Siyaset

“CHP’nin iki raporu çelişkili”

Düğüne giderken rapor hazırlamışlar

“CHP’nin iki raporu çelişkili”

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, CHP’li vekiller tarafından Adıyaman ve IŞİD ilişkisi üzerine yazılan iki rapordaki tutarsızlıkları ortaya döktü. Boynukara, raporlarda PKK’nın kullandığı örgüt ağızı ve argümanın yer aldığını belirtti. Boynukara, raporu Umut Oran’ın kaleme aldığını, Oran’ın Adıyaman’a düğüne geldiğini ve düğündeyken nasıl rapor hazırladığını merak ettiğini söyledi.

Kanal A ekranlarında Türkiye’nin Seçimi programına konuk olan AK Parti Adıyaman Milletvekili Adnan Boynukara, CHP’nin Adıyaman raporlarına ilişkin çarpıcı detayları aktardı.

İşte Boynukara’nın açıklamasında öne çıkan başlıklar:

“Şu an Adıyaman ve IŞİD konusunu işleyen iki ayrı rapor denilen metin var. Rapor denilir mi denilmez mi okuyunca insan anlıyor. Birincisi CHP’nin eski Milletvekili Umut Oran’ın yazdığı bir metin. Umut Bey 26-27 Haziran’da Adıyaman’a gittiğini ve oradaki gözlemlerini bir rapor halinde yazıp hem medyaya servis etmiş hem de sanırım CHP yönetimi ile paylaşmış. Umut Bey’in bildiğim kadarıyla Adıyaman’a -farklı bir bilgi varsa düzeltirler- gidiş sebebi bir düğün. Adıyaman İstanbul uçakları da her gün öğlen iniyor ertesi gün öğlen dönüyor gibi. Sistem o şekilde. Toplam orada Adıyaman’da kaldığı 2 gün gibi görünüyor ama kaldığı 1 gün. Düğüne gelmiş düğünden nasıl bir araştırma yapıp bir rapor çıkarmış bilmiyorum. Onu kendisine sormak lazım.”

 

Bu geçiş teknik olarak mümkün değil

“İkincisi de CHP Milletvekillerinin. Veli Ağababa Başkanlığındaki bir ekibin ve Adıyamanlı CHP’li bir avukatında içinde olduğu bir heyetin hazırladığı iki rapor var. Ben rapor denilen bu iki metni de okudum. İleriye sürülen bazı iddialar var. Birinci iddia, Suriye’den ambulansla yaralıların getirildiği ve bu ambulansların Suriye’ye tekrar dönerken IŞİD’e katılan militanları götürdüğü 20 lira karşılığında bu transferin yapıldığı yazılıyor. Adıyaman bir sınır ili değil. Adıyaman’a gelen herhangi bir ambulans yok. Bunlar genellikle PYD ve ÖSO yaralılarını taşıyan ambulanslar. Adıyaman’a gelip giden ambulans söz konusu değil. 20 lira geçiş nasıl bir rakam çıkarmışlar bilmiyorum onu da. Teknik olarak bu bence mümkün olmayan bir konu. Hatırlıyorsanız Suriye savaşının ilk yıllarında da Hatay merkezli bu ambulans konusu sürekli işlenmişti. Ambulanslarla silah götürüldüğüne ilişkin. Bence bu ambulansların insani yardım müdahalesini engellemeye yönelik bir kara propaganda.”

 

Kapalı çay ocağı üzerinden kampanya

“Diğer bir konu, yerel kolluğun ve mülki idare amirlerinin herhangi bir şey yapmadığına ilişkin. Ben ilin valisi ile de emniyet müdürüyle de ve diğer kolluk birimleri ile de görüştüm. Kendilerine gelen en ufak bir bilgi kırıntısını dahi takip edip, önlem almaya çalıştıklarını gördüm. Medyaya bir de şöyle bir konu yansıyor. Bir çay ocağından bahsediliyor. Bu çay ocağı benim aldığım bilgilere göre 3 ay faaliyet göstermiş ve 2014 ocağında evrak eksikliğinden kaynaklı kapatılmış. Toplam 3 ay açık kalmış bir çay ocağı üzerinden kampanya yürütülüyor. Bu çay ocağı ile ilgili Adıyaman’da bir soruşturma süreci devam ediyor. Dile getirdikleri diğer bir konu bunlar camilerde örgütleniyorlar ve gençleri ağlarına düşürüyorlar diye bir iddia var. Şimdi bu tür selefi akımların niteliği Türkiye Cumhuriyeti devletine Dar-ül harp ilan etmeleri ve dolayısıyla camilere karşı olmalarıdır. Düşünce olarak bu pozisyonda olan bu kişilerin camilerden örgütlendiğini iddia etmek tamamen bir bilgi eksikliği.”

 

İki rapordaki çelişki

“Şimdi diğer bir mesele para konusu. Burada iki rapor birbiri ile çelişiyor. Şimdi Umut Bey’in raporundaki ifade şu. “Örgüt elemanları gençlere 6 bin dolar veriyorlar. O şekilde gidiyorlar diyor. Veli Ağababa’nın hazırladığı raporda ise çocuklar ailelerini zorluyorlar. Evlerini, arabalarını, altınlarını satıyorlar ve öyle gidiyorlar.” böyle bir çelişki var.  Özellikle iki raporda da Adıyaman açısından sıkıntılı olan kısım şu; Alevi köylerinde IŞİD tehdidi ile ilgili nöbet tutulduğuna ilişkin bir iddia var.”

 

CHP’nin raporunda PKK’nın argümanı

“Daha ileri gidiliyor. Bence en kötüsü raporun son cümlesi. Bence çok tehlikeli bir cümle. Görüştükleri Alevilere atfen söylenen bir söz. “Eskiden devlete karşı nöbet tutardık şimdi IŞİD’e karşı tutuyoruz.” Adıyaman’daki Aleviler devletine bağlı, yurtsever, vatansever insanlardır. Ben bugüne kadar hiç böyle bir şey duymadım. İlk defa raporda okudum. Raporu okuduktan sonra bir kaç yere taziyeye gittim. Bir cemevine de taziyeye gittim. Cemevi gayet kalabalıktı. Pazartesi günü de içinde Alevi dedelerinin de olduğu kanaat önderlerinin olduğu bir grupla görüştüm. Ben bu toplantıda bunu okudum. Bakın size atfen böyle bir şey söyleniyor. Oradakilerin hepsi bunu yalanladılar. Sayın Adıyaman Valisi devreye girdi. Ayrıca da Adıyaman’daki Alevilerin devletle bir sorunu yok. Bu cümle örgüt ağızı. PKK terör örgütünün kullandığı bir argüman ve bu argüman maalesef CHP raporunda.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı