Siyaset

Aydın, TBMM Başkanvekili Oldu

AK Parti’nin Meclis ve Grup Başkan Vekilleri belli oldu

Aydın, TBMM Başkanvekili Oldu

 

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve AK Parti Grup Başkanvekili Av.Ahmet Aydın, TBMM Başkanvekili oldu. Aydın’la birlikte AK Parti’de Ayşe Nur Bahçekapılı Meclis Başkanvekilliği’ne getirildi. Bu, aynı zamanda Adıyaman tarihinde de bir ilk. TBMM Meclis İdare Amiri olarak görev yapan, şimdiki Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu’dan sonra TBMM Başkan Vekili görevini ilk kez Ahmet Aydın üstlenmiş oldu.

Ahmet Aydın ve Ayşenur Bahçekapılı Meclis Başkanvekili olurken, Nurettin Canikli, İlknur İnceöz, Bülent Turan, Naci Bostancı ve Coşkun Çakır da AK Parti Grup Başkanvekilleri oldu.

 

Ahmet Aydın Kimdir?

Ahmet Aydın, 1 Mart 1971’de Adıyaman Kâhta’da doğdu. Babasının adı Mustafa, annesinin adı Zeliha’dır.

Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalında ders programını tamamladı. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelerde radyoloji teknisyeni olarak çalıştı. Serbest avukatlık yaptı.23. Dönemde Adıyaman Milletvekili seçildi. Orta düzeyde İngilizce bilen Aydın, evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Bahçekapılı Kimdir?Manset-Aydin-Tbmm-Baskanvekili-Oldu3-(3)

Ayşe Nur Bahçekapılı, 26 Kasım 1954’te Trabzon Maçka’da doğdu. Babasının adı Hasan Şefik, annesinin adı Şahsene’dir.

Avukat; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Serbest avukat olarak çalıştı. İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri olarak görev yaptı. Türkiye Barolar Birliği Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Sosyal Demokrat Hareket Platformunda Kadın-Eğitim-Hukuk Atölyelerinin İstanbul sorumlusu olarak çalıştı.23. Dönemde İstanbul Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Türkiye-Küba Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanlığı görevini üstlendi. Orta düzeyde İngilizce bilen Bahçekapılı, bekârdır.

 

AK Parti Grup Toplantısında Karar Alındı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesine ilişkin, “İhlali yapan iki uçak, 5 dakikada 10 defa uyarılmış, bir uçak hava sahamız dışına çıkmış, ikinci uçak ihlal etmeyi sürdürünce uluslararası angajman kuralları çerçevesinde F-16’larımız tarafından müdahale gerçekleştirilmiştir. Bu, hiçbir şekilde meydana gelmesini arzu etmediğimiz bir olaydır. Bütün uyarılarımıza rağmen, kara veya hava sahamızda bir ihlal gerçekleşiyorsa ona karşı her türlü tedbiri almak bizim hakkımız, aynı zamanda da milletimize karşı görevimizdir” dedi. Bu arada toplantının basına kapalı gerçekleştirilen bölümünde, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ve grup yönetimi için seçimler yapıldı. Buna göre, İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, AK Parti’nin TBMM Başkanvekilleri olarak belirlendi.

 

Davutoğlu, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduManset-Aydin-Tbmm-Baskanvekili-Oldu3-(1)

Hatay’ın Yayladağı bölgesinde dün sabah Türk hava sahasını ihlal eden, müteaddit uyarılara rağmen hava sahasını terk etmeyen ve o dakika itibarıyla milliyeti bilinmeyen bir uçağın hava kuvvetleri tarafından düşürüldüğünü ifade eden Davutoğlu, “İhlali yapan iki uçak, 5 dakikada 10 defa uyarılmış, bir uçak hava sahamız dışına çıkmış, ikinci uçak ihlal etmeyi sürdürünce uluslararası angajman kuralları çerçevesinde F-16’larımız tarafından müdahale gerçekleştirilmiştir. İhlali sürdüren uçağa bölgede devriye görevi yapan F-16 savaş uçaklarımız tarafından Türk hava sahası içindeyken ateş açılmış ve uçak isabet alarak Suriye topraklarına düşmüştür” diye konuştu.

Uçağın bazı parçalarının Türkiye sınırları içine düştüğünü, bunun sonucu iki Türk vatandaşının da yaralandığını kaydeden Davutoğlu, düşürülen uçağın milliyetinin Rusya Federasyonu olduğunun, Rus makamlarınca bilahare yapılan açıklamalarla anlaşıldığını söyledi. Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Bu bağlamda, düşen uçağın, Türk hava sahası ihlali halindeyken ateş açıldığının altını özellikle çizmek istiyorum. Bu uçak, Türk hava sahası ihlali esnasında düşmüştür. Suriye hava sahasından ülkemiz hava sahasına giriş yaparak ihlalde bulunacak hava araçlarına yönelik angajman kurallarımız, ilgili bütün taraflara açık bir şekilde defaatle izah edilmiştir. 3 ve 4 Ekim 2015 tarihlerinde hava sahamızın Rusya Federasyonuna ait uçaklarca ihlal edilmesinin ardından angajman kurallarımız Ankara’da ve Moskova’da, Rus makamlarına en üst düzey dahil muhtelif seviyelerde ve müteaddit kereler bütün açıklığıyla izah edilmiş ve gerekli uyarılarda bulunulmuştur. Bu kapsamda Dışişleri Bakanlığımıza davet edilen Rusya Federasyonu Büyükelçisi’ne, pilotlarımızın Suriye’den gelerek hava sahamızı ihlal eden askeri hava araçlarını milliyeti ne olursa olsun vurma yolunda daimi talimatlar olduğu, bu tür ihlallerin tekrarı halinde yaşanabilecek hadiseler konusunda sorumluluğun tamamıyla Rus tarafına ait olacağı net olarak ifade edilmiş, yeni ihlaller yapılmaması beklentimiz önemle vurgulanmıştır.”

Davutoğlu, son bir hafta içinde özellikle Bayırbucak bölgesinde saldırıların yoğunlaşması üzerine geçen pazar, yemin töreni öncesinde yaptıkları güvenlik zirvesinde de bu hususun bir kez daha vurgulandığını, bu gelişmeler eğer Türk hava sahası ihlaline yol açacak bir sonuç doğurursa her türlü tedbirin alınacağının dile getirildiğini vurguladı.

Güvenlik zirvesinde, Türk Silahlı Kuvvetlerine gerekli talimatların bizzat kendisi tarafından verildiğini bildiren Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Hemen sonrasında yaptığımız açıklamada da burada yemin töreni esnasında da yaptığımız açıklamada da bütün ülkelere, ilgili taraflara Türk hava sahasının ve kara sınırlarının ihlal edilmemesi gerekliliğini, ihlal edilmesi halinde hava sahamızı ve kara sınırlarımızı korumak konusunda kararlılığımızı bir kez daha açıkça ifade ettik. Dolayısıyla bu konudaki kararlı tutumuz da angajman kurallarımız da bütün dünya tarafından bilinmektedir.

Angajman kurallarımız, Rusya Federasyonu makamlarınca bilindiği halde bu son hadisede radarımız tarafından defalarca yapılan ikazlar, ihlali yapan uçaklar tarafından dikkate alınmamıştır. Neticede hava sahası ihlalinde bulunan, milliyeti tespit edilemeyen uçak bir tehdit olarak algılanmış ve yürürlükteki angajman kurallarımız, talimatlar gereği uygulanmıştır. Bu hiçbir şekilde meydana gelmesini arzu etmediğimiz bir olaydır. Bütün uyarılarımıza rağmen kara veya hava sahamızda bir ihlal gerçekleşiyorsa ona karşı her türlü tedbiri almak bizim hakkımız, aynı zamanda da milletimize karşı görevimizdir. ”

Davutoğlu, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesi olayı sonrasında gerekli bütün diplomatik tedbirleri aldıklarını belirterek, “Güncel gelişmeleri bir mektupla BM Genel Sekreterine ve Güvenlik Konseyi üyelerine duyurmuş bulunmaktayız” diye konuştu.

Eş zamanlı olarak, BM Güvenlik Konseyi Daimi üyelerinin Ankara’daki büyükelçiliklerine Dışişleri Bakanlığınca bilgi verildiğine dikkati çeken Davutoğlu, şöyle devam etti:

“Öte yandan müttefiklerimizi bilgilendirmek amacıyla talebimiz doğrultusunda, NATO Genel Sekreterinin çağrısıyla NATO Konseyi bu akşam olağanüstü bir oturum düzenlemiştir. Ayrıca bu toplantı öncesinde NATO Genel Sekreteri ile bizzat görüşerek olayla ilgili detaylı bir istişarede bulundum. Sayın Cumhurbaşkanımız ve ben, dün ve bugün bir çok dünya lideri ile görüşerek, tutumumuz kendilerine aktarılmıştır. İhlal edilen egemen Türk hava sahası aynı zamanda NATO hava sahasıdır. Dün itibariyle bu konuyla ilgili olarak NATO Genel Sekreteri ile üye ülkelerin büyükelçilerini detaylı bir şekilde bilgilendirdik. Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ilgili bütün birimlerin katıldığı bir güvenlik toplantısı gerçekleştirdik.

Dün akşam NATO Genel Sekreteri ile Almanya, İngiltere, İspanya başbakanları ile görüşmeler yaptım. Bu görüşmelerde olayla ilgili detaylı bilgileri kendilerine aktardık. Bu muhataplarımıza, ülke hudutlarımızı korumanın gereğini anlattım. Onlar da sınırlarımızı korumamızın tabi hakkımız olduğunu teyit ettiler ve dayanışmayı ifade ettiler. Buradan, bu çerçevede Türkiye’ye dayanışma ifade eden bütün müttefik ülkelere de yetkililerine de teşekkürü bir borç biliyorum.”

Davutoğlu, Rusya Federasyonu makamlarına da olayın ayrıntıları konusunda bilgi verildiğini belirterek, Rusya ile ekonomik, siyasi, ticari ve kültürel bağların son derece güçlü olduğunu vurguladı.

Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Rusya Federasyonu ile ilişkilerimizde bu tür olaylara ve kazalara fırsat verilmemesi konusu her temasımızda gündeme getirdiğimiz ve hassasiyet gösterdiğimiz bir husustur. Bizler her zaman bu özeni ve dikkati göstermiş bir ülkeyiz. Bu olayda Rusya Federasyonu ile ipleri germek, gerilim yaşamak gibi bir niyetimiz yoktur, olamaz da. Rusya bizim dostumuzdur, komşumuzdur. Büyük devletler arasındaki ilişkiler, iletişim kazalarına feda edilemez. Rusya Federasyonu bizim çok önemli ortağımızdır ve 13 yılda da ilişkilere en büyük hassasiyet gösterdiğimiz ülkelerin başında gelmektedir. Şu anda aramızdaki iletişim kanalları açıktır. Bu kanallar üzerinden karşılıklı iletişime büyük önem veriyoruz. Ancak şunu da ifade etmek isterim: Ulusal güvenliğimiz de her dost ülke arasında olduğu gibi, uluslararası hukuk çerçevesinde saygı esasına dayanmak zorundadır.”

“NATO Genel Sekreteri ve AB ülkelerindeki mevkidaşlarımın da kaydettikleri gibi, Türkiye’nin ulusal güvenliğini korumak için hava sahasına sahip çıkması en tabi hakkıdır ve olay bundan ibarettir” diyen Başbakan Davutoğlu, bu gerilimin düzeyini ve kapsamını artırmamanın, bütün tarafların özen göstermesi gereken bir husus olduğuna işaret etti.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Ülkemizin etrafında adeta bir ateş çemberi vardır. Bu ateş çemberi içinde ülkemizin bekası, vatandaşlarımızın hayatı ve izzeti söz konusu olduğunda her türlü tedbiri bugün de yarın da ve önümüzdeki 4 yıl içinde de alacağımızı herkes bilmelidir. Türk hava sahasını ihlal eden uçaklara, silahlı kuvvetlerimizin gösterdiği tepkiyi de bu çerçevede ele almak lazımdır. Türkiye’nin hiçbir ülkenin toprağında gözü yoktur. Kendi topraklarını ve hava sahasını korumak uluslararası hukuktan kaynaklanan en tabi hakkıdır. Türkiye bölgedeki her türlü gerilime karşıdır. Rusya veyahut bir başka ülkenin bu olayda hedef alınması söz konusu değildir. Buna karşılık, bu ülkenin her karış toprağının güvenliğini sağlamak noktasında herhangi bir tereddüt içinde olmadık, olmayacağız.”

Davutoğlu, 26. Dönem Meclis çalışmalarının ülkeye ve millete hayırlar getirmesini temenni etti.

 

 

AK Parti Grubu, grup yönetimi ile TBMM Başkanlık Divanı üyelerini belirledi

AK Parti’nin Genel Başkan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında bugün yaptığı grup toplantısının ardından, basına kapalı gerçekleştirilen bölümde, TBMM Başkanlık Divanı üyeleri ve grup yönetimi için seçimler yapıldı.

Buna göre, İstanbul Milletvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ile Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, AK Parti’nin TBMM Başkanvekilleri olarak belirlendi.

Grup Başkanvekilliklerine ise Amasya Milletvekili Naci Bostancı, Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz, Giresun Milletvekili Nurettin Canikli ile Tokat Milletvekili Coşkun Çakır seçildi.

İlknur İnceöz görevini devam ettirirken, önceki dönem Grup Başkanvekili olan Ahmet Aydın ile TBMM Başkanvekilliği görevini yürüten Naci Bostancı yer değiştirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı görevinden önce Grup Başkanvekilliği yapan Nurettin Canikli, yeniden bu göreve seçilirken, Tokat Milletvekili Coşkun Çakır ile Çanakkale Milletvekili Bülent Turan ilk kez Grup Başkanvekili oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı