Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

HDP’den Gülten Kışanak Açıklaması

28 Ekim 2016 Cuma, 09:09

HDP’den Gülten Kışanak Açıklaması

 

Adıyaman HDP Başkan ve üyeleri  Gülten Kışanak’ın gözaltına alınmasına tepki göstererek, basın açıklaması düzenledi.

Adıyaman HDP İl Eş Başkanı M. Selim Özbek, yaptığı açıklamada, “7 Haziran seçimlerinde açığa çıkan halkın iradesini, tanımayarak kayıp ettiği iktidarı elde etmek için darbe mantığı ile 1 Kasım’da yeniden seçime gidildi her 2 seçim boyuncada muhaliflere saldırarak, özelde de HDP’ye ve kürt  halkının kazanımlarına saldırarak iktidarını elinde tutmaya çalıştılar. Yine HDP mitinglerini bombalayarak Ankara katliamı, Suruç katliamı gerçekleştirildi, HDP il binaları bombalandı. Çalışanları ve tüm yöneticileri tutuklandı 2 seçim dönemini yaşadık” dedi.

Kürt halkının kazanımlarını yok etmek için topyekûn bir savaş yürütüldüğünü iddia eden Özbek, şunları kaydetti:

“Bu savaşta onlarca yok edildi, 3 yüz bin insan göç ettirildi cenazeler haftalarca sokakta karın altında bırakıldı. Katledilen kadınların bedenleri çırılçıplak teşhir edildi. 2 yıldır sürdürülen bu savaş her gün en az 10 insan öldürülüyor. Kürt halkının kazanmış olduğu belediyelere kayyum atanarak halkın iradesine el konuluyor, halkın doğru haber almasını engellemek için TV’ler radyolar, gazeteler, dergiler kapatıldı, gazeteciler tutuklandı.  Aydınlar ve demokratlar susturuldu yetmedi 2 gündür neredeyse tüm bölgede internetler kesildi. Sosyal medya da bile farklı bir muhalif sese tahammülleri olmadığı için toptan interneti ve iletişimi kestiler. Diyarbakır Büyükşehir belediyesi başta olmak üzere demokratik kitle örgütlerine kurumlarına, yapılan baskınlar devam ederken Büyükşehir Belediye eş başkanlarının evleri başta olmak üzere yöneticilerin ve siyasetçilerin evlerinde aramalar saatlerce sürdürülmüş, Diyarbakır Büyükşehir eş başkanlarımız Gülten Kışanak  Fırat Anlı gözaltına alınmış ve ayrıca hala gözaltı devam etmektedir”

 

Vatandaşlardan Tepki

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım ve partililer parti binası önünde Diyarbakır Eşbaşkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Polis ekipleri geniş güvenlik önlemi aldı. Basın açıklamasına yaklaşık 60-70 kişi katıldı. HDP Eşbaşkanı Selim Özbek’in basın açıklamasının ardından HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, konuştu. Bu sırada bazı vatandaşlar açıklama yapan Milletvekili Yıldırım ve partililere tepki gösterdi. Sivil polisler sözlü tepki gösteren vatandaşları olay yerinden uzaklaştırdı.  Basın açıklaması olaysız şekilde sona erdi.(İHA-PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz