Siyaset

“Hiçbir vatandaşımızı sokakta bırakmayız”

AK Parti Milletvekili Salih Fırat:

“Hiçbir vatandaşımızı sokakta bırakmayız”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın meclis gündemine taşıdığı ve önceki gün manşetimizde yer alan “CHP, Koçali Barajı’nı Meclise Taşıdı Baraj tamam, insanlar ne olacak?” konuyla ilgili “Hükümetimiz, hiçbir vatandaşımızı sokakta bırakmadı, bırakmayacak” dedi.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat, beraberinde AK Parti Adıyaman İl Başkanı Av. İbrahim Halil Fırat’la birlikte gazetemizi ziyaret ederek, Gazetemiz Sahibi Mustafa Yücekaya ve Genel Yayın Yönetmenimiz Naif Karabatak’la bir süre sohbet etti.

Bugün yapılacak AK Parti Merkez İlçe Kongresi için ilimize gelen AK Parti Adıyaman Milletvekili Dr. Salih Fırat, kongrenin uyum içinde tamamlanacağını umduğunu belirtti. AK Parti’de birlik içinde kongrelerin yapıldığını belirtti.

Gazetemizin önceki günkü manşetinde yer alan, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın gündeme getirdiği, Koçali Barajı nedeniyle o bölgede yaşayan insanların akıbetinin ne olacağı sorusu üzerine, AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, şunları söyledi;

“Türkiye bir hukuk devletidir, kurumları, kuruluşları vardır. Bir işlem yapıldığında, bir yatırım yapıldığında, ondan olumlu-olumsuz etkilenenlere ne yapılıyorsa, Koçali Barajında da durum böyledir. Her yatırım için, yeni bir yasa çıkmaz, her baraj için farklı bir işlem yapılmaz. Orada istimlak edilecek alanlar istimlak edilecek ve vatandaşın hiçbir hakkı gasp edilmeyecek, hiçbir vatandaşımız sokağa atılmayacak. Bu konu, kurumların normal olarak yaptığı işlemlerdir, sanki bir hak gaspı varmış, sanki vatandaş mağdur edilecekmiş gibi davranılması anlaşılır gibi değil” dedi.

Fırat, Koçali Barajından etkilenecek vatandaşların yabancılık çekmeyecekleri bir yerde tarımsal iskanlarının sağlanması için çalışmaların sürdürdüğünü, istimlak edilecek alanlarla ilgili de ödemelerin süresi içinde ödeneceğini belirterek, “Koçali Barajından dolayı bir mağduriyetin olması söz konusu değildir” dedi.

 

Umut Oran meclise taşımıştı

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, bölgeye zenginlik getirecek Koçali Barajı için arazilerini feda eden köylülerin tarımsal iskanlarını da aynı bölgede yapılması amacıyla konuyu TBMM’ye taşıdı.

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’a da mektup yazarak bu köylülerimizin durumları hakkında bilgi isteyen CHP’li Umut Oran, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na cevaplaması için yazılı soru önergesi verdi.

Umut Oran önergesinde, “Adıyaman ilimizde inşa edilecek Koçali barajı ile 177 bin 610 dönümlük zirai alan sulanacak, kentin 2050 yılı içme suyu ihtiyacının karşılanması için yıllık 31,5 milyon metreküp su temin edilecek.

Bu kapsamda, Koçali baraj gölü suları altında kalan Bağlıca, Gökçay, Çatal Ağaç, Doğanlı, Ağaçkonak ve Varlık köylerinde yaşayan vatandaşlarımızın tarımsal iskan taleplerine ilişkin olarak il valiliği ve bağlı il müdürlüklerince yapılan çalışmalar nelerdir?

5543 sayılı İskan Kanunu’nun ‘tarımsal iskan’ düzenlemeleri doğrultusunda Adıyaman’da belirlenmiş bir mahal, alan var mıdır, burası neresidir?

Bu köylerde yaşayan vatandaşların, sosyolojik yapının da gereği olarak yabancılık çekmeyip, rahat uyum sağlamaları amacıyla yine Adıyaman sınırları içerisinde tarımsal iskanları sağlanacak mıdır?

Arazilerini Koçali barajının yapılması için feda eden köylülere, yine bu barajın sularıyla sulanacak tarımsal arazilerden verilerek aynı bölgede tarımsal iskanlarının yapılması mümkün müdür, bunun için hangi çalışmaları yürütmektesiniz?” ifadelerini kullandı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu