“13’le Geldik, 20 İle Döneriz”

23 Haziran 2015 Salı, 09:31

Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat

“13’le Geldik, 20 İle Döneriz”

 

HDP Mersin Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat, “Erken seçim bizim için tehdit değil; yüzde 13 ile geldik yüzde 20 ile döneriz” dedi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Fırat, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 7 Haziran seçimlerinden sonra “başkanlık sevdasından” vazgeçmiş gözüktüğünü söyledi. Seçim sonuçlarının Erdoğan’ı biraz frenlediğini, ancak yeniden “ben” demeye başladığını belirten Fırat, “Yetkileri Parlamenter sisteme uygun değil. Yetkileri daraltılmalıdır, sembolik hale getirilmelidir. Bunu AK Parti’de dile getiriyordu. Bunu nerede görebiliriz; 2002, 2007, 2011 AK Parti seçim beyannamelerinde var. 2007 yılında yapılmış Anayasa çalışma taslağında var. Ama ne olduysa 2011 seçimlerinden sonra bir başkanlık sevdasıdır gidiyordu. Ama umut ediyorum Türkiye Türk usulü bir başkanlık sistemi, bana göre Suriye usulü başkanlık sistemiyle veya Irak’taki Saddam dönemi başkanlık sistemiyle farklı olmaz. O bakımdan inanıyorum ki Türk halkı da şunu söyledi: Biz başkanlık sistemi istemiyoruz, Cumhurbaşkanı sembolik yetkilerle, öyle meydanlara çıkıp seçim propagandası yapmasını da tasvip etmiyoruz diye karar verdi. Bu karara uymak lazım. Hep milli irade derlerdi, milli irade ortada” diye konuştu.

Erken seçimin kendileri için bir korku vesilesi olmadığını dile getiren Fırat, Cumhurbaşkanının erken seçimle tehdit edip etmediği konusundaki bir soruya, “Bir şekliyle milletvekillerini tehdit ediyor. Bu bizim için tehdit noktası değil. Yüzde 13 ile geldik yüzde 20 ile döneriz. İddialıyız. Biz o tehdit önemli değil. MHP ile AKP’yi bir araya getirip tabandaki geçirgenlikten de istifade ederek AK Parti’nin oyunu yükseltmek ve MHP’yi de 2002’deki duruma getirmek. Amaç kesinlikle bu. Bunu görmemek mümkün değil. Bu oyuna gelir mi; çünkü bu oyunu daha önce bir kez seyrettiler, bu oyuna da geldiler. Ümit ediyorum ki bir daha gelmezler” şeklinde cevap verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz