık sisteminde kimsenin diktatörlük yapamayacağını savundu. 30 yıldır Türkiye için başkanlık modelini savunduğunu ifade eden Burhan Kuzu, “Bu Ak Parti ile başlayan bir sevda değil. ‘Başbakan şimdi ki Cumhurbaşkanımız başkan olmak istiyor. Hocamda bunun zeminini hazırlıyor’ bu iş böyle değil. Özal’a da fikri veren benim. Dolayısıyla eğer bu konuda bir durum varsa vebali ben kendim alıyorum” dedi.

“Parlamenter Modelin Adı Var Kendi Yok”

Kuzu; “Parlamenter modelde kuvvetler ayrımı yoktur. Kitapta ‘vardır’ denir. Yoktur. Neden yoktur? Çünkü yargıyı bir kenara bırakın, yasama, yürütme ayrımına baktığınız zaman bu modelde yasama yoktur. Adı var, kendi yoktur. Bunu bir Anayasa Komisyonu Başkanı söylüyor size. Dışarıdan göründüğü gibi bir parlamento sistemi yoktur. Şu gördüğünüz parlamento indir kaldır, başka işe yaramaz. Yürütmeden gelen, başbakandan gelen yasaları kabulden başka bir yetkimiz yoktur. Hükümetin kabul etmediği hiçbir önerge komisyonda ve genel kurulda geçmez. Buradan çıkan sonuç şudur ki; çıkan yasaların yüzde yüzü parlamenter modelde Türkiye, Almanya, İngiltere hepsi dâhil buna. Gelir ve olduğu gibi geçer. Değişiklik sadece hükümetin ve bakanların dediğiyle sınırlıdır” diye konuştu.

“Amerikan Başkanı Diktatörlük Yapmak İstese Nasıl Yapacak”

Başkanlık sisteminde ise yasama, yürütme ve yargının net bir şekilde ayrıldığını anlatan Kuzu; “Yürütme yasmaya karışamıyor, yasama yürütmeye karışamıyor. Herkes kendi işini yapıyor. Kanun yapmak ve bütçe işlerinin tümü meclise aittir. Parlamenter rejimde kimdeydi bu? Şeklen yasamada ama uygulamada hiç böyle bir şey yok. Ama burada parlamento izin vermeden Amerika’da Başkan bir kuruş harcayamaz. Tüm yetkiler Meclis’in tek elindedir. Dolayısıyla bütçe gibi kanun gibi iki ana yetki elinde bulunduramayan Başkan’ın diktatör olma şansı sıfırdır. Amerikan Başkanı diktatörlük yapmak istese nasıl yapacak? Yasama yok. Yürütme elinde sadece. Kanunda gelmemiş veya bütçe yok. Neyiyle diktatörlük yapacak” diye konuştu.

“Sol Kesim Başkanlık Sistemine Karşı”

Başkanlık sistemine özellikle sol kesimin karşı çıktığını söyleyen Burhan Kuzu, göreve geldiklerinde Türkiye’de 36 bakanlık olduğunu, bunu 23’e indirdiklerini de ifade ederek, şöyle konuştu:

“Bir şey söyleyeceğim, bizde bu kadar bakanlık var, 300 milyonluk Amerika’da 12 bakanlık var. Dolayısıyla bir şeyi anayasadan ümitlenelim ama evvela sistemin kendisi düzenlenmeli. Konu anayasa meselesi falan değil. Yeni anayasa yapacaksan yap, sistemin kendisi sakatsa yazsan ne olur. Buna karşı çıkanlar sol kesim. Sol kesim Başkanlık sistemine karşı, sebebi de diktatörlük gelecek. Hadi geç derler adama; deminden beri söylüyorum. Diktatörlüğün ‘D’si bile gelmez. Bırakın, böyle bir şey yok.

Korku şu, bu modelde Başkan’ın seçilmesi yüzde 51 ile gerçekleşiyor onu biz alamıyoruz. Bunu söyleyin de bilelim ve çözümünü bulalım beraber. Ben de diyorum ki kardeşim sen parlamenter modelde 50 yıldır zaten yoksun ki. Kaç defa geldin de bu hesabı yapıyorum. Açık söylüyorum yüzde 51 sol kesim pekâlâ alır. Samimi olarak net olarak söylüyorum. Çünkü bu model iki partili seçime gider biri merkez sağ biri merkez sol olur. Parti üstü bir sistem olur ama soldan bir isteğimiz şu sol bu söylemlerle gelemez.”

Konferansın sonunda öğrenciler, Kuzu’ya karanfil atarak sevgi gösterisinde bulundu. Program, TÜGVA İl Temsilcisi Pektaş’ın Burhan Kuzu’ya ve Başkan Kutlu’ya plaket takdiminden sonra sona erdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz