Siyaset

“Daiş Türkiye’de Taban Bulamadı”

Bülent Arınç’tan Işid’le İlgili Önemli Açıklamalar

“Daiş Türkiye’de Taban Bulamadı”

 

Adıyaman Valiliği ve Adıyaman Özel İdare Müdürlüğünün Temel Atma Töreninde Konuşan Eski Meclis Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç:  “Avrupa’nın En Önemli Ülkesinden Daiş’e Katılım Türkiye’nin İki Mislidir. Daiş Türkiye’de Taban Bulamadı. Dünyanın 76 Ülkesinden Daiş’e Katılım Var. Daiş’e Katılım Yapacak 13 Bin Kişiyi Yakalayarak Ülkelerine İade Ettik” dedi. Arınç, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş hakkında övgüyle bahsetti. Arınç, “81 ilin valililerin içerisinde Adıyaman Valisi Türkiye genelinde en başarılı 5 vali içerisindedir.”

Adıyaman Valiliği ve İl Özel İdare binalarının temel atma töreninde konuşan eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, terör örgütü IŞİD’le ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Eski TBMM Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, eski DSİ’nin yerine yapılması planlanan hükümet binası ve özel idare binasının temel atma törenine katıldı. Bülent Arınç, konuşmasında IŞİD ve Adıyaman’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Arınç, konuşmasının başında Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş’ın Türkiye’deki en başarılı 5 validen biri olduğunu belirterek, yeni binanın hayırlı olması temennisinde bulundu. Arınç, terör örgütü IŞİD konusunda da önemli açıklamalarda bulunarak, Adıyaman’ın teröre yataklık yapmadığını ve Adıyaman’a kefil olduğunu söyledi.

 

Adıyaman’ın Terörle Anılmasını Hakaret Kabul Ediyorum

Arınç, Diyarbakır, Suruç ve Ankara bombacılarının Adıyaman nüfusuna kayıtlı olmasından dolayı tüm Adıyaman halkının suçlanamayacağını vurgulayarak, “Maalesef son günlerde Adıyaman’ın ismi terörle yan yana anılmaktadır. Bu çok büyük bir haksızlıktır. Bu Adıyaman’a karşı yapılmış, bunu hakaret olarak kabul ediyorum ve bunu yapanlara misli ile iade ediyorum. Sadece bu son olayların müsebbiplerinden birkaç tanesinin, Adıyaman’da şu veya bu kadar oturmuş olmasının, bir çay ocağı çalıştırmış olmasının, bir bilme ne kişilerle ilişki kurmasının, Adıyaman’a bir suç olarak yüklenmesini benim vicdanım kabul etmiyor; bunu kesinlikle reddediyorum; Adıyaman buna layık değildir” dedi.

 

Bir Avrupa Ülkesinden Daiş’e Katılım Türkiye’nin İki MislidirDais-Turkiyede-Taban-Bulamadi-(8)

Bülent Arınç, DAİŞ’e katılımları sadece Türkiye’den varmış gibi göstermenin doğru olmadığını belirterek, “Geçmişte El-Kaide bağlantısını bildiğimiz; Irak diye başlayan, Şam’ı da içerisine alan bir terör örgütü haline geldi. Bunlara sadece Türkiye’den katılım yok. Ülkelerin ismini maalesef veremeyeceğim. Ülkelerin ismini verirsek bu dış politikada yanlış bir şey olur. Avrupa’nın en önemli ülkelerinden birisi, Avrupa’nın tam ortasında ki bir ülkeden, DAİŞ’e katılanların sayısı Türkiye’den katılanların sayısının iki mislidir. Hamd olsun bizdeki Sünni İslam anlayışı kesinlikle IŞİD’ın veya DAİŞ’in sahip olduğu inancı reddediyor” diye konuştu.

Bülent Arınç, terör örgütü DAİŞ’in Türkiye’de taban bulamadığının altını çizerek, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, imamlarımız, vaizlerimiz, hocalarımız, hiçbir zaman telkin ettikleri, tebliğ ve irşadını yaptıkları İslam, IŞİD’in çiçeğine su dökecek şekilde değil, zehir dökecek noktadadır. Bizde taban bulamadı DAİŞ, bulamaz da Allah’ın izniyle. Biz 78 milyonuz. İnanın Türkiye’den katılanların sayısı milyonda bir mesafesindedir. Bu kadar da insan kandırılmış olabilir. Kimisi liderlikle, kimisi cennet sevdasıyla, kimi parayla, kimisi aşkla, kimisi başka şeyle” ifadelerini kullandı.

 

Daiş’e Katılacak 13 Bin Kişiyi Ülkelerine İade Ettik

Bülent Arınç, dünyanın 76 ülkesinden terör örgütü DAİŞ’e katılım olduğunu kaydederek, “76 ülkeden DAİŞ’e katılım var. Sadece Türkiye’yi göstererek Türkiye’yi suçlu ilan etmek kolay bir şey değil. Asya’nın en ucundan Avrupa’nın en Kuzeyi’ne kadar, Amerika ülkelerine kadar. Biz onlara şunu söyledik. ‘Bize istihbarat bilgisi verin.’ Çünkü Türkiye’ye yılda 34 milyon turist giriyor. Turist pasaportu ile gelen bir insan hakkında bizim bildiklerimiz yeterli olmayabilir ama siz bunları uçağa koymayacaksınız. DAİŞ’e katılacağından şüphe ettiğiniz birisi varsa, siz engelleyeceksiniz. Eğer engelleyemediniz ise bize haber vereceksiniz, biz iner inmez onu derbest edeceğiz; bir başka yere geçişine engel olacağız. Türkiye dışına çıkaracağız. Bu şeklide 13 bin kişiyi yakaladık ve ülkelerine iade ettik. Ama bize haber vermeyenler; İngiltere’den böyle iki veya üç kız gelmişti. Onları bize gelişlerinden 72 saat sonra bildirdiler. O bize bildirilene kadarda maalesef sınırı geçip gitmişlerdi” diye konuştu.

 

Adıyaman Valisi Türkiye Genelinde En Başarılı 5 Vali İçerisindedir

22.Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş için de şunları söyledi;

“Özellikle sayın valimize tebriklerimi ve takdirlerimi sunmak istiyorum. Bu tür vesileler ile Adıyaman’a gidip geldim. Yapmış olduğu hizmetleri dosyalarından ve Milletvekili arkadaşlarımızın da söylemlerinden takip ediyorum. 81 ilin valililerin içerisinde Adıyaman Valisi Türkiye genelinde en başarılı 5 vali içerisindedir. Bizde taktir ediyoruz Vali Mahmut Demirtaş’ı haklı ile bütünleşen kurumlar ile çok iyi çalışmalar yapan vizyon sahibi her günün Adıyaman’a yeni bir şeyler katmak için gayret eden uyumlu inançlı olarak hizmetlerini götürüyor. Darısı bütün illerimizin başına diyorum Mahmut Demirtaş ve ekibine başarılar diliyorum”

 

Son yıllardaki yatırımlar göz dolduruyor

Belediye Başkanı Hüsrev Kutlu ise konuşmasında, şu anki mevcut binanın yerinin altını otopark, üstünü de meydan olarak düzenleyeceklerini ifade etti.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın konuşmasında, AK Parti iktidarıyla birlikte dev yatırımlar yapıldığını belirterek, yatırımların artarak devam etmesi için istikrarın zedelenmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Son yıllarda Adıyaman’ın tarihinde görmediği çok önemli yatırımlara ev sahipliği yaptığını belirten Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş ise, “Son dönemlerde tarım, sulama, sağlık, spor ve eğitim gibi birçok alanda yapılan yatırımlarla adeta göz doldurmaktadır. Bugün de temelini atacağımız bu önemli yapıyla Adıyaman’ın bir asırlık geleceğini inşa ediyoruz. Adıyaman’ı 2023’lere ve 2071’lere bu önemli yatırımlar taşıyacaktır. Adıyaman, 1 Aralık 1954 yılında vilayet oldu ve 17 yıl boyunca vilayet hizmetlerini o dönemki Kaymakamlık binasında verdi. Mevcut Hükümet Konağı 1971 yılında hizmete girdi. 44 yıldan beri de bu binada siz Adıyamanlı hemşerilerimize hizmet verilmektedir. 2011 yılında teftiş için Adıyaman’a gelmiştim. O dönemde mevcut Valilik Binasını görür görmez o yapının bu güzel şehre yakışmadığı kanaatine vardım. Adıyaman’da göreve başladıktan sonra ele aldığımız ilk konu yeni hükümet konağı projesi oldu ancak bazı sebeplerden dolayı temeli ancak bugüne kısmet oldu” dedi.

Yeni Hükümet Konağının şehrin kimliğine, mimarı yapısına uygun, örnek bir bina olarak inşa edeceklerini ifade eden Vali Demirtaş, “Bu binanın tamamlanmasıyla vatandaşlarımızın mağduriyetini önlemek amacıyla dağınık halde bulunan birçok kurumu tek bir hizmet noktasında toplayacağız. İhale bedeli yaklaşık 48.000.000 TL olan Hükümet Konağımız 25.000 m2 arsa üzerine inşa edilmektedir. Binanın kapalı alanı yaklaşık 53.000 m2, oturma alanı ise 17.000 m2 olacaktır. Ayrıca Yeni Hükümet Konağımız, bünyesinde bulunan 400 araçlık kapalı otopark, 400 kişilik konferans salonu, toplantı salonları, birçok sosyal donatısıyla vatandaşlarımızın rahat bir hizmet almasına yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu eşsiz yapının şehrimize ayrı bir değer katacağına inancım tamdır” dedi.

İçişleri Bakanlığının son yıllarda Adıyaman’da il ve ilçe Emniyet Müdürlüğü hizmet binaları ile Polis Lojmanları olmak üzere çok önemli yatırımları bulunduğunu belirten Vali Demirtaş” Bunlar gibi daha nice yatırımlarla Adıyaman’a ve Adıyamanlılara layık olan hizmetleri sunmaya çalışıyoruz. Bütün çabamızı, vatandaşlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek için harcıyoruz. Bütün bu yatırımları, halkımıza daha iyi hizmet götürmek için yapıyoruz. Biz biliyor ve inanıyoruz ki Adıyaman, hizmetlerin en güzeline, yatırımların en değerlisine layık. Bu nedenle bizler, gecemizi gündüzümüze katarak, dur-durak bilmeden çalışmaya, şehrimizi daha da yaşanabilir bir düzeye getirmek için uğraşmaya devam edeceğiz. Temelini atacağımız yeni Hükümet Konağı ve İl Özel İdaresi Hizmet Binasının ilimize hayırlı olmasını diliyor, yoğun programları arasında katılımlarıyla bugün bizleri onurlandıran kıymetli Meclis Başkanımıza, her yatırım ve hizmette olduğu gibi bu projenin de yatırım programına alınmasında katkıları olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza, İçişleri Bakanımıza, Çevre ve Orman Bakanımıza, İlimiz Milletvekillerine, Belediye Başkanımıza, emeğini hiç esirgemeyen mesai arkadaşlarıma ve desteğini her zaman hissettiğimiz siz saygıdeğer Adıyamanlı hemşerilerime teşekkür eder, şükranlarımı arz ediyorum” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı