Sincik

Sincik İHL İçin Boşaltılma Kararı Alındı

Sincik İHL İçin Boşaltılma Kararı Alındı

 

Kahta 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Sincik Anadolu İmam Hatip Lisesi binasının çürük olduğu gerekçesiyle boşaltma kararı aldı.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2001 yılında Sincik YİBO olarak inşa edilen, 2013 yılında Sincik Ortaokuluna, 2014 Yılında Sincik AİHL dönüştürülen okul binasına ait inşaatını yapan firmanın sözleşmeye uymadığı gerekçesiyle 2013 yılında dava açmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları tarafından okul binasında yapılan incelemeler sunucunda ilgili firmanın sözleşmeye uyulmadığı tespit edilmiş, binanın depreme karşı dayanıksız olduğu rapor edilmiştir. Kahta 2. Asliye Hukuk Mahkemesi bilirkişi raporunu göz önünde bulundurarak okul binasını boşaltma kararı alındı.

Okul Aile Birliği Başkanı Orhan Doğan, boşaltma kararının yerinde bir karar olduğunu, ancak yaklaşık 350 öğrencinin nerede ve hangi şartlarda devam edeceğini, yeni bir Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul binasına ne zaman kavuşacağı konusunda yetkililerden bir açıklama beklediklerini söyledi.

Doğan, “Okul binamız aslında çok eski değil, 14 yıl önce inşa edilmiş ancak o günün şartlarında C18 olması gereken beton sınıfı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uzmanları tarafından yapılan incelemelerde tespit edilen beton kalitesi çoğunlukla, en düşük beton sınıfı olan C8’in altında olduğu tespit edilmiştir. Bu denli çürük olan bir binada, birinci derecede deprem bölgesi olan ilçemizde herhangi bir olumsuzluk yaşanmadan bugüne kadar gelinmesi zaten bir mucizedir. Mahkemenin aldığı karar tarafımızca olumlu karşılanmıştır. Ancak Anadolu İmam Hatip Lisesi Okul Aile Birliği olarak yaklaşık 350 öğrencisi olan okulumuz nerde ve hangi şartlarda Eğitim Öğretime devam edeceği konusunda yetkililerden bir açıklama bekliyoruz” dedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aydın, ilgili Mahkemenin aldığı kararın doğru olduğunu belirterek, “İl, İlçe Müdürlüğümüzün talebi doğrultusunda Bakanlığımız 2013 yılında Asliye Hukuk Mahkemesine ilgili firma hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açmıştır. Bakanlığımızın açtığı dava sonuçlanmış olup, ilgili firmanın sözleşmeye uymadığı tespit edilerek binanın çürük olduğu gerekçesiyle Mahkeme tarafından boşaltılması kararı alınmıştır. Sincik Anadolu İmam Hatip Lisesinde Eğitim gören 347 öğrencimiz eğitim öğretimini 2. dönem itibariyle Sincik Çok Programlı Anadolu Lisesindeki 438 öğrenci ile birlikte sürdürecektir” dedi.(İHA)

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu