Siyaset

“Çözümün muhatabı milletimizdir”

AK Parti Adıyaman Milletvekili Halil Fırat:

“Çözümün muhatabı milletimizdir”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, çözümün ve huzurun partisi olduklarını belirterek, “AK Parti Türkiye’nin partisi olduğunu bir kez daha gösterdi. Her ilden, her ilçeden oy aldık. Çözüm sürecinin mimarı AK Parti’dir ve geleceği de AK Parti’ye bağlıdır. Bu istikrarlı güçlü hükümet, biriken sorunların hepsini bir bir çözecektir” dedi.

Gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulunan AK parti Adıyaman milletvekili İbrahim Halil Fırat, çözüm sürecinden, başkanlık sistemine, Anayasa değişikliğinden terör olaylarına kadar birçok konuya değindi.

“Çözüm Süreci devam edecek ama muhatabımız sürecin 3 yıl önce başladığı muhataplar değildir” diyen Fırat “O muhataplar, HDP ve PKK ekseniydi ama HDP ve PKK, bu muhataplığı maalesef istismar etti. Bir daha bir istismar yaşamak istemiyoruz. Bizim artık Çözüm Süreci’nde muhatabımız Edirne’den Hakkari’ye kadar bütün halktır. Türk’üyle, Kürt’üyle, Laz’ıyla Çerkez’iyle Alevi’si yle Sünni’siyle bütün bir halktır. Bu ülkenin yurttaşı herkes Çözüm Süreci’nin muhatabıdır. Kürt meselesinde ‘Çözüm Süreci’ dediğimiz zaman sadece Kürtleri ilgilendiren, Kürtlerle alakalı süreçten bahsetmiyoruz. Bütün Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarını ilgilendiren süreçten bahsediyoruz.” Dedi.

Çözüm süreci için PKK’nın kesinlikle artık silah bırakması hatta silahları yer altına gömüp üzerine de beton dökmesi gerektiğini belirten vekil Fırat “Bunun yanı sıra dağdaki insanlar da artık inip güvenlik güçlerine teslim olmalıdırlar. Eğer amaç barış, huzur ve kardeşlik ise bunlar şart. Biz AK Parti olarak çözüm sürecinin bu şekilde devam etmesi taraftarıyız” dedi.

 

Anayasa Değişikliği İçin Destek Bekliyoruz

AK Parti Adıyaman Milletvekili İbrahim Halil Fırat, “Anayasayı çağın ve toplumun ihtiyaçlarına, beklentilerine göre yeni baştan değiştirmek bu meclisin en temel görevi ve önceliği olmalıdır” dedi.

“Biz 7 Haziran seçimlerinde halkın mesajını iyi ve doğru okuduğumuz için tekrar halkın teveccühüne mazhar olduk” ifadesini kullanan AK Parti Adıyaman Milletvekili Fırat, yeni dönemde ekonomik ve sosyal gelişmenin eş zamanlı gerçekleştirilmesi, aynı zamanda devletin bekası ve milletin varlığının sürdürülmesi için çabalarının olacağını aktardı.

Yeni anayasa ve başkanlık sistemiyle ilgili görüşleri sorulan Fırat, “Bence parlamenter sistemin arızası bu dönemde görülmüştür. O nedenle bireysel hak ve özgürlükleri genişleten, geliştiren, krizlerin, kaosların nedeni olmayan yeni bir anayasaya, sivil ve demokratik bir anayasaya ihtiyaç var” diye konuştu.

Türkiye’ye yeni bir anayasanın gerekliği olduğunu belirten Fırat, “Demokratik mekanizmaların etkin bir şekilde çalışmasını sağlayacak, demokratik kültürü ve uzlaşma kültürünü özellikle öne çıkartacak sivil, demokratik, katılımcı bir anayasaya ihtiyaç olduğunu görüyoruz” dedi.

Fırat “Ama anayasanın en temel önceliği istikrarı sağlıyor olmasıdır. Ne yazık ki mevcut anayasa istikrarı sağlamaya yetmedi. Ben istikrarı sağlayacak yeni düzenlemelerin anayasada yer alacağına inanıyorum. Her şeye ‘hayır’ diyen bir muhalefet anlayışının Türkiye’ye bir yararı olmadı, kendi partilerine de bir yararı olmadığı bu geçtiğimiz dönemde görülmüştür” görüşünü dile getirdi.

 

Başkanlık Sistemi Gelecek

Başbakanlık siteminin gelmesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan AK Parti Adıyaman Milletvekili Fırat,1 Kasım’da AK Parti’nin büyük bir zafer kazandığını söyledi.

7 Haziran’daki seçimin Başbakanlık Sistemi’nin ülke için elzem olduğunu ortaya koyduğunu vurgulayan Fırat şöyle konuştu:

“Başkanlık Sistemi Türkiye için gerekliliktir. Türkiye gibi büyük bir ülkede istikrar bakımından Başkanlık Sistemi lazımdır. Eğer 7 Haziran Başkanlık seçimi olsaydı 1 Kasım olmazdı. Seçim biter ülkeyi kimin idare edeceği belli olurdu.”  Başkanlık Sistemi denilence insanların aklına Amerika’daki federal sistemin geldiğine dikkati çeken Fırat,  şöyle devam etti: “İnsanlar ‘Kopma olur mu?’ diye düşünüyor ama biz üniter yapıdan vazgeçmiyoruz. Bizim sistemimizde aynı mahalli idareler devam edecek. Türkiye Başkanlık Sistemine er ya da geç geçecek. Zira Başkanlık Sistemi Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan için değil, Türkiye için lazım olan bir sistemdir. Başkanlık Sistemi demokrasiye, şeffaflığa çok daha uygundur”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu