Siyaset

“Milletin özgürlüğü için ne gerekiyorsa o yapılacak”

Grup Başkanvekili Aydın TRT’ye Konuk Oldu

“Milletin özgürlüğü için ne gerekiyorsa o yapılacak”

 

TRT Habere canlı yayın konuğu olan AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın, ön yargısız bir şekilde milletin gerçeklerine uygun, bu ülkeyi bu milleti ileriye taşıyabilecek yeni bir Anayasayı hep birlikte gerçekleştirebiliriz ve bu süreçte de böyle tartışmalar yapılacaktır. Bu doğrultuda Reel Politik gerçekler ne ise, Ülkenin çıkarları ve menfaatleri neyi gerektiriyorsa biz onu yapmaya hazırız” dedi.

Yeni Anayasa çalışmasının kısa mı yoksa orta vadede mi düşünüyorsunuz sorusu üzerine, Yeni Anayasa konusunda AK Partinin duruşunun net olduğunu belirten AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın; “Bizim duruşumuz belli, biz 2007 yılında da bir heyet kurmuştuk, 2011 yılında da uzlaşma komisyonu kurulmuştu, bizim duruşumuz nettir ve tavrımız ortadadır. Bu konuda yeni bir Anayasa noktasında, diğer partilerden de yeşil ışık alabilirsek hemen yapabiliriz ve hatta hatırlayın biz 7 Haziran’dan sonra CHP’ye o teklifi de götürdük. Gelin birlikte bir Reform Hükümeti kurabiliriz diye belki süresi kısa olacak ama birlikte Anayasa da dahil pek çok şeyi değiştirebiliriz dedik. Biz o zaman da bu çağrıda bulunduk. Dolayısıyla biz bu çağrıyı yeniliyoruz ve bizim duruşumuz nettir. Yeni Anayasa bu ülkenin çok önemli bir beklentisidir, çok önemli bir talebidir ve bu noktada eğer destek görebilirsek hemen de başlayabiliriz. Çünkü tek başına şuanda bizim sayımız yetmiyor dolayısıyla diğer siyasi partilerden de bu konuda destek görebilirsek yeni Anayasa noktasında çok acele bir şekilde bir hazırlık da yapabiliriz.” dedi.

 

Milletle Yürüyüşümüze Devam Edeceğiz

Yeni Bakanlıkların oluşturulması ve bazı bakanlıkların ayrılmasının konuşulduğu sorusu üzerine çakılmasını sürdüren AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın; “Bunların hepsi dedikodu tabiî ki, kulislerde farklı bir takım isimlerde zikredilebilir bu tür tartışmalar da yapılabilir ama hiç biri şuan reel gerçeklilik yansıtmıyor dolayısıyla önümüzdeki süreçte göreceğiz çok uzun olmayacak bu süreç. Çünkü tek başına iktidar olabilecek bir siyasi parti var ve mevcut Anayasal hükümetin de görev süresi meclis toplandığı gün bittiğine göre çok kısa sürede bütün bunları zaten hepimiz göreceğiz. Tabi bu meraklarda iş netliğe kavuştuğunda hepimiz göreceğiz. Tabi ondan önce Milletin talepleri ve beklentileri bizim için çok önemli, İsimlerden önce ilkeler önemli ve bu ilkeler ışığında Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşması noktasında, bu mazlum coğrafyada dik duruşumuzu ve kararlılığımızı göstermemiz açısından, birlikteliğimizi ve Milletle yürüyüşümüze devam edeceğiz. Dediğim gibi bu sonuçlar bizim yükümüzü ve sonuçlarımızı kat ve kat arttırmıştır. İnşallah Milletin sıkıntılarını kendi sıkıntılarımız gibi görüp bu doğrultuda çözüm üreteceğimiz çok güzel bir hava olacak. Çünkü seçimin hemen akabinde bir rahatlama sağlandı. Borsada dövizde ve insanlarımız arasındaki gerginlikler bir bakıma son noktayı buldu ve biz bu bağlamda her 2 kişiden birinin oyunu almak suretinde Ülke’nin hükümeti olabiliriz ama biz %100’ün hükümeti olacağız bütün insanları kucaklayacağız. Ülke’de yaşayan herkesin sorunlarını kendi sorunlarımız bileceğiz. Biz hizmet siyaseti yapacağız ve bu hizmetin orta noktasına da insanı yerleştireceğiz. Bir insan ne olursa olsun hangi etnik kökenden olursa olsun o insan 1. Sınıf vatandaştır ve bu vatandaşlarımıza hizmet etmek bizlerin boynunun borcudur. Biz hizmetlerimizle beraber Ülkemizi güçlendireceğiz. Türkiye’nin güçlenmesi demek mazlum coğrafyadaki mazlum olan bütün ülkelerin güçlenmesi demektir. Çünkü yegane umut Türkiye’dir ve Türkiye’de de Ak Parti’dir. Ak Parti’nin kaderi eşittir Ak Parti’nin kaderidir. İnşallah milletin iktidarı olan bizler önümüzdeki süreçte Ülkemizi daha üst seviyelere taşıyacağız.” Şeklinde konuştu.

 

78 Milyon İnsanın Özgürlüğü Adına Ne Gerekiyorsa Da Adımlar Attık Atmaya Da Devam Edeceğiz

Çözüm süreci yeniden başlayabilir mi sorusu üzerine açıklamada bulunan Aydın; “Biz Milli birlik ve kardeşlik sürecinden ödün vermedik zaten. Biz yapılamaz denilenleri yapan bir iktidarız. Biz hayal dahi edilmesi mümkün olmayan pek çok tabuları yıktık. Bakın Cumhurbaşkanımız Başbakan makamındayken çözüm süreci için, bu sorun çözülsün, gerekirse baldıran zehri içmeye hazırım demişti. Bu derece kararlı bir duruş sergiledi. Bakın ben bölge Milletvekiliyim, bende Kürdüm ama Türkiye Cumhuriyeti’nin onurlu bir vatandaşı olarak benim dahi hayal edemeyeceğim bir çok tabular yıkıldı. Geçmişte bu ülkede Şivan Perver’in kaseti arabasında yakalandı diye mahkum olan nice insanlar varken, bugün Ülkesinden uzak Şivan Perver’i davet edip elini havaya kaldıran bir liderle karşı karşıyayız. Biz olayı bu noktaya taşıdık. Bakın biz 18 Kasım 2003’de Hükümeti kurduk hemen 30 Kasım’da hemen olağan üstü hali kaldırdık. Devlet güvenlik mahkemeleri yargısız infaz yapıyordu bunları ortadan kaldırdık. Faili meçhuller, İşkenceler, Köy yakmaları, Anadilin yasaklanması gibi birçok yasağı yine biz ortadan kaldırdık. Kürtçe propaganda yapamazdı kimse Anadilinde biz bunu ortadan kaldırdık. Ogünlerden bugün devletin Okullarında Kürt Dili ve Edebiyatı bölümleri var, Kürtçe seçmeli dersler var, Üniversitelerde Kürt Dili Edebiyatı bölümleri var. Devletin resmi kanalı TRT bugün 24 saat Kürtçe yayın yapabiliyor. Bakın bunlar 12-13 sene önce hayal dahi edilemezdi. Biz bunları konuşsaydık Parti’nin kapanmasına neden olurdu. İnançlar üzerindeki baskıları biz ortadan kaldırdık. İmam Hatip’in kat sayı adaletsizliği, başörtülü hanım kardeşlerimiz üzerinde yapılan zulümler, biz bütün bunları ortadan kaldırdık ve hiç kimsenin de hayat tarzına müdahale etmedik. Herkes dilini konuşsun, inancını yaşasın, kültürünü yaşasın, özgür bir ülkede herkes bir başkasının özgürlüğünü zedelemediği müddetçe özgürdür dedik ve bu noktaya getirdik. Dolayısıyla eğer bir taraftan terör varsa ki var, terörle mücadele sonuna kadar sürecek. Silahlar gömülene kadar terörle mücadele sağlanır, Kamu düzeninin de ihtisası için gerekenler yapılır. Öbür taraftan da bölge insanı 78 milyon insanın özgürlüğü adına ne gerekiyorsa da adımlar attık atmaya da devam edeceğiz. Bizim bakışımız budur, bu özgürlüklerden ödün vermeden terörle mücadeleye de sonuna kadar devam edeceğiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı