Sincik

Bu okulun duvarları çatırdıyor

 

Bu okulun duvarları çatırdıyor

 

Sincik’te 250 öğrencinin eğitim gördüğü Atatürk İlkokulu’nun duvarlarında meydana gelen çatlaklara rağmen eğitime devam etmesi, Okul Aile birliği Başkanı’nın tepkisine neden oldu.

Atatürk İlkokulu Okul Aile birliği Başkanı Hüseyin Arslan, duruma tepki göstererek yetkilileri göreve çağırdı. Atatürk İlkokulu’nun Depreme karşı dayanıksız olduğunu, duvarlarında çatlaklar meydana geldiğini belirterek, bu okulun Şampiyon ilçe Sincik’e yakışmadığını söyledi.

Arslan, Okulumuz 1989-1990 yıllarında ortaokul ve lise olarak inşa edilmiş,  Bir dönem pansiyon olarak da kullanılan bina 2001 yılında 8 derslikli Atatürk İlköğretim Okulu’na dönüştürülmüş. 2014-2015 eğitim-öğretim yılında okulumuz Atatürk İlkokulu olarak yaklaşık 250 öğrenci ile eğitim öğretime devam etmektedir. Bina içerisinde yatay çatlakların görüldüğü, kapı ve pencerelerin sağlıklı olmadığı, herhangi bir deprem anında binanın güvenli olmadığı gözlemlenmiştir. Kalorifer kazan dairesinin sağlıklı çalışmadığı, bu yüzden ısınma sorunlarının oluştuğu gözlemlenmiştir. Okulumuz bünyesinde 140 öğrenci taşımadan geldiğinden öğlen yemeklerinde okulumuzda yemekhane olmadığından bütün sınıflarda yemek yenilmekte. Yemeklerin kokusu sınıflara sindiği ve bunun öğrencilerimizi rahatsız ettiği ve eğitim-öğretime olumsuz olarak etkiliyor.

Bina içerisinde bulunan bir lavabo kız öğrenciler için bir lavabo da hem bayan hem de erkek öğretmenler tarafından ortak kullanılıyor. Erkek öğrenciler ise lavaboları bina dışına yapılmış, kış şartlarının çetin geçtiği ve öğrencilerin kış mevsiminde lavabo ihtiyaçlarını gidermekte sıkıntı yaşıyorlar. Öğrenci sayısı fazla olduğu için kullanılmakta olan öğretmenler odası sınıfa çevrilmiştir. Bu yüzden öğretmenlerin şuanda kullanmakta olduğu öğretmenler odası bulunmamaktadır. Sonuç olarak tüm bu şartlar altında eğitim-öğretimin sağlıklı olarak yürütülemediği, yeni bir binaya ihtiyaç duyulmaktadır.       Bu konuda yetkilileri göreve davet ediyorum, bu okul Şampiyon ilçe Sincik’e yakışmıyor” dedi.

Sincik İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Aydın Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Okulumuzun idarecileri yazılı olarak bize müracaat ettiler. Bizde İl Müdürlüğümüze durumu bildirdik, gerekli incelemeler yapıldıktan sonra Okulumuzda gerekli tadilat yapılacaktır. Yemekhane içinde herhangi bir çalışmamız şimdilik söz konusu değildir” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi                                                                         

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu