Siyaset

Jandarmaya er alınmayacak

Askeri okullar kapatılacak

Jandarmaya er alınmayacak

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, askeri okulların kapatılacağını, tüm okullardan, harp okullarına giriş olacağını söyledi. Erdoğan ayrıca, harp okullarının üzerinde bir çatı oluşacağını, Milli Savunma Üniversitesi kurulacağını ve kurmaylık sisteminin değişeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ATV-A Haber ortak yayınında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde bir azınlığı oluşturan FETÖ’cü askerlerin ordudan temizlendiğine işaret eden Erdoğan, “Şu anda bu ordunun yarısı profesyonel. Fakat bizim bu orduya gelen er, erbaş, bunlar aslında belli bir disiplini kavramaları noktasında da ben bunun faydasına halen inanıyorum. Bunun olması lazım. Tabii profesyonel bir ordu ama haysiyetli, namuslu… Şu anda o malum azınlık var ya o azınlık belli şeyleri eline geçirmiş bir azınlıktı ve o, Silahlı Kuvvetlerimizin içindeki haysiyetli, namuslu, onurlu olan askerimize gölge düşürdü. Bunu görmemiz lazım. Onlar da bunun ciddi manada farkında. Birçokları zaten çok haysiyetli mücadeleyi de verdi” şeklinde konuştu.

Askeri okulların kapatılacağını, tüm okullardan harp okullarına giriş yapılabileceğini açıklayan Erdoğan, şunları ifade etti:

“Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan, liseler, mesleki okullardan rahatlıkla Harp Okulları’na giriş olacak. Fakat Harp Okulları’nın üzerinde bir çatı oluşacak. Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Milli Savunma Üniversitesi’nin altında Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz olacak. Bütün bunlarla beraber bir şey daha olacak. Kurmay, kıdem bunların hepsi gidiyor. Peki ne olacak? Kara, hava, deniz, buralarda okuyanların hepsi lisans öğrencisi. Lisansüstü, kurmaylık yerine geçmiş olacak.

 

Kuvvet Komutanlıkları Milli Savunma Bakanımıza Bağlanacak

Kuvvet komutanlıklarının hepsi Milli Savunma Bakanımıza bağlanacak. Bakanlığa değil, Milli Savunma Bakanımıza kuvvet komutanlarımız bağlanacak. Bu arada şu anda muhalefetteki siyasi partilerin liderleriyle de görüşmeler yapılıyor veya yapılacak, onlarla da küçük anayasa paketi eğer gerçekleştirilebilirse, Genelkurmay Başkanı, MİT, bunlar da Cumhurbaşkanına bağlanacak. Böyle bir adımı atacağız.

 

Milli Savunma Üniversitesi kurulacak

  Emniyet kurumları içerisinde yapılacak reformlara da değinen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bugün yeni bir hazırlığı yaptık. Şu anda Sayın Başbakan, Milli Savunma, İçişleri onun çalışmasını yürütüyorlar. Hemen öyle zannediyorum ki bugün yarın o da Resmi Gazete’de yayımlanacak. O da askeri okullar meselesi. Burada çok büyük önem arz ediyor. Askeri okullar kapatılacak. Askeri okulların kapatılmasıyla birlikte tüm okullardan liseler, mesleki dengi okulları… Buralardan rahatlıkla harp okullarına giriş olacak. Fakat harp okullarının üzerinde bir çatı oluşacak. O çatı da Milli Savunma Üniversitesi kurulacak. Milli Savunma Üniversitesi’nin altında Kara Harp Okulu, Hava Harp Okulu, Deniz, bunlar olacak. Fakat bütün bunlarla beraber bir şey olacak. Bütün bunların yanında mesleki noktada kadrolara ihtiyaç var. Onun için astsubay mesela, meslek yüksekokulları gibi onu getireceğiz. Bir yerde bu adımı atarken artık kalite, kariyer noktasında çok ciddi bir gelişmeyi ortaya koymuş olacağız.  Bir başka adım bu süreç içinde, o da bütün askeri hastaneler, bunların hepsi Sağlık Bakanlığına bağlanacak. Sağlık Bakanlığı, buranın işletmesini ve yönetimini tamamen kendisi ele alacak. Çünkü burada öyle ihanetler yapıldı ki öyle yanlışlar yapıldı ki sapasağlam evlatlarımız çürüğe çıkarıldı. Çürükler, sağlam diye gösterildi. Bütün bunların tespitleri var. Dolayısıyla şimdi buralar, nasıl biz göreve geldikten sonra bakanlıkların hastaneleri vardı Türkiye’de. Biz bakanlıkların hastanelerini, hepsini devlete teslim ettik. ‘Bakanlıkların niye hastanesi olsun’ dedi. PTT’nin hastanesi vardı, kapattık ve devlet hastanesi yaptık. Bakıyorsunuz, Ulaştırma Bakanlığının o zaman Denizcilik Hastanesi vardı. Kapattık, hepsini devrettik. Şimdi de bunu aynen bu şekilde yapıyoruz.”

 

Onları kalıcı kılma kararımız var

Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine direnirken şehit olan insanların isimlerinin yaşatılacağını vurgulayarak, “Devletin başta okullarımız olmak üzere isimsiz okullarla, kültür merkezleriyle vesaire onların adını vermek suretiyle, onları kalıcı kılma kararımız var. Ankara’da Kızılay Meydanı’nın isminin 15 Temmuz Şehitler ve Demokrasi Meydanı olarak değiştirildi. Jandarma Genel Komutanlığı ek binası ile Külliye arasındaki bölgeye de 15 Temmuz Şehitler Kavşağı ismi verilecek. Bu hatıra eğer unutulursa yazık olur. Çanakkale şehitleri bizim için nasıl unutulmazsa… Meclis kavşağı mesela ‘15 Temmuz Kavşağı’ olarak yine anılacak. Böylece buralarda hem şehitlerimizi unutmayacağız hem de Fatihalarla sürekli yad etme imkanını bulacağız ve böylece darbelere karşı olan duruşumuzu kalıcı kılmanın da vesilelerini hazırlamış olacağız” ifadelerini kaydetti.

 

Alnından öpülesi bir astsubayımız

Darbeci bir generali alnından vuran ve ardından diğer darbeci askerler tarafından şehit edilen Astsubay Ömer Halisdemir hakkında ‘alnından öpülesi bir astsubayımız’ ifadesini kullanan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Şehit olmayı göze aldı ve o generali orada öldürdü. Çünkü bunlar vatan hainiydi. ‘Senin emrine, sen vatan hainisin, uymam’ dedi ve öldürdü. İşte burası çok önemli. Bunu yaparken de o şehadete koştu. Dün akşam eşi ve yavrularıyla da burada tanıştım, görüştüm. Artık onlar benim evladım. Onlara inşallah o şekilde bakacağız ve öyle onları bağrımıza basacağız. Buna benzer jandarmada çok ilginç şeyler oldu. Oradaki komuta kademesi gerekli dersi, oradaki hainlere verdi. Bunun benzerleri çok oldu. Ama tabii biz şehidimizin kanını yerde bırakmayacağız. Yaralılarımızın, gazilerimizin kanını yerde bırakmayacağız.”

 

Jandarmaya Er ve Erbaş Alınmayacak

Jandarmaya er ve erbaş alınmayacak. Polis akademesine muadil jandarma akademisi kurulacak. Bu akademi, ciddi bir eleman yetiştirme merkezi haline gelmiş olacak. Bu süreçte bir başka adım ise bütün askeri hastaneler Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak. Sağlık Bakanlığı, buranın işletmesini ve yönetimini tamamen kendisi ele alacak.

Bütün askeri hastaneler, bunların hepsi Sağlık Bakanlığı’na bağlanacak. Tershaneler, hepsi aynı şekilde Milli Savunma Bakanlığı’na bağlanacak.”

 

Darbenin Bir Numarası Fethullah Gülen

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 Temmuz günü, darbe girişiminden nasıl haberdar olduğunu şu şekilde anlattı:

“21.30 civarı eniştem beni arıyor ve diyor ki Beylerbeyi Sarayı’nda hareketlilik var. Ben inanmadım yani. Dedim ki Ziya dalga mı geçiyorsun? MİT Müsteşarımızı aradık ama ilk etapta ulaşamadık. 22.00’ye doğru sayın Fidan’a ulaşma imkanım oldu.”

Tatil için bulunduğu Marmaris’ten İstanbul’a yaptığı riskli yolculuğu anlatan Erdoğan, “Nur mağarasının içindekileri göremediler. Kuleyi işgalcilerden kurtardıktan sonra hemen pist aydınlatıldı, aydınlatılmasa da inecektik. Ben sadece pilota şunu sordum; Karanlıkken inebilir misin, inebilirim ama sizi tehlikeye atamam dedi. Aydınlatınca zaten problem kalmadı, indik” dedi.

Cumhurbaşkanı, darbe girişiminin bir numarasının Fethullah Gülen olduğunu söyleyerek, “Bundan zerre kadar endişem yok. 3-4 yıl öncesine kadar bu kadarını düşünmezdim ama yanılgıya düşmüşüz. Allah bizi affetsin. Bunu itiraf etmeliyiz iyi niyetimizin kurbanı olduk.”

 

18 Bin 699 Kişi Gözaltına Alındı

Darbe girişimi soruşturmasında 18 bin 699 kişinin gözaltına alındığını, tutuklu sayısının da 10 bin 137 olduğunu açıklayan Erdoğan, gözaltına alınan isimlere işkence uygulandığı iddialarına da tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı, 15 Temmuz gecesi başlayan demokrasi nöbetinin 7 Ağustos Pazar günü, İstanbul Yenikapı’da düzenlenecek bir etkinlikle sona ereceğini açıkladı, o etkinliğe muhalefet liderlerinin de davet edileceğini söyledi.

Gündeminde, Taksim’de yapımı planlanan Topçu Kışlası da olan Cumhurbaşkanı, “Şu anda bu benim içimde kanayan bir yara. Bu muhteşem eseri oraya diktiğimizde, gösteri yapanların hepsi oraya gidip fotoğraf çektirecek” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu