Siyaset

“Ölüm yerine hayatı, silah yerine siyaseti”

AK Parti Milletvekili Metiner TBMM’de konuştu

“Ölüm yerine hayatı, silah yerine siyaseti”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 2015 yılı Emniyet Genel Müdürlüğü bütçe görüşmelerinde, partisi adına söz alarak paralel operasyonu, çözüm sürecine dair konuşma yaptı. Metiner, çözüm sürecinin bir çözülme süreci olmadığına dikkat çekerek, “Çözüm süreci gizli pazarlık yapılan bir ‘al, ver’ süreci değildir. İlla da bir ‘al, ver’den söz edecekseniz şunu söylüyoruz biz: Ölüm yerine hayatı, silah yerine siyaseti veriyoruz.” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, 2015 yılı Emniyet Genel Müdürlüğü bütçe görüşmelerinde, partisi adına söz aldı.

Metiner, “Bugün çok ilginç iddialara tanık olduk, onlardan birkaçına izninizle cevap vermek istiyorum. Öncelikle ve önemlilikle belirtmek istiyorum ki ‘cemaat medyası’na yönelik Hükûmet kuvvetlerinin bir operasyonundan söz etmek kocaman bir yalandan, bir palavradan ibarettir. Basına sansür, baskı, yıldırma politikalarının Hükûmetten kaynaklı olduğunu söylemek de kocaman bir palavradan ibarettir. Ortada yargı marifetiyle paralel suç şebekesine yönelik bir soruşturma devam etmektedir. Herkesin bu soruşturmanın sonucunu aklıselim içinde beklemesi gerektiğini hatırlatırım. Bu operasyon, evet, paralel suç şebekesine yöneliktir ve ilginçtir, paralelin türlü uzantıları, AK Parti düşmanlığı söz konusu olduğunda ittifak yapabilmektedirler, aynı cephede hizalanmaktadırlar. Daha düne kadar ‘F tipi’ diyenlerin, ‘F tipi’ diyerek yeri göğü çınlatanların bugün F tipinin arkasında nasıl hizalandıklarını görmek gerçekten şaşırtıcıdır.

Paralel çetenin iki gözü görmeyen bir hoca efendiyi ve yanındaki 122 kişiyi sahte delil üreterek nasıl hapse tıktığını bilmiyorsanız, öğreniniz. Ayrıca, gazeteci-yazar Mustafa Kaplan’ın bu terör örgütü kapsamında on alt yıl nasıl hapse tıkıldığını bilmiyorsanız, öğreniniz.

Oda TV’ye yapılan operasyondan sonra Zaman gazetesi sürmanşetinden şöyle diyordu: ‘Bu mu gazetecilik?’ Taraf gazetesi sürmanşetinden şunu diyordu: ‘Gazetecilikten tutuklanmadılar.’

Değerli milletvekili arkadaşlarım, paralel suç şebekesine karşı yürütülen yargısal işleme karşı bir suç ortaklığı mantığıyla hareket etmek doğru değil, bekleyelim, görelim. Hiç kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz, hiç kimsenin suç işleme imtiyazı olamaz arkadaşlar.

Çözüm süreci bahsinde birkaç şey söylemek istiyorum, aslında bugün çözüm süreci bahsinde konuşacaktım ama bu paralel yapı sevgisinin, paralel çetenin nasıl bu kadar çok kullandığına tanık olmak doğrusu çok şaşırttı beni. Paralelin siyasal…

İzmir Milletvekili Musa Çam’ın “Sayın Metiner, onlarla kankaydınız, siz onlarla kankaydınız, paralel yapıyla kankaydınız.” Demesi üzerine Metiner, “Şimdi, size verdik onları, tepe tepe birbirinizi kullanabilirsiniz.” dedi.  Musa Çam’ın  “Yok, aman aman, sizin olsun!” sözünden sonra konuşmasına devam den Metiner, “Çözüm süreci bir çözülme süreci değildir. Çözüm süreci gizli pazarlık yapılan bir ‘al, ver’ süreci değildir. İlla da bir ‘al, ver’den söz edecekseniz şunu söylüyoruz biz: Ölüm yerine hayatı, silah yerine siyaseti veriyoruz. Bundan rahatsızlık duyanın milliyetçiliğinden de, ulusalcılığından da kendi adımıza şüphe duyarız. Terörle müzakere yaptığımız iddiası yalandır. Biz silahları susturmak için bir müzakere yürütüyoruz, terörle müzakere etmiyoruz, terörün elini güçlendirmek için bir müzakere yapmıyoruz. Özerklik, genel af gibi birtakım spekülasyonlar üzerinden çözüm sürecinin her iki cephede de sabote edilmek istenmesini, bu konudaki bir ortaklığın da dikkat çekici olduğunu vurgulamak istiyoruz.

Bir milletvekili arkadaşımız “Analarımız ağlasa da bir tek çakıl taşı vermeyeceğiz.” dedi. İşte çözüm sürecinin gayesi bu arkadaşlar. Ne annelerimiz ağlayacak ne de vatanımız bölünecek. Bir tek çakıl taşımızı da vermeyeceğiz ama annelerimizin göz yaşlarını da dindireceğiz arkadaşlar. “Açılım aldatmasıyla ülke bölünüyor.” diyorlar. Bölünme paranoyası üzerinden toplumsal barışımızı tehdit etmekten vazgeçelim. Çözüm sürecinin bir tek amacı vardır, bölünmenin eşiğine getirilmiş bir ülkeyi yeniden bütünleştirmeye çalışıyoruz. Bu bir kardeşlik ve bütünleşme projesinin adıdır fakat şunun da altını çizerek belirtmek istiyorum. Çözüm süreci, kamu düzeni içerisinde ancak sağlanabilir. Kim ki kamu düzenini bozmaya kalkışırsa bilerek veya bilmeyerek çözüm sürecini sabote etmek için pusuda bekleyenlerin değirmenine su taşıyor demektir.  Türkiye toplumunun da, bu ülkenin Kürtlerinin de buna anlamlı bir yanıt vereceğine inanıyorum.  Hepinizi sevgiyle, saygıyla selamlıyorum. “ dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu