Siyaset

Cemiyetlerden Köse’ye Tepki

Cemiyetlerden Köse’ye Tepki

Eski Milletvekili Şevket Köse’nin basın mensuplarına yönelik yapmış olduğu açıklamalara Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti ve Adıyaman Faal Gazeteciler Cemiyet başkanlarından sert tepki geldi.

CHP 23. dönem Adıyaman milletvekili Şevket Köse’nin basın mensuplarına yönelik iddialarına ilişkin bir açıklama yapan Adıyaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Zeki Dişkaya, Köse’den bu ithama muhatap olan basın mensuplarının ismini açıklamasını isteyerek, aksi halde hukuki yollara başvuracaklarını dile getirdi.

Dişkaya, “CHP milletvekili Şevket Köse’nin Adıyaman basını ile ilgili yapmış olduğu açıklamalar son derece üzücüdür. Geçmişte hekimlik yapan ve bir dönem milletvekilliği yapan, kibarlığı ile bildiğimiz Köse’nin böyle bir açıklama yapması bizleri son derece rahatsız etmiştir. Şevket Köse kimleri yemeğe götürdüyse, kimlere para verdiyse bunun bizim lügatimizdeki adı; şerefini ve kalemini satmaktır. Sayın Köse’de eğer söylediği gibi böyle bir şeye alet olmuşsa o da bu şerefi ve kalemi de alan kişidir. Bu satıcıyla alıcı arasında cereyan eden bir hadisedir. Bizim ilkelerimize göre de bu bir suçtur. Aslında bu konuyu hukukçularımızla da görüşeceğiz ve dava hakkımız baki kalma şartıyla beklide bu konuyu yargıya taşıyacağız. Ancak biz yargıya gitmeden, Köse’den süratle bu satın aldıklarının kimler olduğunu adı ve soyadıyla birlikte kamuoyuyla paylaşmasını istiyoruz. Eğer bu açıklama gelmese topyekûn bir camiayı suçlama hakkını kimse Köse’ye vermez. Köse kendinde böyle bir hak bulursa biz de ona gereken cevabı şiddetli bir şekilde veririz” diye konuştu.

Dişkaya, Şevket Köse’nin bu kişileri deşifre etmemesi durumunda, görevini şerefiyle, onuruyla ve alın teriyle yapan, millet ve memleket için gece gündüz koşturan basın mensuplarını da zan altına bıraktığını ve kendilerini de en çok bunun rahatsız ettiğini belirtti.

 

Aslan’dan sert tepki

CHP 23. Dönem Adıyaman milletvekili Şevket Köse’ye ait olduğu iddia edilen açıklamalarla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen AGAD Başkanı İbrahim Aslan, Şevket Köseyi sert bir dille eleştirdi.

Adıyaman’da bazı basın mensuplarının parayla haber yaptığını iddia eden CHP eski milletvekili Şevket Köse’yi sert bir dille eleştiren Adıyaman Faal Gazetecileri Cemiyeti (AGAD) Başkanı İbrahim Aslan, siyasilerin sıkıştığı zaman basını paralı haber yapmakla suçlamasının alışılmış bir hal almaya başladığını söyleyerek, “Eğer böyle bir durum varsa çıkıp isim isim söylemek zorundalar” diye konuştu.

Aslan konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Önceki gün iki gazetemizde birden yayımlanan bir haberde, Adıyaman eski milletvekillerinden CHP’li Şevket Köse’nin Adıyaman basını için “paralı haber yapıyorlar”, “haberimin yayımlanması için yemeğe götürüyorum” gibi açıklamalarda bulunması bütün basın mensuplarını incitmiş ve böyle bir davranışa tenezzül etmeyeceğini adımız gibi bildiğimiz birçok arkadaşımızı zan altında bırakmıştır. Son dönemlerde siyasiler tarafından alışkanlık haline getirilen bu tür söylemelerin altının doldurulmasını istiyoruz. Hiçbir meslekte olmadığı gibi basın mensuplarının içerisinde de hiç kimse sütten çıkmış ak kaşık değildir. Eğer böyle bir davranışta bulunan gazeteci varsa ona bu katkıyı sunan siyasi de onun kadar suçludur. Siyasi madem böyle bir çirkinliğe ortak oluyor, kendisiyle birlikte o kişinin de ismini kamuoyuyla paylaşmak zorundadır” diye konuştu.

Aslan, bundan sonra bu tür söylemlere tepkilerinin daha sert olacağını da sözlerine ekledi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu