Siyaset

Kobani’ye Destek Yürüyüşünde Gerginlik

Kobani’ye Destek Yürüyüşünde Gerginlik

İŞİD terör örgütünün Kobani’ye yönelik kuşatması, Adıyaman’da protesto edildi. Kobani’de yaşanan olaylar nedeniyle Adıyaman’da eylem yapan bir grup, lastik yakıp caddeyi trafiğe kapattı.  Gündüz ise yürüyüş ve basın açıklamasıyla kınandı.

BDP ve HDP Adıyaman İl Başkanlıkları tarafından Kobani’ye destek yürüyüşünde eylemciler ile bir grup arasında çıkan tartışma gergin dakikaların yaşanmasına neden oldu.

BDP ve HDP Adıyaman İl Başkanlıkları tarafından düzenlenen yürüyüş, Karapınar Mahallesi’nden başlayıp Demokrasi Parkı’na kadar sürdü. Gölbaşı Caddesi Üçken Park yakınlarına kadar yürüyen eylemciler ile bir grup arasında tartışma çıktı. Güvenlik tedbirlerinin alındığı yürüyüşü Adıyaman İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner de yakından takip etti. Yaşanan gerginlik üzerine polis, yürüyüş yapanlarla tartışan grubu hemen olay yerinden uzaklaştırdı. Demokrasi Parkı önünde yapılan basın açıklamasının ardından grup olaysız şekilde dağıldı.

 

Gece Yarısı Kobani Gerginliği 

İŞİD terör örgütünün Kobani’ye yönelik kuşatması, Adıyaman’da protesto edildi. Kobani’de yaşanan olaylar nedeniyle Adıyaman’da eylem yapan grup, lastik yakıp caddeyi trafiğe kapattı.

BDP’nin Karapınar Caddesi üzerinde Kobani halkına yardım için kurulan çadırın önünden toplanan BDP ve HDP’liler gece saat 24:00’dan itibaren eylem yaptı. Çadır önünden toplanan kalabalık sloganlar atarak, Gölbaşı caddesi üzerinde bulunan AK Parti binasının önüne kadar geldi. Burada Emniyet Müdürü Fikret Salmaner, özel hareket polisleri ve zırhlı araçlarla kalabalığı durdurmak istedi. Kalabalık, burada kısa süreli oturduktan sonra yürümeye devam etti. Atatürk caddesi üzerindeki Demokrasi Parkı’na kadar yürüdü. Burada oturma eylemi yapan gruptan zaman zaman taşkınlık yapanlar oldu. Kalabalıktan bazı kişiler taşkınlık yapanları uyararak, sakinleştirdi. Polis ekipleri slogan atan ve açıklama yapan kalabalığa sağ duyulu yaklaşarak müdahale etmedi.

Bir süre oturan kalabalık daha sonra Atatürk Bulvarı’ndan Karapınar Caddesi üzerindeki yardım çadırına kadar sloganlar eşliğinde taşkınlık yapmadan yürüdü.

Kalabalık içerisinde yüzleri maskeli olan kişiler sokakta bulunan araba lastiklerini cadde ortasında yaktı. Yolu trafiğe kapatan grup zafer işareti yaparak slogan atmaya devam etti. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu