Son Dakika
27 Mayıs 2018 Pazar

Adıyaman Yine Bakakaldı

25 Mayıs 2016 Çarşamba, 10:01

Yeni Kabine Açıklandı

Adıyaman Yine Bakakaldı

 

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca tam 65 hükümet kuruldu ve bu 65 hükümetin hiç birinde “Adıyamanlı bakan” yer almadı. Dün Binali Yıldırım başkanlığındaki Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Böylece 65’inci hükümette de Adıyamanlı bir bakan beklentisi boşa çıktı, öylece bakakaldık.

  1. Hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, Bakanlar Kurulu’nu açıkladı.

Bakanlar Kurulu şöyle: “Başbakan: Binali Yıldırım, Başbakan Yardımcısı: Veysi Kaynak,   Başbakan Yardımcısı: Tuğrul Türkeş, Başbakan Yardımcısı: Numan Kurtulmuş, Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı: Nurettin Canikli,   Adalet Bakanı: Bekir Bozdağ,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı: Fatma Betül Sayan,  Avrupa Birliği Bakanı: Ömer Çelik,  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu,  Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı: Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci,  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak, Gençlik ve Spor Bakanı: Akif Çağatay kılıç, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik, Gümrük ve Ticaret Bakanı: Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı: Efkan Ala,  Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan, Kültür ve Turizm Bakanı: Nabi Avcı, Maliye Bakanı: Naci Ağbal, illi Eğitim Bakanı: İsmet yılmaz, Milli Savunma Bakanı: Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı: Veysel Eroğlu,   Sağlık Bakanı: Recep Akdağ ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı: Ahmet Arslan”

 

İşte Yeni Ekonomi Yönetimi

  1. hükümeti açıklandı. Yeni hükümette ekonomi yönetimindeki isimler de belli oldu.

AK Parti’nin olağanüstü kongresinde genel başkan seçilen Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayladığı Bakanlar Kurulu listesini açıkladı. Mehmet Şimşek yine başbakan yardımcılığı görevine getirilken Nihat Zeybekci ise yeniden Ekonomi bakanı oldu.

Kabinede ekonomi ile ilgili bakanlıklarda yer alan isimler şöyle oldu: Başbakan Yardımcısı: Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı: Nihat Zeybekci, Maliye Bakanı: Naci Ağbal, Kalkınma Bakanı: Lütfi Elvan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı: Faruk Özlü, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Berat Albayrak,   Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı: Mehmet Özhaseki,   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı: Faruk Çelik.

 

Kim gitti kim geldi

Başbakan Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanan yeni kabinesini açıkladı. 8 isim gitti, 5 yeni isim geldi.

AK Parti 2. Olağanüstü Büyük Kongresi’nde genel başkanlığa seçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldırım, 65. Hükümet’i oluşturdu.

 

8 İsim Kabine Dışı  Kaldı

  1. Hükümette görev yapan Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yeni kabinede yer almadı.

 

5 İsim İlk Kez Bakan Oldu

Başbakan Binali Yıldırım 65. Hükümetin bakanlarını açıkladı. 65. hükümette 5 isim ilk kez bakanlık koltuğuna oturdu.

Kahramanmaraş Milletvekili Veysi Kaynak yeni kabinede başbakan yardımclığına getirildi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki Çevre ve Şehircilik Bakanı, olarak görevlendirildi.

Başbakan Yıldırım, kendisinden boşalan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı koltuğunu ise Kars Milletvekili Ahmet Arslan’a teslim etti.

Yeni Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı ise Faruk Özlü oldu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ise kabinedeki tek kadın bakan oldu. AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili olan Kaya, elektrik elektronik mühendisi ve tıp doktoru.

 

3 İsim Kabineye Döndü

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yerine daha önce aynı görevde bulunan Erzurum Milletvekili Recep Akdağ getirildi. Yeni kabinede, Ekonomi Bakanlığı Nihat Zeybekci’ye emanet edildi.

Daha önce Kültür Bakanlığı yapan, son kabinede yer almayan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcülüğü yapan Ömer Çelik ise Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi.

 

Yeni Kabinenin Açıklanması Borsayı Yükseltti

Borsa, Başbakan Binali Yıldırım’ın Bakanlar Kurulu listesini açıklamasının ardından yüzde 1,51 yükseldi.

Başbakan Binali Yıldırım’ın yeni kabineyi açıklamasının ardından BİST 100 endeksi yükselişe geçti. Güne 0,31 düşüşle 76 bin 526 puandan başlayan endeks, Başbakan Yıldırım’ın yeni kabineyi açıklamasının ardından şu sıralarda yüzde 1,51 yükselişle 78 bin 125 puandan işlem görüyor.

 

Yeni Kabine Bugün Beştepe’de Toplanacak

Başbakan Binali Yıldırım tarafından bugün açıklanan yeni kabine ilk toplantısını bugün Beştepe’de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapacak.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Bakanlar Kurulu, Çarşamba günü saat 14.00’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe’de toplanacak.

 

AK Parti’nin A Takımı Belli Oldu 

 AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Merkez Yürütme Kurulu üyelerini açıkladı.

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerini açıkladı. Yıldırım, 2. Olağanüstü Kongre sonucunda Merkez Karar Yönetim Kurulu’nun belli olduğunu hatırlatarak, “Bugün de 65. Hükümetin Bakanlar Kurulu’nu Sayın Cumhurbaşkanımız onayladı. Bugün ayrıca Meclis’te 65. Hükümetin programını milletvekillerimizle okuyacağız, daha sonra müzakareler ve güvenoyu olacak” dedi.

AK Parti MYK şu isimlerden oluştu:

“Ar-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Fatma Seniha Nükhet Hotar

Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Şaban Dişli

Siyasi ve Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Hayati Yazıcı

Teşkilatlardan Sorumlu  Genel Başkan Yardımcısı: Mustafa Ataş

Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Ahmet Sorgun

Tanıtım ve Medyadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Cevdet Yılmaz

Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Mehdi Eker

Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Öznur Çalık

Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Erol Kaya

Sivil Toplum ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Mehmet Müezzinoğlu

Mali İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Vedat Demiröz

İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Yasin Aktay

Çevre, Şehir ve Kültürden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı: Çiğdem Karaaslan

Genel Sekreter: Abdülhamit GÜl”.

 

Merkez Yürütme Kurulu’nda Olup da 65. Hükümetin Kabinesinde Yer Alan İsimler

Merkez Yürütme Kurulu’da yer alıp da 65. Hükümetin kabinesinde yer alan Bakan sayısı  4 oldu. Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, 65. Hükümetin kabinesinde Başbakan Yardımcısı olurken, Ar-Ge’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Recep Akdağ 65. Hükümette Sağlık Bakanı, Parti SÖzcüsü olan Ömer Çelik 65. Hükümette  AB Bakanı ve Başmüzakereci, Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya  65. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ise 65. Hükümette Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

  1. Hükümette Kalkınma Bakanı olarak görevini yürüten Cevdet Yılmaz, yeni hükümetle partinin A Takımı’nda yer alan isim oldu. Yılmaz, Yeni MYK’da Parti Sözcüsü olacak. 64. Hükümette Sağlık Bakanı olan Müezzinoğlu da MYK da yer alan bir başka isim oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz