“İki Başlılık Ortadan Kalkacak”

30 Mart 2015 Pazartesi, 09:55

Metiner, Başkanlık Sistemini Anlattı

“İki Başlılık Ortadan Kalkacak”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, en iyi hizmet modelinin başkanlık sistemi olduğunu belirterek “Başkanlık sistemi, Türkiye’nin gücüne güç katacak, iki başlılık ortadan kalkacak” dedi.

‘Yeni Türkiye Buluşmaları ve Başkanlık Sistemi Konferansları’ projesi kapmasında Türkiye’nin birçok kentinde yapılan konferansa bu defa Aydın ev sahipliği yaptı. Efeler kentindeki Kültür Merkezi’nde yapılan konferansa AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, AK Parti Kadın Kolları İl Başkanı Mediha Turgut, AK Parti Aydın Gençlik Kolları İl Başkanı Mustafa Enes Yıldız, milletvekili aday adayları, sivil toplum hareketi temsilcileri ve çok sayıda partili katıldı.

Başkanlık Sistemi’nin enine boyuna ele alındığı ve moderatörlüğünü televizyon programcısı Kenan Yasan’ın yaptığı konferansta AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, AK Parti Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşçu, akademisyen Ömer Turan ve AK Parti Aydın Milletvekili aday adayı Hüseyin Turgut konuşmacı olarak yer aldı.

 

İki Başlılık Ortadan Kalkacak

Başkanlık sistemiyle hizmetin daha hızlı gerçekleşeceğini belirten AK Parti Adıyaman Milletvekili Metiner, “Başkanlık sistemiyle birlikte yasama organı olarak meclisin ve yargının ortadan kalkacağı ve bu erklerin tek bir kişinin hükümranlığındaki yürütmenin emrine gireceği biçimde bir propaganda bilinçli olarak yapılıyor. Oysa başkanlık sistemiyle erkler yerli yerine oturuyor. Daha güçlü meclis, daha güçlü bir yargı sistemi geliyor. Sadece yürütme tekleşiyor. Yürütmedeki iki başlılık ortadan kalkıyor. Böylelikle daha çabuk karar alma mekanizmaları geliyor. Hizmet için ayları ve yılları beklemek gerekmiyor. Başkanlık sistemiyle bürokratik engellemeler ortadan kalkarak en iyi hizmet modeli ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’nin İhtiyacı Var

Başkanlık sisteminin Türkiye’nin geleceği için hayati bir öneme sahip olduğunu kaydeden Metiner, “Başkanlık sisteminde bürokratik vesayetin ve ayak diremenin ortadan kalkması kuşkusuz Türkiye’yi uçurur. Bürokratik vesayetten beslenen çevreler, sistem içindeki iktidar alanlarını kaybedecekleri için buna direniyorlar. Bu sistem, Türkiye’nin her alanda gücüne güç katacak. Bu sistem, Türkiye’nin demokrasisini sağlam bir temele oturtur. Demokratik sisteme eski Türkiye’de olduğu gibi bürokratik vesayet odaklarından gelen darbeleri ve engellemeleri ortadan kaldırır. Başkanlık sistemi Recep Tayyip Erdoğan’ın bir isteği değil, Türkiye’nin bir ihtiyacı. Hem de olmazsa olmaz önemdeki bir mecburiyeti. Türkiye’nin güçlü bir demokrasiye ve ekonomiye sahip olması, erkler ayrılığının tanımına uygun bir biçimde yerleşik hale gelebilmesi için başkanlık sistemine ihtiyaç var” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz