Manşetimiz soru önergesi oldu

01 Haziran 2016 Çarşamba, 08:40

Karayollarının Adıyaman’a Bakışı TBMM Gündeminde

Manşetimiz soru önergesi oldu

 

27 Mayıs 2016 tarihinde manşetten yayınladığımız “Adıyamanlıların tek suçu belli oldu Suçumuz, köprünün bu yanında olmak!” başlıklı haber yorumumuz meclis gündemine taşındı. HDP  Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın cevaplaması isteğiyle yapılmayan yolları sordu.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, “Adıyaman’ın en önemli sorunlarından olan ulaşım ’a bir türlü çözüm bulunamamaktadır.   Adıyaman-Gaziantep, Adıyaman-Malatya ve Adıyaman-Şanlıurfa yolları halen ya proje aşamasında ya da yapım aşamasındadır. Adıyaman-Gölbaşı, Besni, Çelikhan, Gerger, Tut yolları da yıllardır yapılmayı bekliyor.  Adıyaman ile Siverek’i birbirine bağlayan ve Güneydoğu’nun doğuya açılan kapısı niteliğini de taşıyan Nissibi Köprüsü yapılmasına rağmen Adıyaman tarafında henüz yolu tamamlanmamıştır. Köprünün Siverek yakasında yollar Adıyaman tarafına göre daha iyi olmasına rağmen, bu kısımda çalışmalar devam ederken, Adıyaman tarafında herhangi bir çalışma yapılmamaktadır. Adıyaman-Çelikhan yolu yıllardır tehlike saçmaktadır. Yola dökülen kaya parçaları büyük bir tehlike haline gelmiştir. Adıyaman’da il dışı, il içi, ilçelere, turistik alanlara giden, mermer ocaklarına giden yolların tamamı ya yapılmamış ya da kısa sürede çökmüşlerdir. Kömür yolu mermer ocaklarına giden ağır vasıtalardan dolayı kullanılamaz hale gelmiş, Kömür halkı bu yolların onarımı için yetkilileri defalarca uyarmış olmasına rağmen yolların yapılması için herhangi çalışma başlatılmamıştır. Yolların bozuk olmasından kaynaklı çok sayıda ölümle sonuçlanan trafik kazaları meydana gelmiştir.

Adıyaman halkı, Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğünün Adıyaman’ı önemsiz görmesinden şikâyet etmektedir.” diyerek, şu sorulara cevap istedi;

Bu Bağlamda;

1: Adıyaman halkına ödediği vergiler karşılığında ne gibi hizmetler vermektesiniz?

2: Yıllardır Adıyaman-Çelikhan ulaşımını sağlayan güzergâhta yola dökülen kaya parçaları için ne gibi çalışmalar yapmaktasınız?

3:Bugüne kadar Adıyaman’ın hangi yollarını yaptınız? Yaptığınız yoların kaç tanesinde, yapımından ne kadar süre sonra çökme meydana gelmiştir?

4: Adıyaman kara yolları neden Elazığ Bölge Müdürlüğüne bağlıdır?

5: Bir ilde yol yapma veya onarımı için hangi hususları göz önünde bulunduruyorsunuz?

6: Adıyaman’ın bağlı olduğu Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğünün ve Ulaştırma Bakanlığının Adıyaman’daki viraneye dönmüş olmasını görmezden gelmelerini nasıl açıklıyorsunuz.

7:Adıyaman’da yolların kötü olmasından kaynaklı yılda kaç trafik kazası meydana gelmiştir? Bu kazalarda kaç kişi yaşamını yitirmiştir?Mansetimiz-Soru-Onergesi-Oldu-(3)

8: Türkiye’nin 3. Büyük asma köprüsü olan Nissibi Köprüsü’nün yapılan bağlantı yolunda kaç ay içerisinde ayrıklar ve çökme meydana gelmiştir?

9: Mermer ocaklarından dolayı yolları viraneye dönen Kömür halkının ulaşım sorununu ne zaman çözeceksiniz?”

 

Haberimiz Şöyleydi

Adıyamanlıların tek suçu belli oldu

Suçumuz, köprünün bu yanında olmak!

 

Yolsuz otogar, yolsuz hastaneden sonra yolsuz köprü rekorunu da elinde tutan Adıyaman’ın tek suçu nihayet bulundu; köprünün bu tarafında olmak…

Adıyaman ile Siverek’i bir birine bağlayan ve Güneydoğu’nun doğuya açılan kapısı niteliğini de taşıyan Nissibi Köprüsü yapıldı, üzerinden çok zaman geçti ama halen Adıyaman tarafı yolsuz.

Köprünün iki yakasındaki çalışmaları görüntülediğimizde, burada yaprak kımıldamazken, Siverek tarafında zaten güzel olan yolu daha da iyileştirmek, güzelleştirmek için tam yedi ekip çalışıyor.

Adıyaman’ın bağlı olduğu Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğünün Adıyaman’ı “önemsiz” görüyor olmalı ki, bugüne kadar yaptıklarından ve yapmadıklarıyla zaten bunu anlatmaya çabasındaymış görüntüsü veriyor.

Siverek tarafında yolun hızla devam etmesinin bir diğer nedeni de Karayollarının aynı bölgesine bağlı olmamak.

Adıyaman, Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olmanın cezasını çok uzun yıllardır çekiyor, çok uzun yıllardır Adıyaman’ı, Adıyamanlıyı ve Adıyaman’da yaşayanları önemsemeyen, adeta buraya yapılanı “külfet” kabul eden bir anlayış hakim.

1954 yılında il olan Adıyaman’a yön levhalarını bile 50 yıl sonra hatırlayan bir anlayışın Adıyaman’a ve Adıyaman’da yaşayanlara vereceği hiçbir şey yoktur.

Bütün bunları görmek için Adıyaman Gaziantep, Adıyaman Şanlıurfa, Adıyaman Kahramanmaraş  ve Adıyaman Malatya yoluna her iki yakadan bakmak lazım.

Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğüne ve dolayısıyla da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına bağlı bir kurum. Hiç kimse keyfi olarak iş yapmamalı. Adıyaman’a yapılan külfet değil, hizmettir ve hiç kimse de cebinden hizmet yapmıyor, burada yaşayan insanların vergileriyle yatırım yapıyor.

Karayolları Elazığ Bölge Müdürlüğü’nün Adıyaman’a bakışı değişmedikçe, değiştirilmedikçe, biz bu yakada olmanın cezasını çekeceğiz gibi gözüküyor.

 Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz