Siyaset

“12 Eylül, insan kanını donduran darbedir”

CHP Merkez İlçe Başkanı Çavuş

“12 Eylül, insan kanını donduran darbedir”

 

CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, “12 Eylül Darbesi, Emperyalizmin Ortadoğu’daki Çıkarları Doğrultusunda Yapılmış İnsan Kanını Donduran Bir Darbedir” dedi.

12 Eylül darbesinin yıldönümü nedeniyle bir açıklama yapan CHP Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, “12 Eylül herhangi bir tarih değil. Türkiye’yi karanlığa boğan, baskı ve zulümle ülkenin geleceğinin ipotek altına alındığı zor zamanların adıdır. 12 eylül idamların 12 eylül ölümlerin işkencelerin adıdır insanca bir yaşam sosyal demokrat bir ülke ve özgür bireyin yok edilmesi sürecidir 12 eylül çocuk yaşta idamın adıdır. 12 Eylül askeri darbesinin üzerinden 34 yıl geçti. Bundan 34 yıl önce, tank sesleriyle ve marşlarla uyandırılmamızla başlayan süreç Türkiye’yi siyasal, sosyal, ekonomik, hukuksal, kültürel ve bilimsel alanlarda büyük tahribata uğrattı. Hukuk, adalet, bilim, emek ve çalışma hayatı yok edildi. Emekçilerin kazanılmış bütün hakları zorla ellerinden alındı…” dedi.

Çavuş, “12 Eylül hâlâ güncelliğini koruyor. 12 Eylül hukuku hâlâ geçerlidir. 12 Eylül askeri yönetimi tarafından hazırlanan Anayasa temel hükümleriyle hâlâ yürürlüktedir. 12 Eylül yöneticileri tarafından çıkarılan yasalar ve kurumlar yürürlüktedir. Bunun en açık örneği, bizzat darbeciler tarafından hazırlanan çalışma yasalarının 34 yıldır geçerliliğini korumasıdır. 12 Eylül’ün siyasi ve sosyal sonuçları hâlâ geçerlidir. 12 Eylül, Türkiye’nin siyasi demokratik gelişim dinamiğini engellemiştir. Partiler ve çok sayıda demokratik kitle örgütü kapatılmış, gelenek oluşması önlenmiştir. YÖK gibi MGK gibi seçim barajı gibi siyasi partilerde genel başkanların sultasını devam ettiren siyasi partiler yasası gibi siyasi ve sosyal hayatımıza direk müdahale eden yasalar hala yürürlüktedir. O günden bu güne iktidara gelen her parti bu yasalara dokunmamış ya da dokunamamıştır. 12 Eylül’ün ideolojik sonuçları hâlâ geçerlidir. 12 Eylül, toplumsal dayanışma, sorumluluk, özveri, emek ve alın teri ile bir yerlere gelmek gibi değerleri zedelemiş; apolitiklik, bireycilik, köşedönücülük, kısa sürede zenginleşmek, kişisel kurtuluşlar için her yolun mubah görülmesi gibi ‘yeni değerleri’ teşvik etmiş ve yüceltmiştir. Aynı zamanda mevcut siyasal yapının yani mevcut siyasal iktidarın temellerinin atılmasının adıdır 12 eylül ayrıca ilimizde de adı pirin palas olarak anılan bugünkü doğum evi hasta hanesi bir işkencehane idi bir çoğumuzda olduğu gibi bende babamı bu işkencehanelerde yaşadığı insan kanını donduran işkence yöntemlerini dinleyerek 12 eylülü yaşadım birçoğumuzda babamızı cezaevlerinde görerek büyümenin adıdır 12 eylül ve ne yazikki hala 12 eylül gerçeklerini bu gün Roboski’de Reyhanlı’da gezide gözlerimizin içine bakarak insanları öldüren sistemi yaşamaya devam ediyoruz o günden farklı sadece apoletlerin yerini farklı argümanlar almıştır başkada değişen çok şey olmamıştır o günde gece yarısı ev baskınları ile insanlar ne ile suçlandıklarını bilmeden elleri kelepçeli alınırdı bugünde aynı süreç yaşanmaya devam etmektedir. 12 Eylül mağduru CHP en büyük darbeyi gören siyasal yapıdır. Dolayısı ile CHP’yi darbecilerle aynı saflarda görme yada onlarla eş tutma siyasi etik ve insan ahlakı açısından en basit tanımı ile vicdansızlık insafsızlıktır.  CHP siyasi tarihi boyunca her zaman darbe karşıtı demokrasi ve insan hakları tarafı olmuştur olmaya da devam edecektir.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu