Sincik

İhmal, Seyran’ın canını aldı

Minik Seyran’ın İçin Hukuk Mücadelesi

İhmal, Seyran’ın canını aldı

 

Sincik ilçesinde geçtiğimiz ay HES kanalına düşerek hayatını kaybeden Seyran Sarıkaşlı’nın ailesi ilgili firmaya karşı hukuk mücadelesi başlattı.

Kahta HES-1 enerji santrali kanalına düşerek hayatını kaybeden Seyran Sarıkaşlı’nın amcası Abuzer Sarıkaşlı, DSİ Genel Müdürlüğü ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığına birer dilekçe verdiklerini belirterek, ilgili firmanın gerekli güvenlik tedbirleri alana kadar üretimin durdurulmasını istediklerini söyledi.

Amca Abuzer Sarıkaşlı, DSİ Genel Müdürlüğü ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığına, Subaşı, Pınarbaşı ve Şakulyan köyü sakinlerinin imzasıyla verdileri dilekçelerde, “Bizler Kahta HES-1 enerji santralinin bulunduğu bölgede yaşamakta olan Sincik ilçesine bağlı Pınarbaşı, Subaşı ve Şakulyan köylerinin sakinleriyiz. İlgili HES santraline ait su kanalları yerleşim yerlerimiz olan evlerimizin önünden, tarlalarımızdan, hayvanlarımızı otlattığımız otlaklarımızdan geçmektedir. Bu kanalların üstleri kapalı olmadıkları gibi yanlarında çekilmiş herhangi bir tel örgü yoktur. Bugüne kadar birçok hayvanımız bu kanallara düşmek suretiyle telef oldu. En son olarak Pınarbaşı köyünde 3 yaşındaki bir çocuk evinin önünde geçen kanala düşerek öldü. Gerekli güvenlik tedbirlerinin alınmamış olması nedeni ile can ve mal güvenliğimiz kalmamış durumdadır. Hayvanlarımız telef olmakta, çocuklarımız ölmektedir. Bu durumun giderilmesi gerekirken firma yetkilileri bir çaba göstermemektedir. Bizler bu güvenlik sağlanıncaya kadar bu firmanın üretimine yasak getirilmesini istiyoruz. Biz aşağıda imzası bulunan üç köyün sakinleri olarak bu işe bir çare bulunmasını siz sayın yetkililerden arz ediyoruz” şeklinde ifade edildi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu