Son Dakika
25 Mayıs 2018 Cuma

Samsat’ta Bayram Taplaması Telaşı Başladı

11 Temmuz 2015 Cumartesi, 09:17

Samsat’ta Bayram Taplaması Telaşı Başladı

 

Samsat ilçesinde her yıl Ramazan ayının son haftasında yapılan bayram taplaması telaşı başladı.

Adıyaman il merkezi ve diğer ilçelerde de bayram taplaması yapılsa da Samsat ilçesine has bir yiyecek olan ve sadece Ramazan Bayramı öncesinde yapılan bayram taplaması yapımı için köylerde yaşayan vatandaşlar el yapımı fırınları tercih ederken, ilçe merkezindeki vatandaşlar pide fırınlarını tercih ediyor. Vatandaşların Ramazan ayının son ayını tercih etmeleri nedeni ile fırıncılar randevu usulü ile çalışıyorlar.

Son zamanlarda “Samsat Gevreği” de denilen bayram taplaması un, yağ, susam ve çörek otunun karışımı ile yapılmakta ve yaz aylarında bölgede doğal olarak yetişen sarı renk veren bir otun sürülmesiyle yapılıyor.

Ramazan bayramının habercisi durumunda olan ve bayrama has olan bu yiyecek doğal ortamda aylarca bozulmadan kaldığından vatandaşlar ortalama 50 kilogram un kullanıyor ve Ramazan bayramı sonrasında sıcak ve soğuk içeceklerle birlikte tüketiliyor.

Bazen birkaç ailenin bir araya gelerek taplama yapmaları imece ruhunu yeniden canlandırırken, sosyal dayanışma ve kaynaşmayı da sağlıyor. Yorucu bir iş olmasına karşılık eğlenceli geçen bu çalışmanın nesillerden beri süre geldiği belirtiliyor.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: