Son Dakika
23 Mayıs 2018 Çarşamba

Ankara’yı Hareketlendiren Görüşme

11 Haziran 2015 Perşembe, 09:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Baykal’la Görüştü

Ankara’yı Hareketlendiren Görüşme

 

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal:  “Sayın Cumhurbaşkanı İle Önümüzdeki Siyaset Döneminde TBMM’nin Gündemi, Çalışma Konuları, Türkiye’nin Önündeki Sorunlar, Ayrı Ayrı Kapsamlı Bir Şekilde Konuşuldu. Benim Bir Koalisyon Görüşmesi Yapma Konumum Yok, Olamaz.”

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “Biran önce Türkiye’de istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Her türlü koalisyonun çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında bir koalisyon oluşturmasına da bir itirazının olmadığını memnuniyetle gördüm” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM’nin açılışında en yaşlı üye sıfatıyla başkanlık görevini yapacak olması sebebiyle CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ile görüştü.

Dışişleri Konutu’nda gerçekleşen yaklaşık 2 saatlik görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını cevaplandıran Baykal, Türkiye’de şuanki dönemle ilgili ne yapılması gerektiği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştüklerini ifade etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmeden bilgisinin olup olmadığının sorulması üzerine ise Baykal, “Elbette” diye yanıt verdi.

 

Görüşmeden Kılıçdaroğlu’nun Bilgisi Var

Baykal, görüşmenin Cumhurbaşkanlığı Sarayı yerine Dışişleri Konutu’nda yapılmasının sebebinin sorulması üzerine, “Daha uygun oldu. Sayın Cumhurbaşkanının programı bakımından da, benim programım bakımından da. Elbette, ben böyle bir durumdan haberdar olduğum andan itibaren sayın Kılıçdaroğlu’na bilgi verdim. Kendisiyle görüştüm. Şimdi buradan doğru sayın Kılıçdaroğlu’nun yanına gidiyorum. Ona da ayrıntılı bir şekilde bilgi vereceğim” diye konuştu.

 

Birikmiş Birçok Sohbet Konusu Vardı

Görüşmenin 2 saatin üzerinde olduğunu dile getiren Baykal, uçağının Ankara’ya zamanında gelmesi sebebiyle görüşmeye 12.15’te başladıklarını belirterek, “Uzun süredir birikmiş bir sürü sohbet gerektiren konular vardı. Özel bir nedeni yok. Ciddi çalışma yapılmış, bir müzakere gerçekleştirilmiş gibi bir izlenim almamanız gerekir. Yok çünkü. Bunu amacı da o değildi” ifadelerini kullandı.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Her Türlü Koalisyona Açık

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir talebinin olup olmadığının sorulması üzerine de Baykal, şunları söyledi:

“Özel bir talebi yok. Ama ben bazı tespitler yaptım tabii. Biran önce Türkiye’de istikrarın sağlanması, bir çözümün bulunması gerektiği konusunda ortak bir anlayışa sahip olduğumuzu gördüm. Ben de biran önce Türkiye bu belirsizlik dönemini aşmalıdır anlayışındayım. Sayın Cumhurbaşkanının da öyle olduğunu gördüm. Her türlü koalisyonun çözümüne açık bir anlayış içinde olduğunu gördüm. Muhalefetin kendi arasında bir koalisyon oluşturmasına da bir itirazının olmadığını memnuniyetle gördüm.”

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan Biran Önce Hükümetin Oluşturulmasından Yana

Bir gazetecinin “Sizce akla en yakın senaryo hangisidir?” diye sorması üzerine de Baykal, “Bunları bilemem. Bunları müzakere etmek benim görevim değil. Ama ben bu aşamada olması gerektiği gibi sayın Cumhurbaşkanının biran önce hükümetin oluşması anlayışı içinde olduğunu ve olası bütün modelleri değerlendirmeye olumlu yaklaşacağı izlenimini aldım” şeklinde konuştu.

Baykal, seçim sonuçlarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görüşlerinin ne olduğu yönündeki bir soruya ise, “Onları tartışmamız söz konusu olabilir mi? Seçim yaşandı, sonuçlar ortaya çıktı” yanıtını verdi.

 

Cumhurbaşkanıyla Genel Siyasi, Bir Sohbet Oldu

Bir gazetecinin, “Dün bazı açıklamalarınız kamuoyuna yansıdı. Cumhurbaşkanın özellikle seçim süresinde izlediği tutum ile ilgili. Bunları kendisine birinci ağızdan iletiniz mi, görüşleri ne oldu” diye sorması üzerine ise Baykal, “Ben düşüncelerimi aktardım. Cumhurbaşkanıyla da genel siyasi, bir sohbet oldu. Türkiye’deki temel büyük projelerden tutunuz, ülkenin iç ve dış sorunlarıyla ilgili bir görüşme gerçekleştirdik” dedi.

 

Koalisyon Oluşturmak Partilerin İşidir

Koalisyona kurması gerekenin siyasi partiler olduğunu, siyasi partilerin kendi aralarında uzlaşmayı gerçekleştirdikleri takdirde bunun Cumhurbaşkanlığı tarafından engellenmesi gibi bir durumun söz konusu olmayacağını dile getiren Baykal, “Koalisyon oluşturulması konusunda sayın Cumhurbaşkanın bir özel çaba içinde olduğuna dair bir izlenim almadım. Benim de zaten öyle bir yetkim, sorumluluğum yok. Koalisyon oluşturmak partilerin işidir. Partiler bunu oluştururlar ve gereği yapılır” diye konuştu.

 

Erkem Seçim Tercih Edilen Bir Çözüm Değil

Baykal, “Bu görüşmeden sonra bir erkem seçim bekliyor musunuz?” diye sorulması üzerine de, “Erkem seçim tercih edilen bir çözüm değil. Bu herkes için böyle. Türkiye bir seçimden yeni çıktı. Seçimde millet iradesini ortaya koydu. Şimdi o irade çerçevesinde bir çözüm oluşturulması ihtiyacı var. Herkes bu ihtiyacın farkında. Bu ihtiyacın gereğini yerine getirmek lazım. Bu deneniyor. O bakımdan gündemde şuan erken seçim söz konusu değil. Şuan gündemde koalisyon oluşturulması söz konusu olmalıdır.  Sanıyorum öyledir ve bu konuda çalışmalar yapılıyor. Çeşitli seçenekler” yanıtını verdi.

 

Bu Konuda Yetkili Arkadaşlarımız Var

AK Parti-CHP koalisyonuyla ilgili görüşlerinin sorulması üzerine Baykal, “Yani ben bu görüşleri ifade etme konusunda özel sorumluluk, yetki taşıyan insan değilim. Bu konuda yetkili arkadaşlarımız var. Birazdan genel başkana düşüncelerimi de aktaracağım, izlenimlerimi de aktaracağım. CHP adına bu konuda yetkili organlar gerekli açıklamaları yapıyorlar, yapacaklar. Şu model olsun, bu model olsun bunları tartışmam söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.

Baykal, görüşmeyle ilgili CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir görüşme yaparak değerlendirme yapacaklarını kaydetti.

 

Baykal CHP Genel Merkezi’nde 

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından CHP Genel Merkezi’nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi.

CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından saat 14.40’ta CHP Genel Merkezi’ne geldi. Baykal ile Kılıçdaroğlu’nun görüşmesi başladı. Baykal, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesine ilişkin Kılıçdaroğlu’nu bilgilendirdi.

 

Piyasalara Baykal Dopingi!

Dolar kuru ve altın fiyatları bugün son fiyatları sizler için derledi. Dolar/TL kuru 2.73 liranın altına düştü, çeyrek altın 171 lira.

Piyasalarda Deniz Baykal rüzgârı esiyor. Baykal’ın Erdoğan’la görüşmesi sonrası Borsa İstanbul yüzde 2 değer kazandı Dolar kuru ise 2.73 liranın altına geriledi. Kapalıçarşı’da altın fiyatlarına göre çeyrek altın bugün 171 lira, gram altın 104.15 lira.

Borsa İstanbul’da kazanımlar CHP milletvekili Deniz Baykal’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından erken seçimin tercih edilen bir çözüm olmadığını ifade etmesi ve Erdoğan’ın tüm koalisyon olasılıklarına açık olduğunu ifade etmesinin ardından yüzde 2’yi aştı. İlk seansı beklentilerin üzerinde açıklanan gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) verisinin desteğiyle yüzde 1’in üzerinde kazanımla kapatan BIST-100 endeksi Baykal’ın açıklamalarının ardından 79 bin 800 puanı aşarak yüzde 2’nin üzerinde yükseldi. CHP Antalya milletvekili seçilen Deniz Baykal, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmesinin ardından gazetecilerin soruları üzerine, erken seçimin tercih edilen bir çözüm olmadığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “her türlü koalisyon çözümüne açık olduğu… olası bütün modelleri değerlendirmeye olumlu yaklaşacağı izlenimini aldım” dedi. Yatırım Finansman Strateji Bölümü Müdür Yardımcısı Göksel Tekiner, “Erken seçim olasılığının azaldığına işaret eden açıklamaların borsanın toparlandığını gördük” dedi. Uzmanlar Pazar günkü seçimlerin ardından hisse senetlerinin seyri üzerinde belirleyici faktörün koalisyon, hatta erken seçim ihtimalini barındıran hükümet kurma çalışmaları olduğunu ifade ediyorlar. Uzmanlar erken seçim olasılığı uzaklaşana ve yeni hükümet kurulana kadar hisse senetlerindeki kazanımların sınırlı olacağını ifade ediyorlar.

 

Euro Zirve Yaptı

Euro dolar karşısında 1,1387 ile üç haftanın zirvesini gördü. Euro’nun yükselişinde Alman tahvillerindeki hareketin etkisi oldu. Alman tahvilinin getirisi 2014’ten bu yana ilk kez yüzde 1’i gördü.

 

Döviz Kurları Bugün Saat 12.00 Fiyatları

İstanbul ve Ankara’da dolar, avro ve sterlinin alış-satış fiyatları, saat 12.00 itibarıyla şöyle:

İSTANBUL

ABD Doları; alış, 2,7330          2, satış 7400, Avro alış 3,0900 satış 3,1000, Sterlin alış 4,2100, satış, 4,2350

Ankara

ABD Doları alış, 2,7280, satış 2,7480, Avro 3,0850, satış       3,1100, Sterlin alış 4,1920, satış 4,2660

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz