Siyaset

Bize bir ‘Bakan’ Olsun

Adıyamanlıların Başbakandan Özel İsteği

Bize bir ‘Bakan’ Olsun

 

Adıyamanlılar, 64’üncü hükümetle talihlerinin açılmasını bekliyor. Adıyaman tarihinde ilk kez bir bakan çıkacağına dair ümitler besleyen Adıyamanlılar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Adıyamanlıların beklentisine cevap vermesini istiyor.

Adıyaman, tarihinde bakan çıkarmayan çok az sayıda ilden birisi. Bugün açıklanması beklenen kabinede Adıyamanlı bir milletvekilinin bakan olması beklentisi, tüm Adıyamanlıları heyecana sevk etti.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün açıklanması beklenen kabinede Adıyamanlı bir bakan olması durumunda, Adıyaman’ın il oluşundan bu yana süren talihsizliği de dönmüş olacak. Bir Yandan Yeni Kabine Hazırlıkları Sürerken, Bir Yandan da 64. Hükümet Programı Kapsamında Yürütülen Çalışmalar Hız Kesmeden Devam Ediyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 64. hükümetin kabinesinde yer alacak isimler için çalışmalarını sürdürüyor. Davutoğlu’nun, parti içi mekanizmaların da devrede olduğu bu süreçte, yeni kabineyi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunması bekleniyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine hükümeti kurma görevini vermesinin ardından parti içi istişarelerini sürdürüyor. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni kabineyi sunmadan önceki hazırlıklarını tamamlıyor. Parti içi istişare mekanizmaları da bu doğrultuda işleten Davutoğlu, Bize-Bir-Bakan-Olsun2-(2)parti içi değerlendirmeleri yaparak listeye nihai şeklini verecek. Başbakan Davutoğlu, haftasonu da dahil olmak üzere çalışmaları sürdürdü.

Davutoğlu’nun hükümet programı kapsamında yürüttüğü çalışmalar da bir yandan sürüyor. Hükümet programı yazımına çok önceden başlayan AK Parti, ekonomi ve siyasi heyetlerde yer alan isimlerle hükümet programı yazımına devam ediyor. Hükümet programı yazımı için kurulan siyasi ve ekonomik heyet, bu kapsamda çalışmalarına devam ediyor. Hükümet programında, reformlara ağırlık verildiği de biliniyor. Yeni açılımlar ve Yeni Anayasa çalışmaları da bu doğrultuda yürüyecek.

Başbakan Davutoğlu’nun yeni kabineyi bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunması bekleniyor. Yeni kabinenin sunulmasının ardından ise Başbakan Davutoğlu, yeni kabinede yer alan isimleri düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna açıklayacak. 64. hükümetin kabinesi, Başbakan Davutoğlu’nun yapacağı kamuoyu açıklamasının ardından netleşmiş olacak.

Pazar günü Meclis Başkanlığı için bir seçim yapılacak ve yapılan seçimin ardından Meclis Başkanı belli olacak. Hemen arkasından da hükümet programı görüşmeleri sürdürülecek ve güven oylaması yapılarak 64. hükümetin programı belli olacak.

Öte yandan, AK Parti’nin 1 Kasım seçimleri öncesi açıkladığı vaatler de halk tarafından karşılığını bekliyor. Başbakan Davutoğlu, kanuni düzenleme gerektirmeyen bütün vaatlerin 3 ay içinde yerine getirileceğini ifade etmişti. Bu kapsamda, yeni kabinenin belli olmasının ardından hayata geçirilmesi gereken ve hayata geçen düzenlemeler de Başbakan Davutoğlu tarafından kamuoyuna açıklanacak. Hükümetin, kapsamlı bir yol haritasıyla bu düzenlemeler için gerekli çalışmaları hız kesmeden sürdürmesi bekleniyor.

 

Adıyamanlıların Bakan Beklentisi

1954 yılında il olan Adıyaman, tarihinde hiç bakan çıkarmayan nadir illerden birisi. 64’üncü hükümet döneminde bu talihsizliğin yenileceğini ve Adıyaman’dan bir bakan çıkacağı umudu zirvede. AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bugün açıklanması beklenen kabine listesinde bir Adıyamanlı bakan olacak mı?

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı