Siyaset

“Partiler kapatılmasın diye ne gerekiyorsa yaparız”

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın:

“Partiler kapatılmasın diye ne gerekiyorsa yaparız”

 

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın: “Partilerin hiçbir şekilde kapatılmaması noktasında ne gerekiyorsa yapmaya hazırız”

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, siyasi partilerin hiçbir şekilde kapatılmaması konusunda gerekeni yapmaya hazır olduklarını belirterek, getirilen teklif üzerinde değişiklik yapılabileceğini söyledi.

Aydın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun parti kapatılmasının zorlaştırılmasına ilişkin verilen Anayasa değişikliği teklifine yönelik, “(Parti temelli kapatılır) yerine, temelli sözcüğünü çıkarmışlar ‘kapatılır’ olmuş. Araya TBMM’yi koyuyorlar, yine partiler kapatılıyor. Siyasi partilerin temel nedeni, fiili kapatılmasına yol açan yüzde 10 seçim barajıdır. Gel yüzde 10 seçim barajını kaldıralım. Bununla ilgili Anayasa değişikliğini de yapalım, sözüm namus sözüdür” eleştirisine yanıt verdi.

AK Parti Grup Başkanvekili Aydın, yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun ifadelerinin gerçekçi olmadığını belirterek, parti kapatılmasına ilişkin iddiaları kendilerinin gündeme getirdiğini kaydetti.

Parti kapatılmasına ilişkin çok açık ve net tutumlarının olduğunu anlatan Aydın, 2008 yılında AK Parti’nin kapatılmaya çalışıldığını ancak bir oyla direkten döndüğünü ifade etti. “O dönemde Sayın Bahçeli’nin ifadeleri, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın ‘şeriatın kestiği parmak acımaz’ sözleriyle adeta AK Parti’nin kapatılmasını dört gözle bekleyen tavır içindeydi” diyen Aydın, demokratik siyasetin yapılabilmesinin yegane koşulunun siyasi partiler olduğunu, kapatılarak cezalandırılmasının ne ülkeye ne millete ne de siyasete faydası olduğunu savundu.

Türkiye’nin bugüne kadar “kapanan partiler mezarlığına” dönüştüğünü, tüzel kişilikler yerine suç işleyenlerin cezalandırılmasına gidebileceğini belirten Aydın, 2010 yılındaki Anayasa paketinde yer alan düzenlemenin yeterli çoğunluğu alamadığı için düştüğünü hatırlattı. Muhalefet partileri CHP, MHP ve BDP’nin de maddeye destek vermediğini ve “gelin partilerin kapatılmasını tarihe gömelim” çağrısına karşı durduklarını savunan Aydın, “CHP ve MHP’nin bugün bu iddiaları gündeme getirmeleri alında samimi olmadıklarını ve AK Parti’ye özür borçları olduğunu gösterir” dedi.

Aydın, yeni Anayasa değişikliği teklifinin 2010 yılında paketten düşen maddenin aynısı olduğuna işaret ederek, “Bu değişmez değil. Biz, parti kapatılmasını önleyelim diyoruz. Bir takım vehimlerle, endişelerle bunu gündeme getirenleri de samimi bulmuyorum. Bu iddiaları seçim öncesi çok manidar buluyorum. Bugüne kadar yoktu da şimdi mi oldu. Koskoca anamuhalefet partisi, ne olduğu belirsiz Fuat Avni’nin gündemine takılarak mı kendi ve ülke gündemini belirlemeye mi çalışıyor? Her şeye rağmen CHP, MHP, HDP veya başka partinin kapatılmasını istemeyiz, siyaseten varlıkları demokratik siyasetin gereğidir, devam etmeleri lazım. Bu manada yeniden Anayasa değişiklik teklifini verdik” diye konuştu.

 

Genel Kurul’a getireceğiz

Teklifin yarın TBMM Anayasa Komisyonu’nda görüşüleceğini hatırlatan Aydın, şunları kaydetti:

“Şimdi bir samimiyet testinden geçiyoruz. Muhalefetin bu konuda samimi olup olmadığını bir kez daha göreceğiz. 2008 yılında AK Parti kapatılma davasını destekliyorlardı. Maalesef o günkü şartlarda sözleri, tavırlarıyla neredeyse kapansın diye zil takıp oynayacaklardı. Ama bugün inanmak istiyorum ki muhalefet partileri getirdiğimiz teklife destek vererek artık Türkiye’de parti kapatmaları tamamen tarihe gömecek şekilde düzenlemeyi geçiririz. Bunu biz Komisyon’da görüşeceğiz, tavırlarını da göreceğiz. Genel Kurul’a da indireceğiz. Destek vermezlerse de Genel Kurul’a getireceğiz. Çünkü Genel Kurul’da gizli oylama yapılıyor. Görüşmeyi düşünüyoruz.

Eğer demokratik siyaseti savunuyorsak, siyasi partileri demokrasinin vazgeçilmez unsurları olarak görüyorsak, hele kendi partileriyle ilgili bir takım iddiaları gündeme getiriyorlarsa, konuyla ilgili endişelerinde samimilerse buna destek vermeleri gerekir. Oturup konuşulabilir, teklifte bir takım değişiklikler yapılabilir. Şimdi Sayın Kılıçdaroğlu teklifle ilgili ‘partilerin kapatılmasını tümüyle ortadan kaldırmıyor’ diyor. Eğer samimiyseniz gelin bunu da konuşalım. Partilerin kesinlikle hiçbir şekilde kapanmaması noktasında ne gerekiyorsa, değişiklikleri yapmaya da hazırız. Ama samimi değiller ve kaçıyorlar. Hiçbir ön şart kabul etmiyoruz. Her olay kendi mecrasında değerlendirilir. Eğer gerçekten partilerin hiçbir surette kapanmamasını arzu ediyorlarsa, bu ifadelerine samimilerse biz buna da hazırız. Biz buna da razıyız. Bu konuda gerekli değişiklikleri oturup konuşur, müzakere ederiz. ”

 

Sen öneri getir

Aydın, “partimiz kapatılıyor” gibi bir takım iddialara halkın karnının tok olduğunu ifade ederek, “Hani bu iddiaları belgelendirecekti, belgelendiremediler. Hem getirilen teklifi beğenmiyor. Tamam sen bir öneri getir. Böyle bir önerileri de yok, getirdiğimiz teklife destek de yok. Bu onların yine çark ettiklerini gösteriyor. Her konuda çark ettikleri gibi, kapatılma iddialarında da aynı çarkı gösteriyor, aynı samimiyetsizliği ortaya koyuyor. Samimilerse teklif üzerinde Komisyon ve Genel Kurul’da değişiklik yapılabilir. Siyasi partiler kesinlikle kapatılmasın diyorlarsa, ona da hazırız. Hiçbir korku ve endişemiz yok. Varsa kişisel suç işleyenlerin, parti yöneticilerin varsa sorumluluklarının cezalandırması noktasında da oturur konuşuruz. Buna da hazırız. MHP, HDP, özellikle de CHP, bu konuda samimi değil. Kesinlikle sınıfta kaldı, eline yüzüne bulaştırdı. Bir takım vehimlerle ortaya çıktı ve bunun altında kaldı. Parti kapanma iddiası, bu bomba iddia elinde patladı” dedi.

 

İki yıl önce önerimizi getirdik, o gün neredeydiniz?

Konuya baraj eleştirisi getirmelerini doğru ve haklı olarak görmediğini belirten Aydın, iki yıl önce demokratikleşme paketinde seçim sistemi konusunda üç öneriyle halkın ve muhalefetin karşısına çıktıklarını, hiçbir siyasi partinin önerileri kabul edilebilir ve tartışılabilir görmediğini, AK Parti’den gelen önerileri topyekün reddettiklerini söyledi.

Aydın, “Önerilerin hangisine CHP, MHP, HDP tartışalım, konuşalım dedi? Baraj bunların sorunu değil. Baraj olsun olmasın, bunların milletle sorunu var. Böyle siyaset yaptığı sürece millet bunları iktidara getirmeyecek. Sorun barajda değil. Biz iki yıl önce önerimizi getirdik, o gün neredeydiniz? AK Parti, demokratikleşme adımların CHP MHP ve HDP’ye rağmen attı” dedi.

Milletvekili seçimlerinin 4 yıldan 5 yıla çıkarılmasına da hazır olduklarını belirten Aydın, Cumhurbaşkanlığı ve yerel seçimlerin de 5 yılda bir yapıldığını, istikrarlı ortamın devamı için genel seçimlerin de yeniden 5 yıla çıkarılması konusunda prensipte kendi başlarına tamam diyen partilerin AK Parti’nin yaklaşımını benimsemelerini beklediklerini söyledi.

“Aslında karşı değiller ama farklı ön şartlar öne sürerek veya kaçamak cevaplarla topu taca getiriyorlar. Muhalefet partileriyle ortak teklif de getirebiliriz” diyen Aydın, 18 yaşındakilerin seçilmesine imkan verilmesi konusunda Anayasa değişikliğine hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu