Siyaset

kMM’de ‘Paralel Yapı’ Konuşuldu

kMM’de ‘Paralel Yapı’ Konuşuldu

 

Adıyaman Küçük Millet Meclisi’nin (KMM) Ocak ayı toplantısına konuşan Kon Tv Ankara Temsilcisi Sinan Burhan, devlet içerisinde devlet olamayacağını vurguladı.

Merkezi Konya’da olan Kon Tv Ankara Temsilcisi Sinan Burhan, Adıyaman Küçük Millet Meclisi’nde moderatörlük yaptı. Genel gündemin ‘Devlet-Paralel Yapılar, Güvenlik ve Yargının Saygınlığı’ olduğu toplantının açılışında konuşan Sinan Burhan, hükümet ile Gülen Cemaatinin geldiği durumu özetledi.

Birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisinin katıldığı toplantıda konuşan Sinan Burhan, ‘paralel yapı’ ile ilgili en büyük hırsızlığın ‘milli irade hırsızlığı’ olduğunu vurguladı.

Sinan Burhan, şuna söyledi:

“Hizmet hareketi veya diğer adı paralel yapının eğitim eksenli bir çalışma yaptığını söylüyoruz. Faydalı işlerde yaptı ancak ne zamanki İsrail ile ABD ile ters düşen bir hükümet politikası ortaya çıkınca; ister istemez bağımlı ve entegris bir yapı olan ‘paralel yapı’ hükümetle ters düştü. Zaman içerisinde sessiz bir çalışma yapıldı. Kaymakamlıklar, valilikler, bürokrasi, hakimler, savcılar gibi toplumun bütün katmanlarına hitap eden bir yapı haline geldi. Bir cemaat olmaktan çıkarak, devlete talip bir yapı oldu. Ergenekon ve Balyoz operasyonlarını dikkate almak gerekiyor. ABD ve İsrail’le olan sorunlu ilişkileri vardı. Hizmet hareketinin yerli olmaktan çıkmaktaydı. Bu operasyon ABD ve müttefikleri yeni bir konsept ortaya koydular. Eskiden milliyetçi ve kontrgerilla yapısı varken, daha sonra derin devleti Balyoz ve Ergenekon Operasyonları ile askerin bir kanadını tavsiye ettiler. Türkiye toplumuyla uyumlu ama ABD ve İsrail’le de uyumlu bir yapıyı sundular.

Balyoz ve Ergenekon’u, yeni paralel devletin kurulması için yapılan hareketler olarak değerlendirmek lazım. Eski yapılar tavsiye edilerek yeni yapılar kurulmak istendi. Buradaki kırılma noktası Mavi Marmara ve ‘One Minüte’ demesidir. ABD ve İsrail’e karşı hükümetin duruşudur.

7 Şubat Mit Krizi, 17-25 Aralık olayları ile Türkiye’nin yeniden NATO eksenine çekmekti, İslam dünyasıyla ilişkilerini kesmesiydi. Yolsuzluk, usulsüzlük olabilir ama hiçbir şey milli irade hırsızlığı kadar tehlikeli değildir. Sonuçta hükümetler, demokratik meşru yollarla seçilirler. Paralel yapı benzeri yapılanmalar, tartışılması mümkün olmayan yapılardır. O nedenle sivil siyaseti, milli iradenin ön planda tutulması gerekir. Bütün siyasi partilerin milli iradeye sahip çıkması gerekir. Devlet içerisinde devleti kabul etmek mümkün değildir. Bütün cemaatlere devletin eşit mesafe de durması gerekir.”(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu