Sincikliler TOKİ’yle yeni tanışacak

27 Ocak 2018 Cumartesi, 09:23

Yüzde 99’luk Şampiyon İlçe ama

Sincikliler TOKİ’yle yeni tanışacak

Sincik’te ilk kez TOKİ konutları yapılacak. 120 konut ve bir ticaret merkezi, alt yapı ve çevre düzenlemesi inşaatı için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı ihaleye çıktı. 19 Şubat’ta yapılacak ihalenin sonuçlanmasından 10 gün sonra yer tespiti ve işe başlama yapılacak, 500 gün sonra da iş teslim edilecek. Buna göre Sincikliler, gelecek yıl TOKİ konutlarıyla tanışmış olacak.

Sincik, Türkiye’nin en küçük ve yatırım yönünden de en az yatırımına sahip, en fakir ilçelerinden birisi. Ters Lalesi, Ağlayan Gelini, Balı, Peyniri ve daha birçok güzelliğine rağmen Sincik, ne kabuğunu kırabildi, ne de kendi kabuğunda kendi yağıyla kavrulabildi.

Sert geçen iklimi, yol vermeyen karı, geçit vermeyen dağlarıyla Sincik, Adıyaman’ın en ücra köşelerinden, ilçelerinden birisi. Malatya’ya daha yakın olan Sincik, yolu kolaylaştırmak için ne kadar uğraş verirse versin bazen buna iklim müsaade etmiyor, bazen de yatırımlar oraya kadar ulaşmıyor, yolda kaybolup gidiyor.

AK Partinin iktidar olmasından sonra Sincik’te “en çok oy veren ilçe” olarak adı sıkça anıldı. Her seçimde, her referandumda bir önceki seçimin rekorunu kırmak için yarıştılar, kendi rekorlarını yine kendileri kırdılar.

Bir banka şubesi, bir ATM’si bile yoktu ama “şampiyon ilçe” olmakla övünebiliyordu. O nedenle ilçelerine gelen ATM, son yılların en büyük yatırımı gibi görüldü, bir ironi olarak.

Yıllarca yoklukla, sıkıntıyla, göç verip alamamayla uğraştı. Bir tekstil atölyesi bile ilçenin kaderini değiştirmeye yetiyordu.

Sincik’i değiştirmek, dönüştürmek ve Sincik’te yaşayanları mutlu etmek çok da zor değildi. Onların gönüllerine dokunmak, onları insan yerine koymak, uzakları yakın etmek, yokları ayaklarına kadar götürmekti belki de zor olarak bilinen.

Sincik, kış mevsiminde kendi kabuğuna çekilen, dünyayla adeta irtibatı kesilen bir ilçe. Çocuklar okula rahat gidemez, günlerce, gecelerce kapanan yollar açılmaya çalışılır, arkasından geri kapanacağını bile bile bunu çabayı bir yana atmazlar.

Kışın hastalanmak Sincik’te zordur. Gerçekten hastalansan da inanan olmaz, yol açılsın diye hasta numarası yapsan da kimse sesini duymaz.

Ama buna rağmen Sincikliler, bu ülke için, bu millet için kendi üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmek için canla başla çalışmayı bırakmazlar. Belki de “şampiyon ilçe” mücadelesinin gerisinde farklı şekilde sesini duyurma, “bizde buradayız” deme vardır.

Sincik, 1954 yılında, Adıyaman’ın il olmasıyla birlikte ilçe edilen serin bir beldemizdir. O günden bu güne göç veren ama hiç almayan bir ilçe olarak, deyim yerindeyse ayaklanan herkes soluğu başka illerde aldı. Daha sonra ilçesine “işadamı” olarak döndü ama ilçesine yatırım yapacak çok da bir şey bulamadılar veya bulmadılar. Buna rağmen irili ufaklı yatırımlar, ilçenin çehresini hemen değiştirdiği gibi, yaşam standardını da arttırdığı görüldü. Çünkü Sincik, küçük bir yerdi ve ufak dokunuşlar derhal kendini hissettirirdi.

TOKİ Konutları bu açıdan Sincik’e biraz daha büyük dokunuş gibi gelecek. Bir yıl sonra, 120 Sincikli TOKİ Konutlarında oturmak için kura çekecek, şimdiden heyecanı sarmış durumda.

Haber-Yorum: Güne Bakış Gazetesi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz