Siyaset

“Eller semaya yükselmeli, Kandil’e değil”

Başbakan Davutoğlu’dan Baydemir’e Tepki

“Eller semaya yükselmeli, Kandil’e değil”

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir’in ‘Ceylanpınar’da uykusunda katledilen polisler kardeşimizdir’ açıklamasını eleştirerek, “Dün, TBMM kürsüsünden konuşan HDP Sözcüsüne de hatırlatırım, Biz o seslenişi bütün bir milletle yapa yapa bugünlere geldik ama sizlerin eli semaya yükselmeli, Kandil Dağı’na yükselmemeli. Önce onu öğrenin” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti Genel Merkezi’nde  ‘Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, 12 yıllık birikim içinde rövanşist bir yaklaşım içinde olanlarla AK Parti’nin hiçbir şey konuşmayacağını belirterek, “Varsa farklı görüşler de beyan edilenlere, muhafaza edilmek suretiyle Türkiye’yi hükümetsiz bırakmama adına atılacak adımlar konusunda da her türlü olumlu tavrı sergileriz. Milletimizin biz bir irade beyan ettik ama bizim seçtiklerimiz bu irade beyanının gereğini yapmadı dedirtmeyeceğiz. Yani, Türkiye’de 7 Haziran sonrası bir hükümet ortaklığı kurma gerekliliğinin üzerimize düşen vecibelerini yerine getireceğiz ama sonunda sizleri 81 ilimizin başkanını bayramda da aradığım da söyledim gibi AK Parti kadroları her türlü senaryoya hazır olarak dimdik ayakta bekleyecek. Tam biz bu görüşmeleri yaparken ve Türkiye’de son derece olumlu bir atmosfer içinde yeni bir siyasi anlayış oluşmuşken, Türkiye’nin 13 yılda gerçekleştirdiği istikrar ve huzur ortamını bozmak, özgürlük güvenlik dengesini güvenlik aleyhine ortadan kaldırmak için bazı karanlık odaklar harekete geçti. Birileri bize Bayramı haram kılmak isterim. (Son Kurban Bayramı’nda Kobani olayları) Bayramı bize fazla görmüştü. 197 bin Kobani’den gelen kardeşimize kucağımızı açtığımız halde bunu yapmışlardı. Şimdi de Ramazan Bayramı’nın bitmesini beklediler ama bu sefer şer odakları üç maşayı kullanarak Türkiye’de karanlık dönemi başlatmak istediler. Şunu hesap ettiler, ‘bir yönetim boşluğu var dolayısıyla ortalığı karıştırmanın vaktidir’ diyerek birileri bu hesabı yaptı ve üç maşayı aynı anda kullanmaya karar verdi. Maşaların birincisi DEAŞ’tı. Sadece bir terör tehdidi olarak değil, belki de asırlarca derin medeniyetimizin temeli olan inancımızı bütün dünyada karalamak için insanlık dışı görüntülere yer veren bu örgüt herşeyden önce İslam’da savaş açmıştır” şeklinde konuştu.

“Şimdi gelinen nokta bizim 3-4 sene önce söylediğimiz tedbir noktalarıdır” diyen Davutoğlu, “Bu terör örgütü Suriye, Irak’ta hayat alanı buldu. Başkonsolosluk mensuplarımızı rehin aldı. Bu sefer Suruç’ta 32 vatandaşımızı katletti bu örgüt.

Ben hemen ertesi günü Şanlıurfa’da hastalarımızı ziyaret ettim, döndüğümde alınacak tedbirleri konuşurken bu kez ikinci maşa devreye girdi. PKK ve Adıyaman’da bir askerimizi şehit ettiler. O günden bugüne verdiğimiz bütün şehitlere Allah rahmet eylesin. Bugün de verdiğimiz şehitlerin acısı yüreğimizdedir” açıklamasında bulundu.

 

TBMM Kürsüsüne Çıkıp Barıştan Bahseden HDP Temsilcileri Var Ya Önce Bunun Hesabını Versinler

Davutoğlu, “Bu sefer PKK üzerinde eşzamanlı olarak çalışma yürürken üçüncü maşa ortaya çıktı. Suruç’ta katledilen bir vatandaşımızın cenazesini bahane ederek İstanbul’da yüzleri maskeli elleri silahlı şekilde gösteri yapmaya kalktılar. O zaman aylardır zaten her türlü senaryoya hazırlıklı olan güvenlik birimlerimizin gerekli hazırlıkları talimatını verdik. Bardağı taşıran son nokta bir sabah erken bir vakitte iki polisimiz Ceylanpınar’da enselerinden vurularak şehit edildiler. Hani hala TBMM kürsüsüne çıkıp barıştan bahseden HDP temsilcileri var ya önce bunun hesabını versinler, verecekler.

 

Birileri Piyonları Birer Birer Sahneye Sürüyor

Birilerinin piyonları birer birer sahneye sürdüğünü belirten Davutoğlu, “Diyarbakır’da kaza ihbarı geliyor bir trafik polisine ve bir pusuyla orada polisimiz şehit ediliyor. Birileri piyonları sahneye sürüyor. Onun üzerine kararı verdik, piyonlar değil arkasındaki şahlar vezirler hedef edinilecek dedik ve o gece eşzamanlı olarak PKK’nın merkezlerine, DHKP-C ve DEAŞ’a operasyon yapma kararı aldık” dedi.

 

Sizler Terör Gladyosunun Unsurlarısınız

Operasyoların eşzamanlı olarak başlatıldığını anlatan Başbakan Davutoğlu, “Haddini bilmez eş başkanlardan biri bütün bu oyunlar diyor Saray senaryosu diyerek Cumhurbaşkanlığı makamına hakaret etmeye cüret ediyor. Buradan sesleniyorum, Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı makamı da bütün makamlar da anayasal sistem içinde yüce bir görev ifa etmektedir ama sizler  terör gladyosunun unsurlarısınız. PKK’nın soğuk savaş döneminde kimler tarafından niçin kullanıldığını iyi biliriz” diye konuştu.

Operasyonlar başladıktan sonra muhalefet parti liderlerini aradığını belirten Davutoğlu, “Sayın Bahçeli ve Kılıçdaroğlu’na bir kez daha teşekkür ediyorum. Bu mesele bir parti meselesi değildir, bu mesele bütün milletin omuzlaması gereken bir meseledir. HDP’ye neden gidilmedi? Dedim ki önce aynaya bakın, ben size tabandan farklı sesler gelmesine rağmen koalisyon görüşmeleri çerçevesinde gittim. AK Parti ile asla olmaz dediğiniz halde geldim ama teröre ve Türkiye’ye karşı başlatılan 3 maşalı kapsamlı saldırıya karşı tavır almayanlarla konuşacak birşeyimiz olmaz” ifadelerini kullandı.

 

Baydemir’in Açıklamalarını Eleştirdi

HDP Şanlıurfa milletvekili Osman Baydemir’in ‘Ceylanpınar’da uykusunda katledilen polisler kardeşimizdir’ açıklamasını hatırlatan Davutoğlu, “Dün, TBMM kürsüsünden konuşan HDP Sözcüsü de hatırlatırım, Biz o seslenişi bütün bir milletle yapa yapa bugünlere geldik ama sizlerin eli semaya yükselmeli, Kandil Dağı’na yükselmemeli. Önce onu öğrenin” ifadelerini kullandı.

Başbakan Davutoğlu, AK Parti teşkilatlarına dimdik ayakta durmaları, halkla temas ve faaliyetlerin artırılması, sivil toplum kuruluşları ile biraraya gelinmesi ve Doğu’dan Batı’dan Kuzey’den Güney’den karşılıklı ziyaretlerle Türkiye’nin bölünemeyeceğini her fırsatta herkese gösterilmesi konusunda talimat verdi. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı