Siyaset

“Nazi Almanya’sı Yasası Gibi”

CHP’den İç Güvenlik Tasarısına Eleştiri

“Nazi Almanya’sı Yasası Gibi”

 

CHP Adıyaman İl Başkanı Abuzer Tanrıverdi, “Bu yasa tıpkı Nazi Almanya’sı öncesinde çıkarılan yasalara benzemektedir” dedi.

Tanrıverdi, yaptığı açıklamada, “İç güvenlik paketi” olarak bilinen, polis ve selahiyet kanunu, jandarma teşkilat görev ve yetkileri kanunu, nüfus hizmetleri kanunu ve bazı diğer kanunlarda da değişiklik yapan kanunun tek kelimeyle faşist bir zihniyetin ürünü olduğunu savundu.

Bu yasanın güvenliği değil, uygulanması halinde telafisi güç ve giderilemeyecek tahribatlara yol açarak ve ülkeyi beşinci sınıf konumuna düşürecek bir yasa olduğunu ileri süren Tanrıverdi, şunları kaydetti:

“Aslında “iç güvenlik yasasıyla “ hükümet Tayyip Erdoğan’ın diktatörlüğünü yasal hale getirmek istemektedir. Bu yasa ile tüm toplumsal muhalefet baskı altına alınarak engellenmek ve boğulmak istenmektedir. Yine bu yasa ile sürekli bir sıkıyönetim ve sürekli bir olağanüstü hal ilan edilmiş olacaktır.

Bu yasa tek parti diktatörlüğü değil tek adam diktatörlüğüne giden ana yolun açılması anlamını taşımaktadır. Hükümet artık yönetemeyecek konuma geldiğinden bunu örtbas edip toplumu ancak polis gücüyle ve sürekli sıkıyönetim uygulamasıyla yöneteceğini hesaplamaktadır. Tarihe bakıldığında bu şekilde çıkan tüm yasaların sonunda faşizmin iktidara geldiğini görürüz.

Son zamanlarda toplumsal desteği gittikçe azalan hükümet bunun telaşıyla baskı ve sindirme yoluyla ayakta kalmaya çalışmaktadır. Hükümet bu yasayla gittikçe gelişen demokratik tüm muhalefetin yasal yollarla iktidara gelmesini engelleme çabasındadır.

Bu yasa polis devletinden ziyade tam bir faşist yönetimin yasal zeminini hazırlamaktadır. Bu yasa tıpkı Nazi Almanya’sı öncesinde çıkarılan yasalara benzemektedir. Bu nedenle tüm toplumsal demokratik güçler bu yasanın çıkmaması için olağanüstü çaba göstermeli, çıkması halinde ise yine kitlesel eylemlerle yasanın uygulanmasının önüne geçilmelidir”

Bu bağlamda acil bir eylem planı hazırlanarak yasanın çıkmaması için harekete geçilmesi gerektiğini belirten Tanrıverdi, “Yarın geç olacaktır. Bizler de geçmişten ders çıkararak sıra bize gelmeden harekete geçmeliyiz. Eğer güçlü bir muhalefet oluşturula bilinirse hükümeti geri adım atmaya zorlarız. Cılız bir muhalefet durumunda ise hükümet daha da sertleşecektir. Herkesi demokratik protesto hakkını kullanmaya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.(BHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu