Sincik

HES ‘Minik Seyran’ı Aldı

Minik Seyran kanalın sularında can verdi

HES ‘Minik Seyran’ı Aldı

 

Sincik İlçesinde HES Barajı Kanalına Düşen 3 Yaşındaki Çocuk Hayatını Kaybetti. Üç Yaşındaki Minik Seyran Toprağa Verilirken, Köylüler HES Firmasını Suçladı. Firma ise Tel Örgülerin Köylüler Tarafından Yıkıldığını İddia Etti.

Olay, Sincik ilçesine 15 kilometre uzaklıktaki Pınarbaşı köyü yanında, Kahta HES-1 Barajı kanalında meydana geldi. Derviş Sarıkaşlı’nın 3 yaşındaki kızı Seyran sokakta oynarken, HES kanalının bulunduğu bölgeye gitti. Burada oyun oynayan küçük kız kanala düştü. Olayı gören HES barajındaki güvenlik görevlileri, küçük kızı düştüğü yerden çıkardı. Güvenlik görevlileri Seyran Sarıkaşlı’yı özel araçlarıyla Kahta Devlet Hastanesi’ne götürürken, 112 sağlık ekipleri yaralı çocuğu yolda ambulansa alarak hastaneye kaldırdı. Küçük kız, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Seyran’ın yakınları firma yetkililerini suçlarken, yetkililer ise bölgeye daha önce tel örgü çekmek istediklerini, fakat köylülerin buna izin vermediğini öne sürdü.

Amca Şevket Sarıkaşlı, köylü olarak kanalın oradan geçmesine izin vermediklerini ancak geçtiğini ifade etti.

Amca Abuzer Sarıkaşlı ise kanalın kapatılmasını, tel çekilmesi gerektiğini firma yetkililerine söylediklerini, ancak sonuç alamadıklarını belirterek, “Devlet güçlünün yanında, mazlumun yanında değil. Evimizi başımıza yıktılar. Kanalı açık bıraktılar; canımızı aldılar” dedi.

Firma yetkilisi Şevki Eray ise konuyla ilgili ihmallerinin olmadığını aktararak, “Bir kişinin kanala düşerek hayatını kaybetmesinden dolayı son derece üzüntülüyüz. Konuda bir ihmalimiz bulunmuyor. Bizim daha önceden tel örgü çekmek için çalışmamız olmuştu, ancak köylü vatandaşlar bırakmadılar. Çektiğimiz tel örgüleri yıktılar. Bu konuda Kaymakamlığın bilgisi var” şeklinde konuştu.

Seyran’ın cenazesi otopsi yapılmak üzere Malatya Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

 

Hes Kanalına Düşen Minik Seyran Toprağa Verildi

Sincik ilçesinde önceki gün HES barajı kanalına düşerek boğulan 3 yaşındaki Seyran Sarıkaş’ın cenazesi toprağa verildi. Cenaze sonrası HES barajına yürüyen köylüler firmayı suçlarken, şirket yetkilileri ise tel örgülerin köylüler tarafından yıkıldığını öne sürdü.

Sincik ilçesine bağlı Pınarbaşı köyü yanında, Kahta HES-1 barajının kanalına düşerek boğulan Seyran Sarıkaş’ın cenazesi, Pınarbaşı köyünde gözyaşları arasında toprağa verildi. Minik Seyran’dan geriye cep telefonuyla çekilmiş görüntüleri kaldı. Seyran’ın ablası Özlem, kardeşinin tabutunun başına gelerek ağladı. Özlem Sarıkaş’ın ağıtları yürekleri dağladı. Özlem Sarıkaş, “O ölmedi, o yaşıyor daha, o ölmeyecek, o daha küçük, Seyran” diyerek feryat etti.

Cenazeden sonra tüm köylüler Kahta HES-1 kanalına yürüdüler. Köylüler, kanalın buradan geçmesine engel olmaya çalıştıklarını, ancak başaramadıklarını söylediler.

Seyran’ın amcası Abuzer Sarıkaşlı, devletin kendilerine sahip çıkmadığını öne sürerek, “Ben bu şirkete çok söyledim, buranın tel örgü ile kapatılmasını istedim ama kapatmadılar. 10 senedir sesimizi hiçbir yere duyuramadık. Sayın Valimizden ve Sayın Milletvekillerimizden rica ediyorum, gelip halimizi görsünler, bu kanalın üstünü ya kapatsınlar ya da bizi buradan başka yere göndersinler. Böyle devam ederse suyu keseceğiz, şirketin çalışmasına engel olacağız” dedi.

Baba Derviş Sarıkaşlı ise “Çocuğumu kaybettim, benim yüreğim yanıyor, başka yürekler yanmasın. Kanal tarlamın ortasından geçti, mecbur ben de buradan geçeceğim, çocuğum da geçecek. Değil çocuk, yetişkin birisi girse de burada boğulur gider. Tek ricam, kapatsınlar bu kanalı. Benim tarlam suluydu, susuz bıraktılar, çocuğumu da aldılar. Ya bu kanalı kapatsınlar ya da bizi buradan kaldırsınlar” dedi.

Pınarbaşı Köyü Muhtarı Ahmet Yücel, “Hiçbir önlem alınmamış, kanalın etrafı açık. Herhangi bir tel örgü yapılmamış. Eğer ilgili firma kanal etrafına tel örgü yapsaydı, bu çocuk kanala düşüp ölmezdi” dedi.

Şirket yetkilileri ise kanala tel örgü çektiklerini, ancak köylüler tarafından 3 defa yıkıldığını ve bu konuda gerekli tutanakların mevcut olduğunu dile getirdiler.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu