Son Dakika
22 Haziran 2018 Cuma

Adıyaman Vekilleri Yemin Etti

26 Haziran 2015 Cuma, 08:45

TBMM’de 25. Dönem Milletvekilleri Yemin Etti

Adıyaman Vekilleri Yemin Etti

 

TBMM’de 25. dönem milletvekilleri yemin ediyor. Milletvekilleri tören öncesi görüşlerini paylaştı. Adıyaman AK Parti ve HDP Milletvekili de yemin ederek göreve başladılar.

AK Parti Adıyaman Milletvekilleri Ahmet Aydın, Adnan Boynukara, İbrahim Halil Fırat ve Salih Fırat ile HDP Milletvekili Behçet Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda yemin ederek görevlerine başladılar.

7 Haziran Milletvekili Genel Seçimlerinden sonra seçilen milletvekilleri TBMM Genel Kurulunda düzenlenen yemin töreni ile resmen görevlerine başladı.Adiyaman-Vekilleri-Yemin-Etti-3

Saat 15.00’de Deniz Baykal’ın başkanlığında açılan TBMM Genel Kurulunda milletvekilleri 9 saat 45 dakika süren yemin töreni ile resmen görevlerine başlamış oldu. Renkli görüntülerin de yaşandığı yemin töreni esnasında misafir locası gün boyu dolup taşarken, ilk defa başörtülü bir milletvekili Başkanlık Divanında katip üye olarak görev aldı, ilk defa başörtülü bir milletvekili yemin etti. Liderlerin de seçim bölgelerinin sırasına göre yemin ettiği Genel Kurulda milletvekili yeminini yanlış okuyan 6 milletvekili yemini tekrar okumak zorunda kaldı. Mazeretleri nedeniyle törene katılamayan Adana milletvekilleri Talip Küçükcan ve Rıdvan Turan, Ankara milletvekilleri Ayşe Gülsüm Bilgehan ve Ahmet Haluk Koç, Bitlis milletvekili Mezgin Irgat, Muş milletvekili Ahmet Yıldırım katıldıkları ilk bileşimde yemin edecek.Adiyaman-Vekilleri-Yemin-Etti-4

Yemin töreninin tamamlanmasından sonra Meclisin 30 Haziran Salı günü toplanması ve birinci ve ikinci tur Meclis Başkanlığı seçimlerinin tamamlana kadar oturumun devam etmesi kararı alındı.

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 25. Dönemin hayırlı olmasını dileyerek, milletvekili seçilenlere başarı diledi. Müezzinoğlu, “Seçilen 550 arkadaşımızla bu ülkenin, milletin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sorunlarını çözme gayretinde olacağız. Milletin asaletine yakışır bir siyasi mücadele çerçevesinde yapabilmeyi temenni ediyorum. Samimiyet birçok sorunun çözümünün temeli olacaktır” ifadelerini kullandı.Adiyaman-Vekilleri-Yemin-Etti-5

Koalisyon görüşmelerine ilişkin Müezzinoğlu, “Yetkilendirilecek Genel Başkanımız on gün sonra önce muhatapları ile görüşecek. Bu görüşmelerinden sonra ülkenin, ülkenin temel sorunlarına, istikrar, istikrarlı yönetim, ekonomik temel sorunlar paylaşarak götürülecektim” şeklinde konuştu.

AK Parti Sakarya milletvekili Mustafa İsen, yeni dönemin hayırlı olmasını dileyerek, “Ben meclisin Uzlaşma mekanı olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Adiyaman-Vekilleri-Yemin-Etti-6AK Parti İstanbul Uğur Işılak, bundan sonra meclisten millete vekalet edeceklerini belirterek, “Biz sözümüzün hakikat olması için ve hakikati ifade etmek için, Hakkın ve hakikatin yanında olmak için bu yolu tercih ettik. İnşallah bu süreyi doldurana kadar da bu ülkeyle hareket edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti Kayseri milletvekili Mehmet Özhaseki, şunları kaydetti:

“Biraz da önümüzdeki günlerin endişesi var. Tek başına iktidar yok. Koalisyon gözüküyor. Koalisyon ortaya koyduğu şartlar bakımından işi zorlaştırıyor. Bir çok parti seçim bitmemiş gibi davranıyorlar.”

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer, karışık duyguların bir arada olduğunu belirterek, “Her şeyden önce kendi hakim olduğu alanda daha iyi Şeyler yapabileceğime inanıyorum sağlık alanındaki bilgi birikimim eğitim alanındaki bilgi birikimim nedeniyle sağlık ve eğitim alanlarına yoğunlaşmayı düşünüyorum” diye konuştu.Adiyaman-Vekilleri-Yemin-Etti-2

HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, yeni dönemin geçen dönemden ders alması gerektiğini söyleyerek, “İçeride ve dışarıda Türkiye’nin acil çözüm bekleyen sorunları var.  Dış politika, Irak, Suriye, Avrupa Birliği, ABD, İngiltere işsiz Üniversitesi kesim Kürt sorunu. Bunlar Türkiye’nin önünde olan sorunlar” ifadelerini kullandı.

HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan ise, halkın demokrasi yeni Anayasa beklentisinin olduğunu kaydederek, “Yüz yıllık tekçilikle bakışın değişmesi gerekiyor. Bütün milletvekili el ele verirsek yeni Anayasa hediye edebiliriz” şeklinde konuştu. (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz